آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
محیط زیست
۱۵

خبر

معاون محیط زیست دریایی امور تالاب های ایران خبر داد: وجود 41 نوع تالاب در کشور

احمدرضا لاهیجان زاده، معاون محیط زیست دریایی امور تالاب های ایران از وجود 41 نوع تالاب در کشور خبر داد. به گزارش ایسنا، لاهیجان زاده در کارگاه انتقال تجربیات منطقه ای در خصوص نقش جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه و ششمین جلسه بورد مدیریت مشارکتی مرکز منطقه ای رامسر در مرکز و غرب آسیا در سالن جلسات هتل پارک ارومیه، با اشاره به اینکه در جهان 42 نوع تالاب وجود دارد، تصریح کرد: از 42 تالاب ساحلی، دریایی و سیبری 41 نوع تالاب در ایران وجود دارد که نشان از خاص بودن شرایط توپوگرافی کشور است.

او با بیان اینکه بیش از 141 دهم میلیون هکتار از تالاب های کشور که 50 درصد از تالاب ها را شامل می شوند در کنوانسیون رامسر ثبت شده اند، ادامه داد: در حال حاضر170 کشور عضو کنوانسیون رامسر هستند و اجرای پروژه مشارکت مردم در احیای دریاچه ارومیه با مشارکت ایران و ژاپن به مدت 6 سال، با اعتبار اولیه یک میلیون دلار از جمله دستاوردهای این کنوانسیون است. او با اشاره به اینکه پروژه مشارکت جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه در ششمین سال خود قرار دارد، اظهار کرد: میزان مشارکت ژاپن در سال ششم اجرای این پروژه به 6 میلیون دلار رسیده و حدود 110 روستای آذربایجان غربی با 11 هزار نفر جمعیت تحت پوشش، در بخش کشاورزی درگیر این پروژه هستند.

چرا عده ای درباره حیوان آزاری اعتراض می کنند؟

مهدی قوامی پور جامعه شناس سیاسی معتقد است اعتراضاتی که در حمایت از حیوانات خانگی و به خصوص سگ کشی می شود، بیشتر حرکاتی سانتی مانتال است. در مقابل برخی فعالان حقوق حیوانات معتقدند کسی که در خیابان نسبت به سگ کشی اعتراض می کند چون علاقه زیادی به حیوان خانگی خود دارد و آن را جزو اعضای خانواده خود می داند، نمی تواند سکوت کند.

به گزارش خبرآنلاین، مهدی قوامی پور درباره اعتراض به سگ کشی گفت: در ایران این حرکت ها به ویژه در محیط زیست، کاملا «سانتی مانتال» می شوند، یعنی ما به نوعی با سانتی مانتالیزم محیط زیستی سر و کار داریم.

او ادامه داد: در سبک زندگی شهری ما، حیوانی مانند سگ داخل خانه زندگی نمی کرده است. گربه شاید در خانه ها بود ولی سگ را با خودمان در خانه نمی آوردیم. گروهی که این را وارد زندگی ما کردند، گروه متوسط به بالا هستند، آنها این الگوی زندگی را از غرب گرفته اند و طبق سایر الگوهایی که از غرب می آورند، بقیه گروه های فرودست، از آنها تقلید می کنند و امروزه نمی گوییم تمام تجمع کنندگان از گروه های فرادست بودند، ولی می توانیم بگوییم این الگوی نگهداری از حیوان در حریم خانه از گروه هایی فرادست آمده است. حساسیت های آنهاست که به اینها انتقال پیدا کرده است. برخی تجمع کنندگان در تامین مایحتاج زندگی خود ناتوان هستند ولی انگار نسبت به موضوع حیوان، گویی مسخ شده اند. درمورد آلودگی هوا هیچ واکنشی نشان نمی دهند ولی درباره سگ ها، چون مورد توجه گروه های فرادست است و چون رسانه ها به آن توجه دارند و چون می خواهند ژست روشنفکری بگیرند و بگویند من حامی حقوق حیوانات هستم، می آیند چنین واکنشی نشان می دهند. در مقابل، یک فعال حقوق سلامت حیوانات تاکید کرد، این سخنان اشتباه است و باید از زاویه دیگری به اعتراض به سگ کشی پرداخت.

علی حسینیان، دامپزشک در پاسخ به این موضوع گفت: ما داریم درباره انسان صحبت می کنیم با عواطف انسانی. شما می گویید درباره آب و هوا و جنگل ها مشکل داریم ولی کسی اعتراض نمی کند. ما درباره هر بحث محیط زیستی از جمله جنگل خواری یا تالاب انزلی، بارها تجمعات مردم و حامیان محیط زیست را دیده ایم. بارها نزاع صورت گرفته است و در مطبوعات خیلی دیده ایم. درباره سگ کشی، کمتر صحبت می شود ولی درباره آن مسائل بارها صحبت شده است. اینکه من سردرد داشته باشم، دلیل نمی شود دل درد نداشته باشم. این قیاس مع الفارق است که چرا روی این موضوع حرف نمی زنیم. بعد هم ما درباره موجود زنده حرف می زنیم. نمی شود بگوییم سگ ها را کشتند و آزار دادند ولی ما تالاب انزلی را داریم از دست می دهیم، چرا به آن نمی رسیم. نمی شود چنین حرفی زد. داریم درباره موجودات زنده حرف می زنیم. بحثی هم درباره سانتی مانتال و واردات غرب فرمودید. من اعتقاد ندارم دوست داشتن حیوان از غرب وارد جامعه ما شده باشد. من چندین سال است با نگهدارنده های حیوانات کار می کنم و روزانه 60-50 حیوان مریض را می بینم. من می گویم اشتباه است بگوییم فقط مرفهان حیوان خانگی دارند. اتفاقا آدم هایی که تنهاتر هستند و از لحاظ سطح مالی، نه آن طور که بگوییم نان شب ندارند، بلکه در سطح متوسط و رو به پایین هستند، من بیشتر می بینم حیوان نگه می دارند.

حسینیان ادامه داد: به خاطر آزارهای روحی، مشکلاتی که دارند و آرامشی که حیوان خانگی به آدم می دهد. من همیشه می گویم شما زمانی می توانید متوجه شوید حیوان خانگی چقدر آرامش بخش است که خودتان داشته باشید. اتفاقا به لحاظ حیوان خانگی، سگ به شدت ارتباط قوی با آدم می گیرد. عموما آدم هایی که از نظر سطح مالی، در سطح متوسط و رو به پایین هستند، چون از لحاظ اقتصادی، بیشتر در تنگنا هستند، بیشتر رو می آورند به نگهداری از حیوانات، چون عملا نگهداری از سگ، گربه یا هر حیوان خانگی، عملا هزینه زیادی ندارد. این تصور اشتباه است که دامپزشکی و داشتن حیوان، کار لاکچری است.