آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۵
اقتصاد
۵

گذر

احتمال سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه 99

وزیر نفت از احتمال وجود سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه سال آینده خبر داد و گفت: هر چیزی در این حوزه ممکن است. به گزارش فارس، وزیر نفت در حاشیه کنگره نفت و نیرو در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا پس از کاهش سهمیه بنزین که با کارت سوخت جایگاه از 30 لیتر به 20 لیتر رسید، احتمال سهمیه بندی سوخت و افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه سال آینده وجود دارد، گفت : هر چیزی در این حوزه ممکن است.او ادامه داد: قرار بر این بود که سهمیه کارت سوخت جایگاه داران کاهش یابد تا مردم از کارت سوخت شخصی استفاده کنند؛ چرا که کارت سوخت جایگاه داران برای سوخت گیری نیست و فقط باید در زمان اضطرار از آن  استفاده کرد.

او ادامه داد: امکان دارد میزان سهمیه کارت سوخت جایگاه داران باز هم کاهش یابد؛ بنابراین لازم است تا همه مالکان خودرو از کارت سوخت شخصی خود استفاده کنند. زنگنه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره توسعه لایه نفتی پارس جنوبی گفت: برای توسعه این پروژه مذاکراتی را با چند شرکت ایرانی داشتیم اما هنوز به جمع بندی و نتیجه گیری نرسیده ایم.

کارگران برای رونق دوباره کارخانه هپکو دست به کار شدند

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: بعد از برگشت کارخانه هپکو به سازمان خصوصی سازی، کارگران برای راه اندازی دوباره کارخانه و رونق تولید دست به کار شدند. علیرضا صالح در گفت وگو با فارس، درباره اینکه آیا کارخانه واگذار شده هپکو که از خریدار قبلی پس گرفته شد، به سازمان خصوصی سازی برگشت، گفت: این کارخانه به سازمان خصوصی سازی برگشت و کارگران مشغول کار شدند که امیدواریم، تولید ماشین آلات ظرف یک ماه آینده در هپکو دوباره آغاز شود. رئیس کل سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: تولید هپکو با قراردادهای منعقدشده و تقاضایی که برای محصولاتش دریافت می شود، پایدار خواهد ماند و دنبال این هستیم قراردادهای بیشتری برای خرید ماشین آلات معدنی و راهسازی با مجموعه های معدن کاران و پیمانکاران راه منعقد کنیم. به گفته صالح، ظرف یکی، دو هفته آینده قراردادهای جدیدی برای تقاضای ماشین آلات هپکو بسته می شود که اکنون مقدمات انعقاد این قراردادها در حال تهیه است. به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی، کارگران هپکو بعد از برگشت این کارخانه به سازمان خصوصی سازی وارد کارخانه شده و زمینه تولید در این کارخانه را فراهم می کنند که امیدواریم تا یک ماه آینده تولید دوباره شروع شود. او همچنین درباره مشکل کارخانه آذرآب اراک گفت: مشکل این کارخانه مربوط به خصوصی سازی و واگذاری نیست و بحث های دیگری دارد که باید در جای دیگر دنبال شود. برخی مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوع «هپکوی مظلوم را یاری کنید»، خواستار پاسخ گویی مسئولان شدند.

واریز حقوق مرداد  کارگران هفت تپه تا  پایان هفته

مدیر کل حمایت از پایداری مشاغل وزارت کار با تاکید بر اینکه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالف بازداشت کارگران است، از واریز حقوق مرداد کارگران هفت تپه تا پایان هفته خبر داد. به گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کریم یاوری اظهار کرد: این وزارتخانه با هر گونه بازداشت کارگران که صرفا برای طرح مشکلات صنفی خود اعتراض می کنند، موکدا مخالف است. او افزود: کارگران و کارفرمایان هم مانند تمام اقشار جامعه برای دادخواهی می توانند از حق شهروندی خود استفاده کرده و به مراجع و سازمان ها و دستگاه های اداری و اجرائی و قضائی در مرکز کشور مراجعه کنند. مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل وزارت کار با اشاره به اینکه کارگران شریف و زحمت کش کشت و صنعت نیشکر هفت تپه خواسته های خود را از مجاری قانونی پیگیری کنند، گفت: تجمعات کارگران در فصل کشت نیشکر احتمال صدمه به تولید را به دنبال دارد.

حمله ملخ های صحرایی در  دور دوم شدیدتر  است

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه براساس پیش بینی ها حمله ملخ های صحرایی در دور دوم شدیدتر است، گفت: در این دوره نیاز به 900 هزار تا یک میلیون هکتار مبارزه داریم. محمدرضا میر در گفت وگو با مهر با بیان اینکه دور دوم حمله ملخ های صحرایی به کشور از دی یا بهمن ماه آغاز می شود، گفت: حمله ای که در سه ماه پایانی سال منتظر آن هستیم براساس پیش بینی های فائو و نظرات کارشناسان ما احتمالا شدیدتر از حمله دوره اول است که تابستان امسال به پایان رسید.

او با اشاره به اینکه در حمله دور اول سطح مبارزه حدود 750 هزارهکتار بود، گفت: پیش بینی ما برای حمله دور دوم مبارزه در سطح 900 هزار تا یک میلیون هکتار است.