آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
سیاست
۳
روایت

نایب رییس کمیسیون اجتماعی از جزییات نشست دیروز با کارگران خبر داد: مسافران هفت تپه به تهران رسیدند

علی ساری، نایب رییس نخست کمیسیون اجتماعی مجلس سه شنبه هفته گذشته 16 مهر ماه در گفت وگویی با «اعتماد» از بازداشت تعدادی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه خبر داد که به گفته این نماینده مجلس، درحالی که به دعوت کمیسیون اجتماعی مجلس و به منظور حضور در یکی از جلسات این کمیسیون، راهی پایتخت بودند، در پاسگاهی در خرم آباد متوقف شده اند. یک روز بعد، علیرضا محجوب، نماینده عضو کمیسیون اجتماعی و دبیرکل خانه کارگر در نطق سالانه خود، به این موضوع اشاره کرد و در ادامه به جای ایراد آن سخنرانی، متن نامه ای را قرائت کرد که پیش تر این کارگران خطاب به نمایندگان ملت نوشته بودند تا از مشکلات و مصایب ریز و درشت خود حکایت کنند. درنتیجه در شماره روز چهارشنبه 17 مهر ماه این خبر را از جنبه ای دیگر مورد بررسی قرار دادیم و در تیتر یک همان شماره، از «سفر نیمه تمام از هفت تپه به تهران» نوشتیم؛ خبری که طبق روال روز سه شنبه تدوین شده و برای انتشار در شماره روز بعد، روی کیوسک روزنامه فروشی ها قرار گرفته بود، حال آنکه این کارگران ظهر روز چهارشنبه، یعنی چند ساعتی پس از انتشار روزنامه اعتماد آزاد شده بودند.

حالا چنانکه ساری، نماینده اصلاح طلب اهواز به «اعتماد» خبر داده، ظاهرا مسافران آن سفر نیمه تمام بالاخره به منزل مقصود که «خانه ملت» باشد، رسیده اند و در جلسه ای با حضور تعدادی از وکلای ملت و مسوولان دولت، از مشکلات و مصایب خود سخن گفته اند. این نماینده مجلس با اشاره به جلسه ای که روز گذشته در گوشه ای از ساختمان هرمی شکل پارلمان برگزار شد، از جزییات این جلسه خبر داد. به گفته این نماینده مجلس، در این جلسه جز او که به عنوان نایب رییس کمیسیون اجتماعی و نماینده اهواز در این نشست حاضر شده است، علیرضا محجوب، نماینده تهران و دبیرکل خانه کارگر، محمدرضا بادامچی، ناهید تاج الدین، روح الله بابایی صالح، نادر قاضی پور و سیدراضی نوری به عنوان دیگر نمایندگان مجلس حضور داشته اند. همچنین حاتم شاکرمی، معاون امور روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پیمان نوری، مدیرعامل سازمان خصوصی سازی نیز حضور داشته اند. ساری در توضیح جزییات این نشست می گوید: «کارگران در این جلسه درخواست هایی را مطرح کردند که قرار شد به آنها به تناسب رسیدگی کنیم و گزارش نهایی را به اطلاع این عزیزان و افکار عمومی برسانیم.» او در توضیح برخی از عناوین این درخواست ها گفت: «اخلال در نظام خرید و فروش شکر و سوءاستفاده از یارانه موجود، اخلال در سیستم دریافت تسهیلات و نحوه هزینه کرد این تسهیلات و غیرواقعی بودن سوله های احداث شده بعضی از این موارد بود.» این نماینده اصلاح طلب مجلس همچنین توضیح داد: «به گفته کارگران، سوله هایی که احداث شده فاقد تجهیزات لازم برای انجام کارهای این شرکت بوده است. این مساله را از طریق تصاویری که از این سوله ها تهیه کرده بودند نیز به نمایندگان نشان دادند.»عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: «یکی دیگر از مطالبات این کارگران که در جلسه دیروز مطرح شد، مربوط به بحث تعقیب و بازداشت این کارگران بود و بر این اساس، خواستار رسیدگی به علت این بازداشت در مسیر خرم آباد بودند.» نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: «مطالبه و درخواست دیگری که ازسوی این عزیزان مطرح شد، مربوط به مدیریت و بحث واگذاری شرکت نیشکر هفت تپه بود که آنها بر این اساس، تاکید داشتند که مدیریت فعلی فاقد اهلیت کافی برای اداره این مجموعه بزرگ صنعتی بوده و درنتیجه می گفتند که باید مراحل واگذاری شرکت نیشکر هفت تپه تغییر کند.»

ساری گفت: «کارگران همچنین نسبت به اخراج تعدادی از همکاران شان معترض و معتقد بودند که تعداد 20 نفر از کارگران این شرکت اخراج شده اند. البته با پیگیری هایی که انجام شده تعداد 17 نفر از این کارگران بار دیگر به کار گرفته شده و مجددا مشغول به کار شده اند. درمورد 3 کارگر دیگر نیز همچنان پیگیریم تا آنها نیز در اسرع وقت بتوانند کار خود را ازسر بگیرند.» این نماینده اصلاح طلب مجلس همچنین یادآور شد: «درنهایت ما تمامی این موارد را صورت جلسه کردیم و مقرر شد که تمامی این موارد، یک به یک مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد تا بتوانیم آنچه به حق و حقوق این کارگران مربوط است به آنها بازگردانده شود.»