آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
اقتصاد
۱۱
گزارش

نتایج یک پژوهش نشان می دهد

اثر تحریم ها بر عواید صادرات غیرنفتی

گروه اقتصادی: صادرات غیرنفتی در نیمه اول سال جاری با کاهش 10.5 درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است. آمارها نشان می دهد میزان صادرات ایران از 23.4 میلیارد دلار در شش ماهه اول سال 1397 به 20.9 میلیارد دلار در نیمه اول امسال رسیده و در واقع این رقم کمی بیشتر از صادرات در شش ماهه اول سال 1396 به میزان 20.5 میلیارد دلار است. این اتفاق در زمانی که بسیاری از صادرکنندگان به افزایش نرخ ارز به عنوان یک «فرصت بزرگ برای جهش صادراتی» نگاه کرده اند، قدری عجیب است. در واقع فرصت بزرگ جهش صادراتی به دلیل بالا رفتن نرخ ارز، در بخش «وزن» صادرات اتفاق افتاده. اما به طور ساده، میزان ارزی که باید عاید اقتصاد ایران می شد کمتر از حد انتظار بوده است. به بیان دیگر در دو سال گذشته افزایش حدود سه برابری قیمت ارز تاثیری را بر عملکرد صادرات غیرنفتی کشور نداشته است.

برخی دیدگاه های اقتصادی معتقدند که در کوتاه مدت افزایش نرخ ارز ممکن است سبب بهبود سریع خالص صادرات نشود و این امر فرآیندی زمانبر است؛ اما با توجه به اینکه تقریبا دو سال از آغاز نوسانات ارزی می گذرد، باید گفت که مدت زمان لازم برای تطبیق کالاهای صادراتی با شرایط موجود در اختیار صادرکنندگان قرار گرفته است. نگاهی به تاریخچه افزایش نرخ ارز و همزمان بالا گرفتن صادرات کشور نیز تا حدی این موضوع را روشن می کند که حتی در بازه های زمانی زیاد هم بخش صادرات ایران قادر نیست از فرصت بالا رفتن نرخ ارز به عنوان یک «مشوق» بهره ببرد. چنان که در سال 1389 و در شش ماهه اول آن سال و با دلار هزار تومانی در حدود 12.2 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی وجود داشته؛ رقمی که نشان می دهد افزایش بیش از 10 برابری قیمت دلار در طول این سال ها صادرات را کمتر از دو برابر افزایش داده است.

اثر تحریم ها

دلیل این اتفاق چیست؟ به نظر می رسد که بخش عمده ای از این مشکل را باید در وجود و تشدید تحریم ها دید. افزایش نرخ ارز با تحریم هایی همراه شده که در خیلی از اوقات دسترسی کشور به مواد اولیه و خدمات مالی را نیز مختل کرده است و امکان ارتباط کشور با کشورهای دیگر و انجام تجارت را سخت و پیچیده کرده یعنی در مرحله اول تولید و در مرحله دوم صادرات کشور را دچار مشکل کرده است.

بر اساس آخرین آمار موجود سازمان توسعه تجارت در پایان سال 1397 سهم گروه های مختلف از صادرات غیرنفتی کشور به این شکل بوده که پتروشیمی 32 درصد، میعانات گازی 11 درصد، صنعت 44 درصد، فرش و صنایع دستی 1 درصد، کشاورزی 9 درصد و معدن 3 درصد از کل صادرات را تشکیل می دادند. یعنی 90 درصد صادرات کشور خواه ناخواه یا بر اساس قیمت های جهانی قیمت آن تغییر می یابد یا اینکه به مواد اولیه خارجی یا ماشین آلات خارجی برای تولید نیازمند است. بیشتر واردات ما مربوط به کالاهای واسطه ای و سرمایه ای است از این رو افزایش نرخ ارز به نسبتی در قیمت تمام شده کالاها بالاخص کالاهای صنعتی تاثیرگذار است.

