آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
سیاست
۴
سوژه روز

سپاه در بیانیه ای از بازداشت روح الله زم خبر داد: نقطه پایان بر «آمد نیوز»

روح الله زم دستگیر شد و این نقطه پایانی بود بر همه فعالیت ها و جنجال های کانال تلگرامی «آمدنیوز.» خبر دستگیری روح الله زم درست مانند خبر دستگیری «عبدالمالک ریگی» به سرعت در فضای رسانه ای و مطبوعاتی به یکی از داغ ترین اخبار تبدیل شد. عرض چند ساعت این دستگیری و چند و چونش نقل هر محفلی شد و همه از صفحات شبکه های اجتماعی تا صفحات رسمی خبرگزاری ها را بالا و پایین می کردند تا ببینند چطور زم راهی ایران و چطور توسط ماموران اطلاعات سپاه دستگیر شد. شاید برای آنکه نگاهی به این ماجرا بیندازیم باید به سال ها پیش از ظهور و بروز «آمدنیوز» بازگردیم و ببینیم روح الله زم که بود و چرا امروز خبر بازداشت و دستگیری اش این چنین بازتاب پیدا می کند.

آقازاده ای در ردای مخالف

تا پیش از اینکه اسم «روح الله زم» بر سر زبان ها بیفتد، پدر او یعنی «محمدعلی زم» بود که در عرصه سیاسی و البته فرهنگی و هنری شناخته شده بود. او سال های سال رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی بود و مدتی هم رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران. پس از این دوره های مدیریتی، او به تهیه کنندگی سینما ، نویسندگی و پژوهش روی آورد. حجت الاسلام زم در دولت تدبیر و امید، مدتی معاونت فرهنگی سازمان مناطق آزاد را به عهده گرفت، اما بعد از مدتی ردای این مسوولیت را از تن درآورد. حجت الاسلام زم جزو مدیران موفق و خوش ذوق عرصه فرهنگی- هنری به حساب می آید و نامش، دانشگاه سوره، حوزه هنری و سینمای دهه 70 را تداعی می کند اما پس از 88 که روح الله زم به خارج از کشور رفت، رفته رفته نامش چنان سر زبان ها افتاد که نام بلند آوازه پدر زیر سایه ان قرار گرفت. روح الله زم شهریور 1352 در تهران به دنیا آمد. او پس از اعتراضات سال 88 دستگیر شد و پس از آن، ایران را ترک کرد و پس از چند سال با تاسیس کانال تلگرامی «آمد نیوز» و درج خبرهای مجعول جنجالی، توانست برای خودش مخاطبانی جذب کند. اما اوج فعالیت های او متوجه اعتراضاتی بود که از یکی، دو سال اخیر در کشور رخ داد و در نتیجه نام «زم» در جریان این اعتراضات بیشتر مطرح شد. او روایت های عجیب و غریبی از این اعتراضات را آن هم مخدوش و نادرست در کانال تلگرامی خود منعکس می کرد تا اینکه درنهایت به واسطه این دروغ ها، کانال او ازسوی تلگرام مسدود شد. «روح الله زم» در انعکاس اخبار در کانال تلگرامی اش آنچنان بی پروا و افراط گونه و البته غیرحرفه ای عمل کرد که اعتراض فعالان رسانه ای، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی ایرانی را نیز برانگیخت و آنها در شبکه اجتماعی توییتر اقدامات او را به شدت محکوم کردند. اسفند ماه 97 مستند «ایستگاه پایانی دروغ» از صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد که در آن روایتی از رصد «روح الله زم» و چهره های مانند او، توسط دستگاه های اطلاعاتی ارایه شد.

