آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۵
هنر
۱۰

شهابی: «حوا، مریم، عایشه» حتما برای زنان ایران هم دیدنی است

گروه هنر: «حوا، مریم، عایشه» نخستین اکران جهانی اش را در جشنواره فیلم ونیز پشت سر گذاشت؛ اکرانی که توانست توجه بسیاری را به خود جلب کند و به فاصله چند ماه از جشنواره فیلم ونیز، حوا، مریم، عایشه به عنوان نماینده افغانستان به آکادمی اسکار معرفی شد. کتایون شهابی، پخش کننده بین المللی سینمای ایران و تهیه کننده فیلم سینمایی «حوا، مریم، عایشه» درباره این فیلم سینمایی که به تازگی به آکادمی اسکار معرفی شده است، به شرق گفت: «به نظرم پیش از هر چیز باید خوشحال بود که این فیلم به عنوان نماینده افغانستان به آکادمی اسکار معرفی شد. این فیلم تماما با بودجه کشورش ساخته شده است و با وجود حضور تدوینگر، فیلم بردار و سایر عواملی که در کنار صحرا کریمی، کارگردان، او را همراهی می کردند، این فیلم تنها محصولی است که می توان آن را تماما ساخته افغانستان دانست».

او در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: «صحرا کریمی سال ها برای جایی که الان ایستاده است، زحمت کشیده و سال ها به واسطه تلاش هایی که در سازمان ملل انجام داده، جانش را به خطر انداخته است تا بتواند به همه کشور مسافرت و اندوخته ای برای فیلمش فراهم کند. خوشحالم به عنوان تهیه کننده در کنارش هستم. صحرا برای من انسان قابل احترامی است. او برای ساخت این فیلم همه تلاشش را کرد و تنها کمک من به او مشورت در چگونگی نگارش نهایی فیلم نامه، حضور عوامل و پیگیری پس از تولید و در نهایت پخش فیلم است. اما اساسا تصور من این است که ساخت این فیلم در کشور افغانستان دستاورد مهمی است. این فیلم در زمانی ساخته شد که افغانستان شرایط امنیتی بدی داشت و انفجارهای مهیبی را در طول ساخت تجربه کردیم که به کوتاه ترشدن زمان فیلم برداری منجر شد و اگر زمان مناسب تری در اختیار بود، اتفاقات بهتری را تجربه می کردیم».

او ادامه داد: «نمی گویم این فیلم شاهکار است. قطعا کاستی هایی دارد اما به هیچ وجه فیلم بدی نیست و کاملا صادقانه ساخته شده و به معنی واقعی سینماست. واقعا نمی توانم بگویم  آیا در آکادمی اسکار می توان شانسی را برایش قائل بود یا خیر. اما تا به همین جا توانست در کشور سازنده، افغانستان، اکران داشته باشد و بسیار مورد اقبال قرار گرفت. طبعا همین موضوع اتفاق مهمی است که در کشور مردسالار افغانستان درباره تابوها صحبت کنی و فیلم دیده شود. به نظرم تا همین جا هم می توان از موفقیت فیلم صحبت کرد».

شهابی در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به این پرسش که فیلم در ماه های آینده در چه جشنواره هایی به نمایش گذاشته خواهد شد؟ گفت: «جشنواره فیلم میل ولی (Mill Valley) آمریکا و بوسان کره جنوبی نزدیک ترین فستیوال هایی است که فیلم را نمایش خواهند داد و در حال حاضر 15-16 تعهد جشنواره ای دیگر برای فیلم در ماه های آینده خواهیم داشت. قطعا این نمایش ها به معرفی بهتر فیلم کمک خواهد کرد. همه سعی ما این است که پخش کننده داخلی خوبی برای آمریکا داشته باشیم.

او ادامه داد: «با اینکه فیلم در جغرافیای افغانستان ساخته شده، حتما برای زنان ایران هم دیدنی است و اکثر ما زنان ایرانی می توانیم خودمان را در فیلم ببینیم و با شخصیت ها همذات پنداری کنیم».

او در پاسخ به این پرسش که آیا فیلم در ایران نیز اکران خواهد شد یا خیر؟ گفت: «سعی می کنیم  فیلم در ایران هم اکران داشته باشد چراکه با حضور در فستیوال ها، فیلم در همه دنیا به نمایش درخواهد آمد. همان طور که گفتم، فیلم کاملا صادقانه و بی پرده ساخته شده است.  برای اینکه بتوانیم در کشور خودمان هم نمایش داشته باشیم، نمی توانیم تغییراتی در آن ایجاد کنیم ولی قطعا برای نمایش در ایران رایزنی خواهیم کرد».

«حوا، مریم، عایشه» کلیشه های رایج درباره  افغانستان به ویژه درباره زنان را به چالش می کشد و زندگی سه زن از سه قشر متفاوت جامعه در کابل امروز را به تصویر درمی آورد. حوا یک زن خانه دار باردار با دیدگاه سنتی است که فقط با فکرکردن به بچه ای که در شکمش است، شاد می شود. در مقابل، مریم یک گزارشگر تلویزیون و دانش آموخته دانشگاه است که می کوشد از شوهر خیانت کار خود طلاق بگیرد. سومین زن، عایشه، نوجوانی باردار است که دوست پسرش وقتی این خبر را می شنود او را ترک می کند. عایشه اکنون آماده است برای جلوگیری از آبروریزی با پسرعمه اش ازدواج کند. آروز آریاپور، مریم افشار و حسیبا ابراهیمی بازیگران اصلی «حوا، مریم، عایشه» به تهیه کنندگی شرکت فرانسوی نوری پیکچرز متعلق به کتایون شهابی، تهیه کننده ایرانی، هستند. فیلم برداری در شهر و کوچه پس کوچه های کابل و در لوکیشن های واقعی با حضور بازیگران و نابازیگران افغانستانی انجام شد و همه کارهای پس از تولید فیلم در ایران صورت گرفت.

صحرا کریمی متولد 1364 در ایران است. او تحصیلات ابتدایی خود را در ایران گذراند و به عنوان بازیگر در چند فیلم ایرانی نیز ایفای نقش کرد. او از دانشگاه هنر و فیلم جمهوری اسلواکی دکترای کارگردانی فیلم داستانی دارد و هم اکنون پس از 9 سال به کشورش بازگشته و چندین فیلم مستند در افغانستان ساخته است. رساله دکترای او درباره موج نو سینمای ایران بود.

«حوا، مریم، عایشه» چهاردهمین فیلمی است که افغانستان از سال 2002 به اسکار معرفی می کند. این کشور هنوز نامزد اسکار نشده است.