از طرف دیگر، در مواقعی که تولیدکننده صادرات به کشور خارجی را انتخاب می کرد آنگاه صادرات خود باعث افزایش قیمت کالای داخلی و در نتیجه افزایش تورم و کاهش رفاه مصرف کنندگان داخلی می شد که نمونه آن را در یک سال گذشته به خصوص در کالاهای کشاورزی مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز دیدیم که به دلیل صادرات قیمت آن در بازار داخلی به ناگاه سر به فلک گذاشت و مشکلاتی را برای مصرف کننده داخلی به وجود آورد. این موضوع نشان می دهد که هنوز تولید در کشور ما بر اساس الگوی جایگزینی واردات صورت می گیرد نه توسعه صادرات یعنی هدف برآورده کردن نیاز داخل از کالای وارداتی است نه صادرات به دیگر کشورها. بنابراین زمانی که قیمت ارز نیز تغییر می کند صنایع پتانسیل افزایش تولید و صادرات را ندارند و اگر هم صادرات را افزایش دهند قیمت کالای داخلی ناخودآگاه بالا خواهد رفت.

بر مبنای تحلیلی که محمد گلشاهی، کارشناس اقتصادی ارایه داده، 90 درصد صادرات کشور متاثر از روابط تجاری بین الملل است که تحریم ها دست تولیدکننده ایرانی را برای واردات مواد اولیه مورد نیاز بسته و هزینه خرید مواد اولیه یا ماشین آلات را به شدت بالا برده است. یعنی در بخش صنعت که 44 درصد صادرات غیرنفتی را تشکیل داده است اثر افزایش نرخ ارز به واسطه تحریم ها قیمت تمام شده محصولات را به طور بیشتری افزایش می دهد و در کنار آن عدم همکاری بانک های دیگر کشورها با بانک های ایرانی شرایط را دوچندان سخت تر کرده و از سوی دیگر ممکن است مانند بخش پتروشیمی با تحریم های جداگانه امریکا نیز از سوی دیگر مواجه باشد.

دوران سخت

در حال حاضر تجارت غیرنفتی ایران با دایره محدودی از کشورها (عمدتا آسیایی) انجام می شود که یک نقطه ضعف برای تحقق هدف افزایش این درآمدها به شمار می رود.

چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان، کره جنوبی، ترکیه، هند، پاکستان، اندونزی و عمان 10 کشوری هستند که به ترتیب بیشترین حجم کالای ایرانی را به کشورهای خود در سال گذشته وارد کرده اند. در شرایطی که صادرات به اروپا که بازار غیرنفتی آن 40 برابر بزرگ تر از آسیا است، همچنان اندک است. صادرات ایران در سال گذشته به جمهوری آذربایجان، روسیه، ایتالیا و آلمان به عنوان کشورهای اروپایی انجام شده که روند چندان مطلوبی را نشان نمی دهد. مطابق آمارهای گمرک، صادرات غیرنفتی ایران به اروپا در سال 97 نسبت به سال 96 حدود 31 درصد کاهش یافته است. در این مدت، ارزش صادرات ایران به روسیه 5 درصد، ایتالیا 39 درصد و ژاپن 57 درصد نسبت به سال 96 کاهش پیدا کرده است؛ موضوعی که با وجود تحریم ها در سال جاری نیز قطعا ادامه پیدا خواهد کرد.

راهکارها

آمارها نشان می دهد تغییرات نرخ ارز بر میزان صادرات کشور ما تاثیر چندانی نگذاشته است، اما باید در نظر داشت که این عدم بهبود صادرات به یک سری مشکلات از جمله تحریم ها مربوط می شود که امکان بررسی تاثیر قیمت ارز بر بهبود صادرات را تا حدودی مشکل کرده است با این حال باید در نظر داشت هرچقدر نگاه ما در تولیدات به خصوص تولیدات صنعتی کشور بر پایه «توسعه صادرات» باشد با هر افزایش قیمت ارز امکان بالارفتن صادرات بیشتر خواهد بود و هر چه که این نگاه توسعه ای کمتر باشد افزایش نرخ ارز به جای تقویت صادرات، اثرات تورمی بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

کارشناسان بر این باورند ایران برای رشد صادرات غیرنفتی و به دست آوردن عواید دلاری حاصل از آن، باید سطح و دامنه تجارت با شرکای بیشتر را افزایش دهد. ارتقای رقابت پذیری صادرات ایران، جذب سرمایه گذاری های خارجی مستقیم، از میان برداشتن موانع تجاری و توسعه قراردادهای تجاری دوجانبه و چندجانبه به ایران در دستیابی به اهدافش برای رونق بخش صادرات غیرنفتی کمک می کند. توصیه هایی که با توجه به تنگ تر شدن دامنه تحریم ها، به کار بستن آنها برای افزایش درآمدهای غیرنفتی چندان آسان نیست.