آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
دیپلماسی
۵

خبر

«خنداب»، سوژه نشست مشترک ایران، چین و بریتانیا

نشست هماهنگی ایران و روسای مشترک کارگروه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی خنداب (اراک) با حضور هیاتی از سازمان انرژی اتمی ایران و هیات هایی از چین و انگلیس صبح روز گذشته در محل سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، «راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران و هیات کارشناسی از چین به ریاست «وی کینگ مینگ» از بخش همکاری های بین المللی کمیسیون انرژی اتمی چین (CAEA)، ریاست هیات های سه کشور در این جلسه را بر عهده داشتند.«حمید بعیدی نژاد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن روز گذشته در صفحه توییترش از سفر هیاتی از متخصصان هسته ای انگلیس به ایران خبر داد و نوشت: «هیاتی از متخصصان هسته ای انگلیسی برای تکمیل فرآیند مدرن سازی رآکتور اراک که بر اساس مقررات برجام صورت می گیرد به تهران عزیمت کرده اند.گروه کاری مدرن سازی رآکتور اراک علاوه بر ایران، با عضویت امریکا و چین برگزار می شد که بعد از خروج امریکا از برجام، با عضویت چین و انگلیس برگزار می شود.»

«راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران نیز در صفحه توییترش با انتشار تصاویری از نشست هماهنگی درباره مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک نوشت: «همکاری های غیرنظامی هسته ای یکی از مهم ترین منفعت های برجام برای ایران است.خوشحالیم از اینکه میزبان پروفسور رابین گرایمز به همراه هیاتی از بریتانیا و چین برای گفت وگوهای فنی در مورد پروژه مدرن سازی رآکتور اراک می باشیم.» به گزارش فارس، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی اخیرا در اظهاراتی اعلام کرد که حداکثر تا سه هفته آینده قسمت ثانویه رآکتور آب سنگین اراک راه اندازی می شود و افزود: بخش عمده آب سنگین اراک در قسمت ثانویه است. دوستان در 4 سال گذشته قسمت ثانویه را به جایی رساندند که تا سه هفته آینده رونمایی خواهیم کرد و ماشین ناقص جابه جایی سوخت نیز کامل شده و تا سه هفته آینده نصب می شود.

امکان مذاکره عربستان و ایران وجود دارد

ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی در گفت وگو با شبکه سی.ان.ان درباره اعزام گروه جدیدی از نیروهای امریکایی از سوی پنتاگون به عربستان با طرح ادعایی علیه ایران گفت: این اعزام در شرایط جنگی صورت نمی گیرد و ادامه مشارکت راهبردی میان امریکا و عربستان سعودی به منظور ایستادگی در کنار یکدیگر در مواقع لازم و به وضوح، پس از حمله انجام شده به مجموعه پالایشگاهی آرامکو «توسط ایران» است. به گزارش ایسنا، الفیصل در توضیح اینکه چگونه افزایش نیروهای نظامی در عربستان سعودی با پیام ریاض مبنی بر کاهش تنش با ایران همخوانی دارد، گفت: ایرانی ها باید قضاوت بهتری در این باره داشته باشند. اگر به دنبال دردسر هستند، عربستان سعودی و متحدانش آماده آن هستند. اگر می خواهند جلو آمده و شریکی سازنده در زمینه دستیابی به صلح و امنیت نه تنها در خلیج فارس بلکه در مناطق اطراف ما باشند، جای مذاکره وجود دارد.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا ریاض مذاکراتی غیرعلنی با ایران دارد و یا اینکه آیا ریاض در این مقطع باید در راستای میانجیگری روابطش با ایران فعالیت کند، تشریح کرد: من درباره تعامل های غیرعلنی با ایران اطلاعی ندارم. از دیدگاه ما، حسن نیت مان پیداست اما هیچ نشانه حسن نیتی از سوی ایران وجود ندارد.

واسطه ژاپنی در راه تهران

مشاور نخست وزیر ژاپن اواخر هفته جاری برای دیدار با مقامات کشورمان راهی تهران خواهد شد.به گزارش ایسنا در ادامه رایزنی های ایران و ژاپن از جمله سفر نخست وزیر این کشور به تهران و دیدار آقایان آبه شینزو و روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل، مشاور نخست وزیر ژاپن احتمالا روز چهارشنبه هفته جاری به تهران سفر خواهد کرد و با تعدادی از مقامات وزارت خارجه ایران دیدار و رایزنی می کند.گفته شده این سفر در راستای تلاش های ژاپن جهت کاهش تنش در منطقه و همچنین در روابط ایران و امریکا انجام می شود.مسوولان کشورمان ضمن استقبال از تلاش های ژاپن برای کاهش تنش در منطقه تاکید دارند اقدامات امریکا از جمله خروج این کشور از برجام و اعمال تحریم های حداکثری علیه ایران باعث تنش در روابط دو کشور شده است.

سفر یک مقام عالیرتبه امارات به ایران ؟!

پایگاه خبری میدل ایست آی به نقل از منابع بلندپایه امنیتی در امارات، نوشت که «طحنون بن زاید» مشاور امنیت ملی امارات، که برادر کوچک «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی است، در سفری محرمانه به مدت 48 ساعت در تهران حضور داشت و هدف از این سفر، کاهش تنش در منطقه خلیج فارس بوده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، میدل ایست آی سفر ادعایی طحنون بن زاید را سفر بالاترین مقام اماراتی به ایران از زمان افزایش تنش ها در منطقه دانسته است.این ادعا در حالی صورت می گیرد که منابع خبری و مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران این خبر را تایید نکرده اند. میدل ایست ای در گزارش خود به گام های امارات در مسیر کاهش تنش با ایران و بهبود روابط دوجانبه اشاره کرده است.این پایگاه خبری افزود، این سفر در بحبوحه تلاش های پرتلاطم برای مذاکره میان عربستان سعودی و ایران انجام شده است. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق از جمله طرف هایی بوده که برای ایجاد بستر گفت وگوها میان ایران و سعودی، به درخواست ریاض پیام هایی به تهران منتقل می کند.