آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
جهان
۶

خبر

حقوقدانی که رییس جمهور شد

«قیس سعید» استاد حقوق بین الملل و قانون اساسی توانست با کسب 76.9درصد آرا بر رقیب خود «نبیل القروی» از حزب «قلب تونس» پیروز شده و به کاخ ریاست جمهوری قرطاج راه یابد. سعید 22 اکتبر 1958 (30 مهر 1337) در تونس به دنیا آمده و در دانشکده حقوق و علوم سیاسی این کشور تحصیل کرده و علاوه بر آن مدرک دیپلم آکادمیک بین المللی در رشته قانون اساسی را در ایتالیا کسب کرده است. او از سال 1986 فعالیت های خود را به عنوان مدرس در دانشکده حقوق، علوم اقتصادی و سیاسی شهر سوسه در شرق تونس آغاز کرد و سپس در سال 1999 به دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اجتماعی منتقل شد. سعید بین سال های 1989 و 1990 به عنوان گزارشگر دو کمیته ویژه دبیرخانه اتحادیه عرب مامور اصلاح پیش نویس منشور این اتحادیه شد. او همچنین در سال 1997 به عضویت هیات علمی و هیات مدیره آکادمی بین المللی قانون اساسی درآمد و علاوه بر آن ریاست مرکز قانون اساسی برای دموکراسی در تونس را برعهده داشت. به نوشته روزنامه «القدس العربی»، سعید از مخالفان سرسخت رژیم سابق تونس به ریاست «زین العابدین بن علی» دیکتاتوری که به تازگی در عربستان درگذشت، بود و پس از سرنگونی رژیم بن علی نیز به دولت های پس از آن ایرادهایی گرفته و از حامیان قدرتمند خواسته های انقلاب 2011 است. سعید در پی اعلام پیروزی او در انتخابات در یک کنفرانس خبری به هوادارانش تاکید کرد که «شما درس بزرگی به همه جهان دادید، شما جهان را بهت زده کردید، این یک انقلاب است.» او پیش از برگزاری انتخابات نیز تاکید کرده بود که «عادی سازی روابط با اسراییل خیانتی بزرگ است، چراکه ما در وضعیت جنگ با این رژیم قرار داریم.» سعید افزود که «روابط کشور در داخل بر مسوولیت و اعتماد استوار خواهد بود و در خارج نیز برای قضایای عادلانه از جمله مساله فلسطین تلاش خواهیم کرد.»

100 سال حبس برای استقلال طلبان

سران استقلال طلبان منطقه «کاتالونیا»ی اسپانیا در دادگاهی که روز گذشته برگزار شد، به حبس طولانی مدت محکوم شدند. به گزارش فارس به نقل از «بلومبرگ»، در این دادگاه، 12 نفر از سران استقلال طلبان کاتالونیا به جرم تلاش برای جدا کردن این منطقه از اسپانیا در سال 2017 میلادی، محکوم به حبس و تبعید شدند. سنگین ترین حکم این دادگاه را «اوریل جانکراس» معاون سابق رییس دولت محلی دریافت کرد و به 13 سال حبس محکوم شد. «کارلس پوئیگدمون» رییس دولت محلی وقت نیز همچنان در تبعید خودخواسته در کشور بلژیک به سر خواهد برد. دادگاه اسپانیا جرم 9 نفر از این مقامات دولت محلی کاتالونیا را خیانت، شورش و سوءاستفاده از بودجه دولتی اعلام کرده و آنها را مجموعا به حدود 100 سال زندان محکوم کرد. با گذشت دو سال از همه پرسی جنجالی استقلال کاتالونیا، تنش ها بر سر وضعیت این منطقه هنوز هم ادامه دارد. این حکم می تواند واکنش بسیار شدیدی را در میان کاتالونیا ایجاد کند؛ جایی که استقلال طلبان دو سال پیش بزرگ ترین بحران سیاسی اسپانیا طی چندین دهه گذشته را به وجود آوردند. این موضوع همچنین فضای سیاسی اسپانیا را در آستانه چهارمین انتخابات عمومی طی چهار سال گذشته، پیچیده می کند.

پیشنهاد هسته ای روسیه به عربستان

«الکسی لیخاچف» رییس شرکت دولتی انرژی هسته ای روسیه «روس اتم» روز گذشته گفت: شرکت هسته ای روسیه آماده همکاری با شرکایی از امریکا، اروپا و آسیا برای ساخت نیروگاه هسته ای در عربستان سعودی است. به گزارش فارس، لیخاچف در جمع خبرنگاران گفت که تصمیم مشارکت روس اتم در ساخت نیروگاه هسته ای در عربستان سعودی می تواند تا پایان سال 2020 گرفته شود. ما پیش بینی می کنیم که این تصمیم زودتر از پایان سال 2021-2020 گرفته نمی شود. مناقصه مربوط (به این پروژه) هنوز در دست انجام است.» لیخاچف با اشاره به اینکه کار کردن در عربستان سعودی برای روس اتم رضایت بخش است، اظهار داشت: «من معتقدم که شریک سعودی ما یک پروژه ترکیبی بین المللی ایجاد خواهد کرد اما ترجیح می دهم که تصمیم میزبان را پیش بینی نکنم. روس اتم آماده است تا ضمن همکاری با شرکت های امریکا، اروپا و آسیا، مطابق پیشنهاد کارفرمای سعودی عمل کند.»

چکش کاری صلح افغانستان

زلمای خلیل زاد، فرستاده ویژه امریکا در امور افغانستان اوایل ماه جاری میلادی با طالبان در پاکستان دیدار کرد و به بررسی تبادل زندانی یا توقف خشونت ها پرداخت. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، این نخستین دیدار با طالبان در یک ماه گذشته بود. خلیل زاد همچنین با دیپلمات ها در نیویورک در ماه گذشته میلادی دیدار داشت.

تبادل زندانی به «انس حقانی» از اعضای ارشد شبکه حقانی مرتبط با طالبان اجازه می دهد تا آزاد شود. بعد از آن، طالبان دو استاد دانشگاه یک امریکایی و یک استرالیایی را که در 2016 دستگیر شدند، آزاد می کند. یکی از سخنگوهای وزارت خارجه امریکا به پایگاه خبری هیل گفت، خلیل زاد به اسلام آباد سفر کرد تا با مقام ها در پاکستان رایزنی کند. این سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: این دیدارها بیانگر ازسرگیری روند صلح افغانستان نبود. طالبان همچنین به وال استریت ژورنال گفت که آماده است توافقنامه ای را که محور مذاکرات صلح قبلی بود، امضا کند.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در این باره گفت: این توافق با متمم های آن پس از مذاکراتی زیاد نهایی شده و حالا آنها آماده اند تا آن را امضا کنند. حالا به امریکا بستگی دارد که می خواهند از طریق راه های صلح آمیز یا نظامی اوضاع را حل و فصل کنند. براساس این توافق، امریکا حدود 5000 نیروی خود را از افغانستان و ظرف 135 روز از زمان امضای این توافق خارج می کند. سایر سربازان هم یک سال بعد از افغانستان خارج می شوند. به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، طالبان نیز توافق کرده تا روابطش با القاعده را متوقف کند.