آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۵
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: برگزیت بدون توافق دیون دولت را افزایش می دهد

یکی از کارشناسان موسسه مطالعاتی مالی انگلیس معتقد است اگر برگزیت بدون توافق در بریتانیا رخ دهد، آن گاه بدهی و دیون دولت به بالاترین حد خود در 50 سال اخیر خواهد رسید. روزنامه گاردین این ادعا را در تیتر یک مطرح و در گزارشی مفصل نتایج مطالعات این موسسه را منتشر کرده است. روزنامه گاردین از قول آقای پال جانسون، کارشناس امور مالی و اقتصادی این موسسه می نویسد دولت جانسون برای گشودن گره برگزیت مالیات اضطراری را کاهش و هزینه های عمومی را افزایش می دهد که منجر به افزایش بدهی دولت خواهد شد. جنیفر آرکوری، تاجر آمریکایی، سوژه عکس یک روزنامه گاردین است. او در گفت وگو با رسانه ها از دوستی اش با بوریس جانسون پرده برداشته است. البته این موضوع برمی گردد به دورانی که بوریس جانسون شهردار لندن بوده است. آرکوری می گوید ما رفاقت زیادی با هم داشتیم. این تاجر آمریکایی هرگونه رابطه عاشقانه با جانسون را رد کرده است. دست کم اینکه درباره این موضوع حرفی به میان نیاورده است. رسانه های انگلیسی، از جمله گاردین، دنبال این هستند که بدانند روابط شهردار سابق لندن و نخست وزیر امروز با جنیفر آرکوری بر اساس سود مالی بوده یا نه. در گزارش گاردین آمده که این خانم منکر کمک مالی به جانسون شده است. گاردین در مطلبی دیگر به ماجرای کشته شدن موتورسوار 19 ساله انگلیسی در تصادف با همسر دیپلماتی آمریکایی در انگلیس می پردازد. نخست وزیر انگلیس گفته است اگر آمریکا بخواهد همسر این دیپلمات را شامل مصونیت دیپلماتیک بداند، شخصا از ترامپ می خواهد تا در موضوع دخالت کند. 

نکته: بوریس جانسون نقش پررنگی در صفحه یک روزنامه گاردین دارد.

 

نشنال: پیشروی ارتش ترکیه در سوریه با اجازه ترامپ

تغییر در سیاست های آمریکا در سوریه سوژه تیتر یک روزنامه نشنال امارات است. تیتری که خبر می دهد با اجازه ترامپ، ارتش ترکیه به سمت شمال سوریه پیشروی کرده است. مناطق کردنشین شمال سوریه این تغییر رویه و البته پیشروی ارتش ترکیه را بیشتر از هر گروه دیگری متوجه می شوند. نشنال نوشته است تغییر رویه آمریکا در سوریه و حمایت نکردن از نیروهای دموکرات کرد در این کشور، باعث غافلگیری بسیاری از کارشناسان آمریکایی و افزایش موج انتقادی علیه ترامپ شده است. در گزارش نشنال می خوانیم با این تصمیم نیروهای ارتش آمریکا مناطق مرزی نزدیک به سوریه را به ترکیه واگذار می کنند و از تل ابیض و راس العین خارج می شوند. این مناطق کردنشین هستند و به این ترتیب با حضور ارتش ترکیه حتما شکل جمعیتی دیگری به خود خواهند گرفت. تغییر بافت جمعیت در شمال سوریه یکی از مهم ترین موضوعات در سال های اخیر سوریه جنگ زده بوده است. در عکس یک روزنامه نشنال نمایی از برگزاری نمایشگاه فناوری جیتکس دوبی را مشاهده می کنیم. این نمایشگاه در مرکز تجارت جهانی دوبی برگزار شده است. پلیس امارات در جیتکس از تجهیزات جدید خود در حوزه تامین امنیت و تسهیل امور شهروندی رونمایی می کند. خبر دیگر در صفحه یک نشنال درباره افزایش دو برابری ایستگاه های شارژ خودروهای برقی است. امارات نزدیک به دو میلیارد درهم برای ارتقا و ساخت این ایستگاه ها هزینه خواهد کرد.

