آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
سیاست
۳

خبر

شکایت دولت از صداوسیما به شورای نظارت

حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور و نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر سازمان صداوسیما در نامه ای به حجت الاسلام محسنی اژه ای، خواستار الزام صداوسیما به پخش جوابیه دولت توسط شورای نظارت شد. به گزارش ایسنا، مقصر دانستن دولت در خودسوزی دخترآبی به دلیل عدم آماده سازی ورزشگاه ها توسط دولت و حضور نمایندگان قوه مقننه و قضاییه در برنامه پرونده ویژه و غیبت نماینده ای از قوه مجریه از موارد مورد اشکال دولت درباره برنامه پرونده ویژه است. این درحالی است که به گفته وزیر ورزش در همه استادیوم های بزرگ فوتبال مانند آزادی، نقش جهان اصفهان، یادگار امام تبریز، ثامن مشهد، غدیر اهواز، پارس شیراز و سایر استادیوم های 15 هزار نفری که در مراکز استان ها ساخته شده است، امکان پذیرایی از خانم ها فراهم است. براساس قوانین موجود، شورای نظارت نیز موظف است در اسرع وقت (حداکثر چهل و هشت ساعت) به مساله رسیدگی کرده و در صورتی که حق را به ذی نفع داد نظر خود را به سازمان صدا و سیما ابلاغ کند.

اقدامات صورت گرفته برای کاهش آسیب های اجتماعی

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در جلسه علنی روز گذشته مجلس با اشاره به موضوع طلاق، گفت: «جلسات زیادی درباره موضوع طلاق برگزار شد و برای مقابله با رشد طلاق 602 مرکز مشاوره راه اندازی و 930 مشاور به کار گرفته شد. 142 مرکز ملاقات فرزندان طلاق ایجاد و 4900 کارگروه برای قبل از ازدواج و 80 هزار کارگروه برای حوزه آموزش خانواده و پیش از ازدواج تشکیل شد با این اقدامات توانسته ایم رشد فزاینده طلاق را در طول چند سال گذشته و در دو سال گذشته به مرحله کاهش رسانده و در برخی از استان ها و مناطق به مرحله توقف برسانیم.» رحمانی فضلی همچنین درباره اقدامات انجام شده در موضوع مواد مخدر توضیح داد: «مراکز بحرانی در تهران همچون شوش و هرندی را کنترل کرده ایم. 22 هزار نفر در این مناطق با همکاری نیروی انتظامی، ستاد مبارزه با مواد مخدر و سایر دستگاه ها پاکسازی شده اند. 180 باب منزل و اتاق توزیع کننده پلمب و بیش از 12 هزار واحد آموزشی پاکسازی شد. یکی از مشکلات در حوزه مواد مخدر نبود اشتغال برای کسانی که به زندگی بازگشته و ترک اعتیاد کرده بودند، است که در رابطه با ایجاد اشتغال برای آنها 427 درصد رشد داشته ایم.»

نام و سوابق و احکام قضات برکنار شده اعلام شود

دادستان کل کشور روز یکشنبه هفته جاری خبر از دستگیری 5 قاضی فاسد داد. حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور در توییتی از قوه قضاییه خواست تا اسامی این افراد را معرفی کند. آشنا در حساب کاربری خود در توییترش نوشت: «نام و سوابق و احکام این ناقاضیان برکنار شده را اعلام کنید. اجازه ندهید این افراد به دنبال وکالت بروند. احکامی را که این ناقاضیان صادر کرده اند مجددا بررسی کنید. اجازه دهید تا زمان مشخصی مردم امکان شکایت و درخواست رسیدگی به تخلفات دیگر این ناقاضیان را داشته باشند.»

نوشین جعفری با وثیقه آزاد شد

نوشین جعفری، عکاس هنری دیروز آزاد شد. به گزارش ایسنا، نوشین جعفری که از مردادماه سال جاری بازداشت شده بود روز گذشته با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد.

پاسخ معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور به کیهان

علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری در واکنش به تلاش روزنامه کیهان برای دوقطبی سازی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «برادر«کیهان» در مطلبی سراسر توهین و افترا حقیر را مورد لطف قرار داده که البته از این دوستان، توقعی جز این هم نیست؛ این بهتان عجیب که من منتقدان دولت را «سگ» خطاب کرده باشم فقط از همان ذهن های مشوشی برمی آید که ملت را به آزاده و قربانی تقسیم می کنند.» به گزارش اعتمادآنلاین، او در ادامه این مطلب نوشت: «همین نگاه که حیاتش در دوقطبی سازی و قرار دادن مردم در برابر مردم است مرا به هتک سپاه پاسداران و نهادهای انقلابی متهم می کند. اصرار بر ایجاد شکاف میان کارگزاران و نهادهای انقلابی، مصداق اقدام علیه امنیت ملی است. در کنار دلسوزان واقعی نظام و ایران، گام دوم انقلاب را محکم تر برخواهیم داشت».

به کوچک ترین تعدی پاسخی سخت و قاطع می دهیم

سردار علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه دشمن بر قدرت جمهوری اسلامی ایران اعتراف و اذعان دارد، گفت: «دشمن جرات شلیک حتی یک تیر به سمت ما را ندارد.» به گزارش تسنیم، او با اشاره به پاسخ قاطع جمهوری اسلامی ایران در برابر هرگونه تعدی، تجاوز یا ماجراجویی دشمن ادامه داد: «دشمنان ما از خبیث ترین افراد هستند که از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون بارها علیه این انقلاب و نظام سخن گفته و عمل کرده اند که البته این رفتارها و سخنان دشمنان خبیث ما همچنان ادامه دارد اما با این حال، قدرت جمهوری اسلامی ایران، عظمت و اقتدار نظام اسلامی ما به حدی رسیده که دشمن بر این قدرت و صلابت و اقتدار اعتراف و اذعان دارد.» جانشین فرمانده کل سپاه همچنین گفت: «دشمنان بدانند که در برابر هر تعدی یا کوچک ترین حرکتی علیه کشور و انقلاب اسلامی، جوابی سخت، محکم و قاطع دریافت می کنند، این درحالی است که با گذشت بیش از 30 سال از پایان جنگ کشوری جرات شلیک حتی یک گلوله و تیر به سمت ما را ندارد که نشان می دهد دشمن به قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی به خوبی واقف است.»