روایت سپاه از یک دستگیری

خبر دستگیری «روح الله زم» از بیانیه سپاه پاسداران شروع شد؛ بیانیه ای که تقریبا همه را غافلگیر کرد و درحالی منتشر شد که کمتر کسی انتظارش را می کشید. در این بیانیه آمده است: «در ایام پرشور و شعور اربعین حسینی و تجدید میثاق رهروان کربلا با آرمان های جاودان سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) که دشمنان امت اسلامی مقهور عظمت و شکوه راهپیمایی و اجتماع عظیم و میلیونی زائران، با حقد و حسد نظاره گر تجلی قدرت اسلام و جبهه مقاومت اسلامی شده اند؛ خدای بزرگ را شاکریم که در سایه الطاف خفیه و بیکرانش، پاسداران گمنام امام زمان(عج) در سازمان اطلاعات سپاه را یاری بخشید تا یکی از سرشاخه های سراب رسانه ای دشمن و جنگ روانی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را طی یک عملیات پیچیده با حربه فریب اطلاعاتی گرفتار سازند و با غافلگیری و دستگیری این عنصر پلید و مزدور، دست برتر و ابتکار عمل خود را در مقابل سرویس های اطلاعاتی دشمن نشان دهند.» این بیانیه این طور ادامه پیدا می کند که: «سازمان اطلاعات سپاه، در این عملیات حرفه ای، هوشمندانه و چندوجهی با به کارگیری روش های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری، سرویس های بیگانه را مدیریت و فریب داد و «روح الله زم» سرشبکه سایت ضدانقلاب و معاند «آمدنیوز» را که در سال های اخیر با هدایت، تامین و پشتیبانی مستقیم آنان و نیز حمایت ضدانقلاب خارج نشین و عوامل داخلی آنها، به عنوان یکی از آبشخورهای محوری دشمن، عملیات روانی گسترده ای برای اختلاف افکنی در ارکان نظام اسلامی، ایران هراسی، دروغ پردازی، القای شبهه در نسل جوان نسبت به عقاید و باورهای دینی و تبلیغ و فراهم سازی زمینه های اقدامات خشونت بار و تروریستی؛ ایجاد آشوب و ناآرامی در کشور را اداره می کرد را به داخل کشور هدایت و بازداشت کند.» همچنین در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «نامبرده با وجود اینکه تحت هدایت سرویس اطلاعاتی فرانسه و حمایت و پشتیبانی سرویس های اطلاعاتی امریکا و رژیم صهیونیستی و مرتبط با سایر سرویس های اطلاعاتی قرار داشت و به صورت شبانه روزی با روش های پیدا و پنهان و در پوشش های گوناگون و چند لایه ای مورد حفاظت قرار می گرفت، در دام فرزندان ملت ایران در سازمان اطلاعات سپاه افتاد.» این بیانیه می افزاید: «با سپاس به درگاه کبریایی و آرزوی قبولی طاعات و ابراز ارادت عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به ساحت مقدس شهدای کربلا در این ایام نورانی و معنوی؛ اطلاعات تکمیلی پیرامون این عملیات بزرگ -که بیانگر شکست و جا ماندن سرویس های اطلاعاتی دشمن از قدرت اطلاعاتی سپاه است- و نیز شبکه پوششی گسترده و پیچیده مذکور، متعاقبا به استحضار ملت قهرمان و بصیر ایران اسلامی رسانده خواهد شد.»

زم چطور دستگیر شد؟

هر چند همه با خبر بازداشت «روح الله زم» غافلگیر شده بودند اما آنچه بیشتر از همه پرسش برانگیز بود، چگونگی این اتفاق بود، نه اصل خبر! کافی است صفحات توییتر و تلگرام را بالا و پایین کنیم تا با سیلی از اظهارنظر ها و روایت های مختلف از دستگیری او مواجه شویم؛ یکی، از بازداشت در عراق می گوید و دیگری خبر شنیده هایش را از بازداشت او در در داخل کشور به اشتراک می گذارد.

