آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
ورزش
۱۴
دیدگاه

رسانه ها جان ورزشکاران را به خطر می اندازند

توکیو 2020 گرم ترین المپیک تاریخ

مترجم: علی کربلایی

تابستان های ژاپن به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص این کشور، آمیخته ای ظالمانه از گرما و رطوبت است. در مرداد دو سال گذشته بیش از هزار نفر در ژاپن جان خود را بر اثر عوامل مربوط به گرما از دست داده اند، از جمله 150 نفر در توکیو. همچنین ده ها هزار نفر بر اثر گرمازدگی در بیمارستان ها بستری شده اند.

چنین گرمایی باعث شد تا برگزارکنندگان المپیک 1964 توکیو، تاریخ برگزاری مسابقات را به تعویق بیندازند و به جای تابستان از 18 مهر ماه المپیک را آغاز کنند. سال آینده اما المپیک توکیو از سوم مرداد آغاز می شود و تا نوزدهم مرداد ادامه خواهد داشت. در این تاریخ در ژاپن موج گرما به اوج خود می رسد، توکیو گرم ترین روزهای خود را سپری می کند و این موضوع می تواند ورزشکاران، تماشاگران، کارگران و داوطلب های برگزاری مسابقات را به خطر بیندازد. کمیته بین المللی المپیک در سال 2013 هنگام انتخاب میزبان، شرایط آب و هوایی خاص توکیو را در نظر گرفت. اما چرا اصرار وجود داشت که بازی ها حتما در این تاریخ برگزار شوند؟ دیک پوند، عضو با سابقه کمیته بین المللی المپیک و رییس سابق کمیته مذاکرات تلویزیونی در این خصوص گفته:«زمان برگزاری بازی ها اساسا توسط تلویزیون ها و رسانه های امریکایی هدایت می شود.» برنامه مسابقات المپیک به طور رسمی توسط کمیته بین المللی المپیک تنظیم می شود اما از آنجا که سه چهارم درآمد این کمیته از طریق حق پخش تلویزیونی تامین می شد و نیمی از این حقوق توسط شبکه امریکایی NBC پرداخت می شود، تقویم مسابقات ورزشی امریکا در زمان برگزاری مسابقات المپیک تاثیر بسزایی دارد. در اواخر شهریور و مهر، مسابقات ورزشی امریکا از جمله بیس بال و فوتبال امریکایی به اندازه کافی بینندگان را پای تلویزیون می کشاند اما مرداد، ماه مرده پخش مسابقات ورزشی است و رویدادی مثل المپیک می تواند این خلا را پر کند.

