آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
اقتصاد
۱۰

اقتصاد بین الملل

ثروتمندترین شهرهای جهان

موسسه «نیو ورلد ولث» در گزارشی به رتبه بندی شهرهای جهان براساس ثروت شخصی پرداخت که براساس آن شهر نیویورک بار دیگر ثروتمندترین شهر جهان معرفی شد. در این رتبه بندی عنوان شده که شهرهای توکیو با 2.5 تریلیون دلار ثروت، سانفرانسیسکو با 2.4 تریلیون دلار ثروت و لندن با 2.4 تریلیون دلار ثروت در رده های بعدی هستند. رده های پنجم تا دهم این رتبه بندی متعلق به پکن، شانگهای، لس آنجلس، هنگ کنگ، سیدنی و سنگاپور است.

نقش تخریبی صندوق بین المللی پول در اقتصاد اکوادور

اعتراضاتی که اکوادور را دربر گرفته و صنعت نفت این کشور را متوقف کرده، نتیجه سیاست های اقتصادی صندوق بین المللی پول است که طبق منافع خارجی امریکا تعیین می شود. یک مقام سابق بانک مرکزی اکوادور گفت: «صندوق بین المللی پول تا حد زیادی توسط وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری امریکا هدایت می شود. اساسا آنچه صندوق بین المللی پول در نیمکره غربی انجام می دهد سیاست خارجی امریکاست.» او توضیح داد: «بسته سختگیرانه صندوق بین المللی پول باعث تضعیف اقتصاد اکوادور و رنج مردم آن شده است، ولی با تصمیم اخیر افزایش 120درصدی قیمت دیزل و بنزین، مردم خسته شدند و به حرکت درآمدند.»

امریکا برای هند ذخایر استراتژیک نفت می سازد

کنت جاستر، سفیر امریکا در هند گفت، امریکا می خواهد یک همکاری همه جانبه با هند در بخش انرژی برقرار کند. جاستر گفت که واشنگتن قصد دارد برای ایجاد ذخایر استراتژیک نفتی، به هند کمک های فنی بدهد. واردات نفت هند از امریکا در 2018 به شدت افزایش یافت. واردات نفت هند از امریکا از آوریل تا آگوست سال میلادی جاری به 4.49 میلیون تن رسید یعنی 72درصد افزایش نسبت به 2.6 میلیون تنی که در سال گذشته وارد کرده بود.

نرخ جایگزینی منابع نفتی به پایین ترین رقم در طول تاریخ رسید

گزارش ریستاد انرژی از آخرین اکتشافات جهان نشان می دهد شرکت های نفت و گاز در سال جاری میلادی 7.7 میلیارد بشکه معادل های نفتی کشف کرده اند. پالزور شنگا، تحلیلگر ارشد ریستاد انرژی گفت: «صنعت نفت در راه تکرار رکورد 2018 و تولید 10 میلیارد بشکه معادل های نفتی از منابع قابل بازیافت کشف شده است.» نرخ جایگزینی منابع برای منابع متعارف در حال حاضر حدود 16درصد است که پایین ترین حد در طول تاریخ است.

بانک جهانی: رشد اقتصادی چین بیشتر می شود

بانک جهانی در گزارش اخیر خود پیش بینی کرده است که متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان در سال 2020 معادل 2.5درصد و برای یک دهه آینده در محدوده 2.7درصد باشد که این رشد در مقایسه با گزارش قبل حدود 0.6درصد کاهش پیدا کرده است. با این حال چین هنوز یکی از کشورهای پیشتاز رشد خواهد بود و رشد بالای 6درصدی این کشور یکی از سه نرخ رشد بالای اقتصادی در جهان خواهد بود.