آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
هنر و ادبیات
۸
آن سوی مرزها

دفاع اسکورسیزی از نت فلیکس

باید «ایرلندی» را می ساختیم

بهار سرلک

کمتر از یک ماه دیگر درام جنایی «ایرلندی» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی روی پرده سینماهای امریکا خواهد رفت. انتظار می رود تازه ترین ساخته اسکورسیزی در فصل برگزاری جشنواره ها برترین جوایز را برای نت فلیکس به ارمغان بیاورد. به گزارش گاردین؛ گفته می شود کمپانی نت فلیکس 160 میلیون دلار برای ساخت اثری از اسکورسیزی که به داستانی جنایی پس از جنگ جهانی دوم می پردازد، خرج کرده است.

در نشست مطبوعاتی جشنواره فیلم لندن که پیش از اکران بین المللی فیلم «ایرلندی»، اختتامیه این رویداد سینمایی برگزار شد اسکورسیزی فرصت را غنیمت شمرد تا از غول رسانه جاری حمایت کند. او معتقد است دفاع از «تجربه جمعی» تماشای فیلم در سینماها ضروری است اما زمانی که بسیاری از استودیوهای مرسوم پشتیبانی مالی این اثر را نپذیرفتند، نت فلیکس خودش را برای پرداخت تمام و کمال سرمایه فیلم آماده کرد.

او گفت: «در این موضوع تردیدی نیست که دیدن فیلم با مخاطبان امر مهمی است. اما مشکلی که وجود دارد، این است که ما باید فیلم بسازیم. به نوعی سرمایه ای نداشتیم، به دلایل متعدد هیچ پولی برای ساخت این فیلم نداشتیم. اما حمایت یک کمپانی را داشتیم که می گفت هیچ دخالتی در کار ما نمی کند و هر طور که بخواهیم می توانیم فیلم مان را بسازیم و در عوض می خواست اجازه دهیم بعد از اینکه فیلم در سینماها اکران شد در پلتفرم اینترنتی شان منتشر شود. تصور می کنم در این پروژه خاص ما این خطر را کردیم.»

«ایرلندی» داستان زندگی آدم کش مافیایی به نام فرانک شیران (با بازی رابرت دنیرو) را روایت می کند که مظنون به دوستی و قتل رییس مشهور اتحادیه کارگران، جیمی هوفا (آل پاچینو) در سال 1975 است. سال 2017 پس از اینکه کمپانی های پارامونت و STX از حمایت این فیلم کناره گیری کردند، نت فلیکس امتیاز ساخت این فیلم را در همان سال خرید. گفته می شود زمانی که استودیوها به هزینه تکنیک «جوان سازی» یا CGI که برای جوان کردن بازیگران اصلی مورد استفاده قرار گرفته است، پی بردند و تخمین زدند نزدیک به 200 میلیون دلار برای شان آب می خورد، مردد شدند و پا پس کشیدند. از طرفی ساخته پیشین اسکورسیزی، درام مذهبی «سکوت» که بازگشتی دلسردکننده محسوب می شد، نقش عمده ای در تصمیم این کمپانی ها داشت.

نت فلیکس آتش خشم بخش های دیگر صنعت فیلم را که به دفاع از تجربه سینمایی متعهد هستند، شعله ور کرده است. چند سینمای زنجیره ای اصلی امریکا از جمله AMC و Regal و دو سینمای زنجیره ای انگلیسی برای تحریم غول رسانه جاری و رعایت نکردن قانون سنتی سینماها مبنی بر اینکه فیلم باید 90 روز کامل در انحصار سینماها باشد، احتمالا از روی پرده بردن تازه ترین اثر اسکورسیزی سرباز خواهند زد. دو سالی می شود که نت فلیکس در جشنواره کن جایی ندارد، چراکه قوانین سینمایی فرانسه برای این کمپانی دست وپاگیرترند و از طرفی استیون اسپیلبرگ، همتای اسکورسیزی اخیرا اعلام کرد فیلم های این کمپانی واجد شرایط حضور در اسکار نیستند. «ایرلندی» برای جبران حضور کمرنگش در سینماها، یک ماه در سالن تئاتر تاریخی «بلاسکو» در برادوی نیویورک روی پرده خواهد رفت. اما در نشست مطبوعاتی جشنواره لندن اسکورسیزی بار دیگر بر حرفی که چند روز پیش هیاهو به پا کرده بود، تاکید کرد. او از فیلم هایی که به سبک آثار سینمایی مارول ساخته می شوند، انتقاد کرده و گفته است این فیلم ها «سینما نیستند.» از نظر او این آثار فیلم های پارک موضوعی هستند. منظور او از پارک موضوعی یا تم پارک مجموعه ای از مسیرهای گردشگری و سرگرمی های دیگر است که حول محور یک یا چند فیلم، کتاب یا اثر خاص (مثل فیلم غرب وحشی یا شخصیت های کارتون های دیزنی لند ساخته می شوند.) اسکورسیزی گفته است: «فیلم های مارول آثاری هستند که سینما را تبدیل به پارک موضوعی می کنند. تجربه دیگری ارایه می دهند که سینما نیست، چیز دیگری است و چه از آنها خوش تان بیاید چه نیاید، نباید اجازه بدهیم به ما هجوم بیاورند. این موضوع مساله مهمی است و سینمادارها باید به میدان بیایند تا سینماها فیلم هایی را روی پرده ببرند که فیلم هایی روایی هستند.» بعد از انتشار اظهارنظرهای اسکورسیزی درباره مارول که در مصاحبه با مجله امپایر مطرح کرده بود، کارگردان هایی مثل جیمز گان و جاس ودن و ساموئل ال. جکسون بازیگر از دنیای سینمایی مارول دفاع کردند. همچنین این کارگردان بار دیگر بر تقدس تجربه سینما رفتن تاکید کرد: «مدتی فکر می کردم برنامه های تلویزیونی ادامه دار جایگزین سینما می شوند اما این طور نشد. خیلی ساده این طور نیست. تجربه تماشای متفاوتی است؛ می توانی قسمت سوم و چهارم و بعد هم برنامه را ببینی؛ یکی این هفته، یکی هفته بعد- یک مدیوم دیگر است. چیزی که باید از آن محافظت بشود خود این تجربه منحصربه فرد است که برای مخاطب ایده آل است.»