آخرین بار که المپیک خارج از پنجره تابستانی برگزار شد، برمی گردد به المپیک 2000 سیدنی. این المپیک در چند دهه گذشته رکورد کمترین بیننده را در امریکا داشت. پس از این بود که کمیته بین المللی المپیک به تمام شهرهای کاندیدای میزبانی المپیک اعلام کرد که باید مسابقات را در حد فاصل اواخر مرداد تا اوایل شهریور برگزار کنند و تنها در شرایطی خاص این زمان قابل تغییر است. البته کمیته بین المللی المپیک دلایل زیادی برای این زمان خاصی که اعلام کرده، ارایه کرده است. از جمله اینکه بازیکنان ورزش های مختلف باید به لیگ های حرفه ای خود برگردند و زمان المپیک نباید تداخلی با لیگ های حرفه ای داشته باشد. توماس باخ، رییس کمیته بین المللی المپیک در توضیحاتی گفت:«این مساله فقط به خاطر عدم تداخل با دیگر رویدادهای ورزشی است.» اما افرادی که در کمیته بین المللی المپیک و کسانی که نزدیک آن هستند، اعلام می کنند که قدرت تلویزیون است که این زمان را تعیین می کند. ترنس برنز، مشاور میزبانی المپیک که تاکنون به 5 شهر برای کاندیداتوری کمک کرده است در این مورد اعلام کرده:«تلویزیون سنگین ترین وزنه تغییر موازنه در دنیای تجارت امروز است.» آخرین کاندیدای جدی برگزاری مسابقات المپیک در بازه ای خارج از زمان پیشنهادی کمیته بین المللی المپیک، دوحه قطر بود. آنها پیشنهاد دادند مسابقات را از اواسط مهر ماه آغاز کنند. کمیته برگزاری مسابقات از بین 5 شهر نامزد مسابقات المپیک 2020 بیشترین امتیاز را به دوحه داده بود اما زمان پیشنهادی برگزاری المپیک در تاریخ مدنظر قطری ها، یک امتیاز منفی بزرگ برای آنها محسوب می شد. کمیته در نهایت با این استناد که زمان برگزاری مسابقات روی تعداد بینندگان و درآمد کسب شده، تاثیری بسزا دارد و از آن جهت که این تاثیر در درازمدت به ورزش کمک خواهد کرد، ترجیح داد از پنجره تعیین شده برای المپیک عقب نشینی نکند. به همین دلیل دوحه خیلی زود از مبارزه برای نامزدی مسابقات حذف شد و مقامات قطری تلویزیون های امریکا را مقصر این مهم معرفی کردند. برنز در خصوص تاثیر رسانه به نیویورک تایمز گفته:«تلویزیون به خصوص NBC بزرگ ترین ماهی های این تالاب هستند و هر چه را بخواهند می گیرند. اما کمیته تنها به گفتن این موضوع بسنده می کند که آنها تاثیری در زمان برگزاری مسابقات ندارند.» NBC که حق پخش انحصاری مسابقات را تا سال 2032 در امریکا در اختیار دارد در دفاع از خود گفته که هیچ چیزی را به کمیته بین المللی المپیک دیکته نمی کند. آنها در بیانیه ای اعلام کردند:«هدف ما همیشه نشان دادن مسابقات المپیک به بیشترین تعداد مخاطبان است. هر تصمیمی که کمیته و شهر میزبان بگیرند برای ما محترم است. ما به حدی برای مسابقات المپیک اعتماد به نفس داریم و به این مسابقات مطمئنیم که حق پخش این مسابقات را برای سال های سال بدون اینکه بدانیم هر رویداد در چه شهری قرار است برگزار شود، خریداری کرده ایم.»

توکیو اشتباه دوحه را تکرار نکرد و تاریخی مطابق با خواسته های کمیته بین المللی المپیک ارایه کرد. اما از همان زمان، نگرانی در مورد گرمای توکیو باعث بحث هایی شده است. توکیو در دفاع گفته:«چند روز از مسابقات در روزهای آفتابی و با هوای معتدل برگزار خواهد شد و هیچ نگرانی خاصی نخواهیم داشت.» کمیته هم در تایید گفته:«بررسی های هواشناسی به ما نشان می دهد که با هیچ شرایط خاصی روبه رو نیستیم.»

به گفته ماساهید کیموتو، استاد هواشناسی دانشگاه توکیو، این شهر در عرض جغرافیایی خود از گرم ترین شهرهای جهان است. وزش باد شدید از جنوب و هوای مرطوب از سمت دریا باعث می شود این شهر بسیار مرطوب هم بشود. به همین خاطر است که المپیک سال آینده در گرم ترین روزهای سال برگزار می شود، بلافاصله بعد از فصل باران. رابرت ویتینگ، گزارشگر و نویسنده ای که ده ها سال در ژاپن زندگی کرده در توصیف توکیو می گوید:«مانند این است که دو ماه در سونای بخار نشسته باشی، آن هم درست پس از پایان فصل باران.»

برگزارکنندگان المپیک میلیون ها دلار هزینه می کنند تا اوضاع برای ورزشکاران، تماشاگران و کارگرها ایمن جلوه داده شود. برخی پیشنهادها معقولند و برخی احمقانه، برخی هم ترکیبی از این دو. چادرهایی بین ایستگاه های مترو و ورزشگاه ها برپا خواهد شد و به هر کس که بخواهد، کیسه های یخ و نوشیدنی خنک اهدا می کنند. قرار است به تماشاگران در فضاهای باز لوازم خنک کننده اهدا شود. برای دو ماراتن قرار است، سطح جاده مسابقات را از سرامیکی خاص درست کنند که می تواند دمای هوا را تا 10درجه سانتی گراد کم کند اما محققان می گویند این کم کردن دما در ارتفاع سر دوندگان هیچ تاثیر محسوسی نخواهد داشت و عملا هیچ خنک کنندگی ای نخواهد داشت. برخی رویدادهای فضای باز مثل ماراتن قرار است در سپیده دم برگزار شود تا از اثرات گرمای هوا بکاهند. چنین استراتژی ای هفته گذشته در دوحه هم به کار رفت ولی 40درصد از شرکت کنندگان از مسابقه کنار کشیدند. همچنین یک نگرانی عمده وجود دارد که به دلیل گرمای هوا یا وزش بادهای شدید و توفان ها- که در ژاپن امری عادی محسوب می شود- برخی مسابقات به تعویق بیفتند و برنامه 16 روزه برگزاری مسابقات به مشکل بخورد. تابستان گذشته در یک رویداد آزمایشی چند ورزش المپیکی را در همان زمان برگزاری المپیک در توکیو برگزار کردند که شرکت کنندگان در مسابقات قایقرانی و والیبال ساحلی دچار گرمازدگی شدند. باید در نظر گرفت که مسافت این مسابقه قایقرانی نصف مسافت المپیک بود.