به هر تفسیر اما از آنجا که ظاهرا «زم» در فرانسه زندگی می کرد، یکی از ابهامات در جریان این دستگیری این بود که آیا این دستگیری در داخل کشور انجام شده است یا خارج از مرزها؟! محمد محمودی شاه نشین نماینده اصلاح طلب مردم شهریار به «اعتماد» می گوید: «این طور شنیده می شود که آقای زم در فرانسه بازداشت و به کشور بازگردانده شد.» اما ازسوی دیگر احمد امیرآبادی فراهانی به «اعتمادآنلاین» گفته است: «آن طور که مطلع شدم، این فرد براساس فریب اطلاعاتی بازداشت شده است. فریب نوعی شگرد اطلاعاتی است و زم به این شیوه دستگیر شده است.» او ادامه می دهد: «فریب اطلاعاتی یکی از پیچیده ترین شگردهای اطلاعاتی بین سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی و سرویس های دنیا است و در این زمینه، سازمان اطلاعات سپاه کار بسیار پیچیده و فنی انجام داده است تا نفوذ لازم صورت گیرد و فریب را در عملیات اطلاعاتی خودش برای بازداشت زم انجام دهد.» امیرآبادی فراهانی در پاسخ به اینکه این عملیات در داخل یا خارج از کشور انجام شده است، می گوید: «اینکه زم در داخل یا خارج از کشور دستگیر شده است را درست نمی دانم، ولی معمولا در پروژه فریب اطلاعاتی، این کار داخل سرزمین انجام می شود.» امیرآبادی در پاسخ به اینکه «گفته می شود اخباری که روح الله زم در آمدنیوز منتشر می کرد از داخل کشور به او می رسید»، گفته است: «این طور نیست و آقای احمد توکلی تعریف می کرد وقتی با آقای آملی در مجمع تشخیص مصلحت بحث کردیم، من خواستم بروم آقای قالیباف من را برگرداند و اجازه نمی داد بروم، ولی من رفتم و وقتی به منزل رسیدم، پسرم گفت با آقای آملی در مجمع درگیر شده اید؟ این خبر را آمدنیوز زده است. وقتی خبر را دیدم متوجه شدم، بخش عمده آن صحبت هایی که به نقل از من و آقای آملی در کانال آمدنیوز منتشر شده است، دروغ بود.» نکته دیگری که در این میان مطرح می شود، احتمال بازداشت هایی است که می تواند پس از دستگیری «روح الله زم» اتفاق بیفتد؛ یکی از آن بازداشتی ها که زمزمه اش به گوش می رسد، دستگیری «شیرین نجفی» است. چنان که محمودی شاه نشین به «اعتماد» گفته است، گویا این فرد نیز دستگیر شده اما هنوز خبری رسمی درباره آن منتشر نشده است.

دنیا دار مکافات است

در میان سیل واکنش ها به بازداشت «روح الله زم»، صحبت های پدرش بیش از همه در کانون توجهات قرار گرفت. «محمدعلی زم» پدر «روح الله زم» درباره این بازداشت به «انصاف نیوز» می گوید که در جریان آمدن فرزندش به ایران و بازداشت او نبوده است و موضوع را از زیرنویس تلویزیون متوجه شده است. او در پاسخ به اینکه آیا در جریان آمدن فرزندش به ایران بوده است نیز گفته است: «من اصلا در جریان جزییات نیستم و کلیت موضوع را هم از زیرنویس تلویزیون خبردار شدم. ما تقریبا با ایشان در این مدت ها حالت قهر داشتیم و تنها گهگاهی نصیحت و پیغامی برایش می فرستادیم.» او در پاسخ به اینکه در فیلم مستند چند ماه پیش صداوسیما آنچه نشان داده شد، این بود که با شما در ارتباط بوده است، گفت: «در آن مستند به ما و خانواده ما ظلم شد ولی چون ما نظام را از خودمان می دانیم و دوست داریم، نه اعتراض کردیم و نه چیزی گفتیم. معتقد بودیم که این را خدا خودش هم می بیند و هم می شنود.» پدر روح الله زم در پاسخ به این پرسش که آیا فرزندش پیش از آمدن به ایران پیامی نفرستاده و صحبتی از علت این بازگشت عجیب بیان نکرده، گفته است: «دنیا دار مکافات و مجازات است؛ این را خداوند متعال و همه بزرگان گفته اند. بالاخره این دنیا، دنیای امتحان آدم هایی است که در آن زندگی می کنند. خوب و بد باید امتحان (پس) دهند و آنها که بد کردند، مجازات شوند.»

پایان این داستان در بخش خبری 20:30 رقم خورد. زمانی که ویدئویی از لحظه دستگیری «روح الله زم» در قاب تلویزیون به نمایش در آمد که او را در خودرویی در فرانسه نشان می داد و پس از آن قابی بسته از او که ضمن ابراز پشیمانی، به مخاطبان این بخش خبری توصیه می کرد به هیچ دولتی از جمله دولت های فرانسه، ترکیه و رژیم صهیونیستی اعتماد نکند