آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۵
اقتصاد
۵

خبر

از ساعت صفر بامداد 16 مهر سقف سوخت گیری با کارت جایگاه داران کاهش یافت 

از ساعت صفر بامداد دیروز، 16 مهرماه، میزان سوخت گیری با کارت جایگاه داران در پمپ بنزین ها 10 لیتر کاهش یافت و به 20 لیتر رسید.

به گزارش مهر، براساس اعلام شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران، از ساعت صفر بامداد امروز سه شنبه 16 مهر، میزان سوخت گیری با کارت سوخت جایگاه داران در هر بار سوخت گیری 20 لیتر خواهد بود.

پیش از این میزان سوخت گیری با کارت جایگاه داران 30 لیتر بود. این اقدام با هدف تشویق مردم به استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی انجام می شود.

گفتنی است خودروها می توانند با کارت سوخت شخصی در هر نوبت 60 لیتر سوخت گیری کنند.

اجرای صندوق های مکانیزه فروش تا پایان سال

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به جلسه پنجشنبه گذشته با مدیران عامل بانک ها، از آغاز اصلاح نظام بانکی در بانک های دولتی خبر داد.

به گزارش تسنیم فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه شب گذشته شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی درباره زمان به کارگیری صندوق های مکانیزه فروش نیز گفت: شورای محترم نگهبان، بعد از بررسی این موضوع، دو ایراد را به آن وارد کرده است و در حال حاضر برای رفع این دو ایراد، به مجلس بازگشته است که پس از رفع آنها، ابلاغ شده و به قانون تبدیل می شود.

او در پاسخ به این سوال که «آیا امسال باید منتظر اجرائی شدن آن باشیم یا خیر؟» خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دو ایراد مطرح شده ایرادات جزئی است، حتما این دو ایراد رفع خواهد شد و امسال اجرائی می شود.

دژپسند درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای اصلاح نظام بانکی کشور اظهار کرد: به دنبال اجرای دستور رئیس جمهور و تاکید به بنده به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی که اصلاح نظام بانکی باید جزء نخستین اولویت های ما قرار گیرد، ما کارگروهی را تشکیل دادیم و با واکاوی تجربیات گذشته، با رویکرد افزایش قابلیت اجرائی، طرحی تهیه شد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در این طرح ناترازی بانک ها، مطالبات معوق بانک ها از بخش خصوصی و دولتی، افزایش سرمایه و کفایت بانک ها، حاکمیت شرکتی، سبک کردن دارایی بانک ها از دارایی های منجمد یا همان دارایی سمی و اصلاح مدیریت داخلی بانک ها مورد توجه قرار گرفته است و در چندین جلسه نظرات مشاوران، بخش خصوصی و صاحب نظران دانشگاهی اخذ شده و در انتظار طی شدن مراحل هستیم.

دژپسند با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی در بانک های دولتی آغاز شده است، گفت: پنجشنبه گذشته جلسه مفصلی با مدیران عامل بانک ها داشتیم تا گام های لازم برای اصلاح نظام بانکی برای تشکیل یک بانک کارا را انجام دهیم.

به گفته او یکی از مباحت مطرح شده در این جلسه دیجیتالی کردن بانک ها بوده است که با عملیاتی شدن آن، هم هزینه های بانکی کاهش می یابد و هم توان ارائه خدمات رشد خواهد کرد و در نهایت منجر به دیواره شیشه ای و سالم سازی بانک ها خواهد شد.

اعلام توقف خودروهای غیراستاندارد، دوشنبه آینده

رئیس سازمان استاندارد خبر داد دوشنبه هفته آینده تکلیف خودرو هایی که باید تولیدشان ادامه پیدا کند، دچار تغییرات بشوند یا تولیدشان متوقف شود، مشخص می شود.

به گزارش تسنیم، نیره پیروزبخت درباره آخرین وضعیت گزارش رعایت استانداردهای 85گانه صنعت خودرو گفت: تغییری در استانداردهای 85گانه خودرو نداشته ایم و بررسی های جدید از دی 98 انجام می شود؛ ولی در فرایندها تغییراتی داشته ایم.

او درباره تغییر فرایندها گفت: در اسفند سال 97 در جلسه شورای عالی استاندارد مقرر شده بود که گزارش های وزارت صمت و خودروسازها درباره خودروهای غیراستاندارد را بگیریم و جمع بندی کنیم تا امسال در شورای عالی استاندارد بررسی و جمع بندی شود.

پیروزبخت گفت: جلسه هفته آینده (22 مهر 98) شورای عالی استاندارد با حضور مسئولان وزارت صمت و انجمن خودروسازان تشکیل می شود و چنانچه خودرویی نتواند برای استانداردهای 85گانه صنعت خودرو مهر تایید بگیرد، در ادامه تولید آن بازنگری خواهد شد.

او تصریح کرد: مقرر شده در جلسه هفته آینده خودروهای غیراستاندارد تعیین تکلیف و اعلام شود.

پیروزبخت همچنین در پاسخ به این سوال که آیا این بار هم فشار خودروسازان منجر به تغییر تصمیمات می شود یا نه، گفت: سازمان ملی استاندارد در سال های گذشته هم کوتاه نیامده؛ چون سلامت و ایمنی مردم مطرح است و این بار هم کوتاه نمی آید.