برخی سازمان دهندگان می گویند، نگرانی اصلی آنها ورزشکاران نیستند بلکه تماشاگران و توریست هایی هستند که یک سوم آنها احتمالا بالای 50 سال هستند. سال گذشته در محل ساخت و ساز نشست های رسانه ای مسابقات، یک کارگر ساختمانی 50 ساله بر اثر گرمازدگی بیهوش شد و جانش را از دست داد. تصور اینکه دولت ژاپن تا چه حد باید هزینه کند تا بتواند شرایط استاندارد ایجاد کند، کمی سخت است. دولت ژاپن می گوید چیزی حدود 19 میلیون دلار هزینه نصب چادرها و خنک کننده های مخصوص تماشاگران خواهد شد. در اواسط شهریور امسال در یک مسابقه قایقرانی، مسوولان برگزاری تماشاگران را با برف مصنوعی خنک کردند. البته این بیشتر شبیه به این بود که برف به صورت شما اصابت کند و خیس شوید چون خنک شدنی در کار نبود. مقامات شهر توکیو همچنین پیشنهاد کرده اند، مغازه دارها در مغازه شان را باز بگذارند تا کمی از خنکای داخل مغازه ها به خیابان بیایند.

اما اگر یک همکاری بین برگزارکنندگان و شبکه های تلویزیونی صورت می گرفت، می شد از تمام این هزینه ها صرف نظر کرد. اگر بازی ها در مهر ماه برگزار می شد، لازم به این هزینه ها نبود و خطری هم جان و سلامت ورزشکاران و تماشاگران را تهدید نمی کرد. مکزیکوسیتی در 1968 و سئول در 1988 بازی های المپیک تابستانی را در پاییز برگزار کردند و مشکلی هم ایجاد نشد. اما بینندگان کم تلویزیونی المپیک سیدنی عاملی شد تا المپیک همیشه در یک زمان مشخص برگزار شود. همان طور که در پاریس 2024 یا لس آنجلس 2028 خواهیم دید. یکی از مشاوران پیشنهاد میزبانی توکیو می گوید، متخصصان به آنها گفته اند به زمان اعلام شده توسط کمیته بین المللی المپیک وفادار بمانند. دوحه سعی کرد، شانسش را برای تغییر قوانین امتحان کند و شکست خورد، آیا عاقلانه است دیگر نامزدها این کار را بکنند؟ نه.

مساله اینجاست که NBC چیزی حدود 2 برابر شبکه های اروپایی و 3 برابر شبکه های آسیایی به کمیته پول می دهد و حق پخش مسابقات را تا سال 2032 پیش خرید کرده است. بنابراین بدیهی است که نقشی انکارناپذیر در این معاملات داشته باشند. آنها بیش از 7.7 میلیارد دلار به کمیته بین المللی المپیک پول پرداخت کرده اند و هیچ کس به نفود آنها حتی نزدیک هم نیست. البته تصمیم گیرنده نهایی کمیته است و آنها هم دلایل خوبی برای برگزاری بازی ها در تابستان دارند؛ از جمله اینکه تداخلی با دیگر رویدادهای مهم ورزشی وجود نداشته باشد همچنین به این دلیل که مدارس تعطیل هستند، بار ترافیکی کم تری روی دوش حمل و نقل عمومی است و آنها می توانند در خدمت تماشاگران باشند.

منتشر شده در نیویورک تایمز. ماکیو اینوئه و ایمی یامامیتسو از توکیو و متیو فوترمن از نیویورک در نگارش این مقاله همکاری داشته اند.