آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
هنر و ادبیات
۹
سینمای ایران

در چهار بخش تشریح شد

فراخوان دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار

گروه هنر و ادبیات: جشنواره عمار فراخوان دهمین دوره این رویداد سینمایی را در چهار بخش «رقابت اصلی جشنواره»، «جشنواره علوم انسانی عمار»، «فیلم ما» و «فراخوان های مردمی» اعلام کرد. این جشنواره که در سال 89 شکل گرفته و هر سال در همین ماه برگزار می شود در چهار بخش «رقابت اصلی جشنواره»، «جشنواره علوم انسانی عمار»، «فیلم ما» و «فراخوان های مردمی» برگزار می شود و آثار دریافتی با قالب های داستانی، مستند، پویانمایی، نماهنگ، برنامه تلویزیونی، فیلمنامه و لوح نگار در بخش اصلی جشنواره با هم به رقابت می پردازند.

همه آثاری که دارای رویکرد همسو با مبانی انقلاب اسلامی باشند با هر موضوعی می توانند در بخش رقابتی جشنواره شرکت کنند، ولی موضوعات نظیر رویای ایرانی، پایش و پالایش اجتماعی، حافظه ملی و... به عنوان اولویت های محتوایی بخش رقابتی جشنواره، می شوند.

دبیرخانه جشنواره به منظور پشتیبانی تئوریک از فعالیت های جبهه انقلاب در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه؛ بخش «نقدها، مقالات سینمایی و پژوهش» را توسعه داده و در دهمین دوره و همزمان با آغاز به کار جشنواره علوم انسانی عمار را به عنوان یکی از بخش های جانبی اعلام می کند که برخی از عناوین و سرفصل های این بخش عبارتند از: مباحث نظری پیرامون فرم، قالب و محتوا در سینما، نقد و بررسی سازمان تولید و تماشا در سینمای ایران، نقد و بررسی آثار ادوار جشنواره مردمی فیلم عمار، تجربه های جهانی در حوزه تولید و اکران آثار سینمایی و هنری، بازخوانی ارزش های دراماتیک و رسانه ای مبتنی بر تجربه هنر و رسانه انقلاب، شاخصه های انسان انقلاب اسلامی با تاکید بر قهرمانان مستندهای جشنواره عمار، تحلیل ظرفیت های اجتماعی جامعه انقلابی ایرانی، تحلیل یاریگری جامعه ایرانی در سیل 98، بررسی سینما، صدا و سیما و سایر رسانه های جمعی از حیث عدالت رسانه ای، نقد و بررسی صدا و سیما و...

همچنین در بخش «فیلم ما» (نهضت تولید محتوای مردمی) جشنواره عمار عموم مردم می توانند با هر نوع دوربین تصویربرداری یا تلفن همراه از سوژه های محیط زندگی خود فیلم بسازند و در رقابت شرکت کنند. جهت تولید یک اثر بهتر، علاقه مندان می توانند از جزوه آموزشی فیلمسازی آسان (در سایت عمار فیلم) کمک بگیرند. برگزیدگان این بخش در دوره های آموزشی سینمایی جشنواره در اولویت قرار می گیرند.

در بخش فراخوان «فراخوان های مردمی» هر یک از مردم، تشکل های مردمی یا موسسات فرهنگی، اجتماعی، علمی و اقتصادی می توانند موضوعات و دغدغه های مدنظر خود را به فیلمسازان پیشنهاد داده و با تعیین جوایز مادی و معنوی خود آنان را به تولید اثر در آن موضوعات ترغیب کنند.

گفتنی است که همه آثاری که دارای رویکرد همسو با مبانی انقلاب اسلامی باشند با هر موضوعی می توانند در بخش رقابتی جشنواره شرکت کنند اما موضوعاتی چون رویای ایرانی، حافظه ملی، مقاومت جهانی و... از اولویت های محتوایی جشنواره محسوب می شوند.