آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
هنر و ادبیات
۸
سینمای ایران

حواشی پیرامون رده بندی سنی فیلم ها پایانی ندارد

قانون درجه بندی سنی متوقف نشده

تینا جلالی

از ابتدای شهریور امسال که بحث رده بندی سنی فیلم ها به صورت جدی در دستور کار مسوولان سینمایی قرار گرفت و آنها به صورت جدی به این قضیه ورود پیدا کردند، دستورالعملی با فصل های مختلف در این خصوص نوشته شد. همزمان هم نقدهای متفاوتی در رسانه ها به برخی از آن وارد شد و برخی سینماگران به چگونه اجرا شدن این دستورالعمل اعتراض داشتند.

حسین انتظامی که طی احکامی هیات رده بندی سنی آثار سینمایی را معرفی کرده بود دستور اجرای آیین نامه سنی را در سینماها صادر کرد و این دستورالعمل رنگ اجرایی به خود گرفت و فیلم ها یک به یک بعد از دریافت مجوز نمایش با نظر مستقیم این هیات و با درجه سنی های مختلف در سینماها به نمایش

در آمدند. درجه بندی سنی فیلم ها تا جایی پیش رفت که تقریبا اکثر فیلم های روی پرده با ملاحظه سنی کودکان و نوجوانان نمایش داده شدند و این مساله با تعجب بسیاری از رسانه ها مواجه شد. برخی ها معتقد بودند سهم کودکان از فیلم های روی پرده تقلیل یافته و عده ای هم به محتوای نامطلوب فیلم های روی پرده اشاره می کردند که دچار ملاحظه سنی شده است. تا اینکه جمعه شب سعید الهی کارشناس برنامه هفت در میزگردی اعلام کرد که دیوان عدالت اداری دستور موقت توقف دستورالعمل رده بندی سنی فیلم ها را به دو دلیل صادر کرده است.

او معتقد بود: «از آنجا که این دستورالعمل با وجود مفید بودن برای برخی آثار سینمایی، متاسفانه به دلیل تضاد با قوانین فرهنگی کشور، مجوز تولید آثاری با موضوعات اباحه گری، روابط ناسالم اخلاقی و ترویج خشونت تلقی می شود، دیوان عدالت اداری به همین دلیل در تاریخ شانزدهم مهرماه امسال، حکم به توقف موقت اجرای آن داده است.»

در حالی که مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری به مهر گفته بود که با شکایت و در خواست ابطال دستورالعمل نظام درجه بندی گروه های سنی فیلم های سینمایی، این شکایت طبق قانون در صلاحیت هیات عمومی دیوان مطرح شده بود و قاضی شعبه با مطالعه و بررسی پرونده دستور موقت صادر کرده است و در حال حاضر این دستورالعمل غیرعملیاتی است اما مسعود نجفی مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی معتقد بود دیوان عدالت اداری دستور توقف دستورالعملی را که در 10 اردیبهشت ماه امسال ابلاغ شده بود صادر کرده است و در شهریورماه سال جاری پیش نویس جدیدی منتشر شد که هنوز نهایی و ابلاغ نشده و در حال حاضر مبنای عمل سازمان سینمایی است.حالا با وجود تمام این صحبت ها و کشمکش ها این پرسش مطرح می شود که تکلیف فیلم های در حال حاضر روی پرده چیست؟ آیا با دستور توقف دستورالعمل رده بندی سنی فیلم ها؛ کودکان و نوجوان آزاد و مختارند و می توانند به تماشای فیلم های حال حاضر روی پرده بنشینند یا قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ اما پیگیری های ما در پاسخ به این پرسش از یکی از مدیران سازمان سینمایی به اینجا رسید که فیلم های روی پرده به اکران خود با قانون درجه بندی سنی فعلی ادامه پیدا خواهد کرد و رای دیوان عدالت اداری مربوط به آیین نامه 10 اردیبهشت بوده است.