آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
ورزش
۱۴
رویداد

جام جهانی راگبی به دور حذفی رسید

نبرد سهمگین غول ها

دور گروهی جام جهانی راگبی که هم اکنون با حضور 20 تیم در کشور ژاپن جریان دارد، به پایان رسید و چهره تیم های حاضر در مرحله یک چهارم نهایی مشخص شد. در پایان چهل بازی مرحله گروهی در چهار گروه A تا D رقابت ها، هشت تیم ژاپن و ایرلند از گروه یک، نیوزیلند و آفریقای جنوبی از گروه دو، انگلستان و فرانسه از گروه سه و در نهایت ولز و استرالیا از گروه چهار توانستند جواز حضور در دور بعدی مسابقات را به دست آورند. رقابت هایی که از چهار روز آینده آغاز می شود و هشت تیم برتر دنیا برای رسیدن به دور نیمه نهایی با یکدیگر رقابت خواهند کرد. همچنین چهار تیم اسکاتلند، ایتالیا، آرژانتین و فیجی با قرار گرفتن در جایگاه سوم هر گروه توانستند جواز حضور در رقابت های جهانی دوره بعد را به دست آورند. بر اساس برنامه در نخستین بازی دور یک چهارم استرالیا و انگلستان به مصاف هم خواهند رفت. دیدار تیم های استرالیا و انگلستان یکی از کلاسیک ترین مسابقات این ورزش مهیج محسوب می شود. این دو تیم تاکنون دو بار در فینال ادوار پیشین جام جهانی راگبی با یکدیگر روبه رو شده بودند. در سال 1991 استرالیا در فینال با حساب 12 بر 6 پیروز شد و جام قهرمانی را بالای سر برد و در سال 2003 این انگلستان بود که انتقام آن فینال را گرفت و با پیروزی 20 بر 17 قهرمان شد. در دومین بازی دور یک چهارم نیوزیلند با ایرلند به مصاف هم خواهند رفت. نیوزیلند با سه قهرمانی پرافتخارترین تیم مسابقات است و باید با تیمی روبه رو شود که در حال حاضر رنک یک جهانی را در اختیار دارد. با این حال باخت ایرلند به ژاپن در دور گروهی که باعث شد این تیم در گروه یک جایگاه دوم را به دست آورد، اول بودن آنها در رنکینگ جهانی را با تردید مواجه کرده است. با این وجود دیدار ایرلند و نیوزیلند به طور قطع یکی از سخت ترین و جذاب ترین مسابقات مرحله یک چهارم خواهد بود. در سومین دیدار از مرحله یک چهارم ولز با فرانسه روبه رو می شود. صعود ولز به عنوان تیم نخست از گروهی که در آن استرالیا هم حضور داشت، نشان می دهد پادشاهی اژدها تیم قدرتمندی را راهی ژاپن کرده است. البته فرانسه که در گروه سوم هم امتیاز با انگلیس و تنها به دلیل معدل امتیازی کمتر در جایگاه دوم قرار گرفت نیز تیم بسیار خوبی نشان داده است. دو تیم فرانسه و ولز هیچ یک تاکنون عنوان قهرمانی مسابقات را به دست نیاورده اند. فرانسه سه مقام نایب قهرمانی و ولز یک مقام سومی در کارنامه دارد. در چهارمین دیدار از مرحله یک چهارم ژاپن میزبان به مصاف آفریقای جنوبی می رود. ژاپن در گروه اول با پیروزی بر ایرلند و صعود به عنوان تیم نخست شگفتی ساز مسابقات لقب گرفته است.

حال سامورایی ها برای اینکه ثابت کنند پیروزی آنها بر ایرلند اتفاقی نبوده باید تیمی را شکست دهند که دو عنوان قهرمانی جام جهانی راگبی را در کارنامه دارد. البته باخت آفریقای جنوبی در دور مقدماتی مقابل نیوزیلند با نتیجه 23 بر 13 نشان داد آنها شکست ناپذیر نیستند.

بر اساس برنامه و در پایان دور یک چهارم برنده مسابقه استرالیا و انگلستان باید با برنده بازی نیوزیلند و ایرلند روبه رو شود. همچنین برنده بازی ولز و فرانسه باید با برنده ژاپن و آفریقای جنوبی دیدار کند. از روی قرعه می توان گفت که یک سمت جدول که در آن تیم های استرالیا، انگلستان، نیوزیلند و ایرلند قرار دارند بسیار سخت تر از سمت دیگر جدول است که در آن چهار تیم دیگر حضور دارند. مسابقات مرحله یک چهارم نهایی در روزهای نوزده و بیست اکتبر برگزار می شود و پس از آن تیم ها 6 روز استراحت می کنند و مرحله نیمه نهایی آغاز می شود. دیدار فینال نیز در تاریخ دو نوامبر برگزار خواهد شد.