نکته: گزارش نشنال از تغییر رویه آمریکا در سوریه خواندنی و قابل تامل است.

 

یواس ای تودی: دومین افشاگر علیه ترامپ حرف می زند

پرونده ارتباط ترامپ و اوکراین به موضوعی پیچیده و ادامه دار در آمریکا تبدیل شده است. روزنامه یو اس ای تودی در گزارش نخست خود به این موضوع اشاره کرده و خبر داده است که دومین افشاگر این ماجرا هم سکوت خود را شکسته و از جزئیاتی دیگر پرده برداشته است. او به صراحت ادعا کرده تیمی با نظارت او فرایند ارتباط گیری میان ناظران امنیتی این پروژه را تسهیل کرده اند. یو اس ای تودی می نویسد شاهد و افشاگر دوم اطلاعات دست اولی از این موضوع منتشر کرده است که می تواند پای برخی مقامات امنیتی آمریکا را هم وسط بکشد؛ از جمله این افراد، ژنرال مایکل اتکینسون است. پروژه تماس تلفنی محرمانه میان ترامپ و زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به منظور تضعیف پایگاه دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا اجرا شده است. اما با افشاگری در این موضوع کاخ سفید دچار دردسر بزرگی شده است. تیتر و عکس یک روزنامه یو اس ای تودی بازی گرافیکی با واژه «افغانستان» است. یو اس ای تودی در گزارشی مفصل به جنگ افغانستان می پردازد و از قول قربانی ها و بازماندگان این جنگ می پرسد: «آیا این میزان تلفات ارزش داشت؟». گزارشگر این روزنامه سراغ سربازانی رفته است که در این جنگ حضور داشته اند. جالب اینکه آنها گفته اند منتظرند این جنگ تمام شود و همه سربازها به خانه هایشان بازگردند. آنها می گویند این جنگی نبوده که آمریکا در آن برنده باشد. جنگی که دو تریلیون دلار برای آمریکا هزینه برداشته و چیزی حدود صد هزار سرباز آمریکایی را در یک دهه گذشته درگیر خود کرده است.

نکته: صفحه یک روزنامه یو اس ای تودی متفاوت تر از همیشه است.

 
الشرق الاوسط: چراغ سبز آمریکا به ترکیه در سوریه

واگذاری مناطق شمالی سوریه به ترکیه و خروج نیروهای آمریکایی از این مناطق در تیتر یک روزنامه الشرق الاوسط بازتاب دارد. این روزنامه سعودی تغییر رویه آمریکا در سوریه را با تیتر «چراغ سبز آمریکا به ترکیه» توصیف کرده است. با تصمیم اخیر ترامپ نیروهای آمریکایی مناطق شمالی سوریه را که اغلب کردنشین اند، ترک و به این ترتیب حمایت خود را از نیروهای دموکرات کرد سوریه متوقف کرده اند. آمریکا این مناطق را به ارتش ترکیه واگذار کرده و اجازه داده است این کشور در مرزهای شمالی سوریه پیشروی قابل ملاحظه ای داشته باشد. الشرق الاوسط عکسی از خروج نیروهای آمریکایی از مناطق شمالی سوریه در صفحه یک خود منتشر کرده است. پیش از این آمریکایی ها اعلام کرده بودند از تعداد نیروهایشان در شرق فرات هم کم خواهند کرد. تغییر سیاست های ترامپ در سوریه باعث بروز انتقادهای زیادی در داخل مرزهای آمریکا شده است. خبری از تونس و پیچیدگی های وضعیت سیاسی این کشور هم در صفحه یک الشرق الاوسط دیده می شود. دو حزب النهضه و قلب تونس در انتخابات پارلمانی ادعای پیروزی دارند. همین موضوع باعث شده است روند تشکیل دولت با چالش روبه رو شود. تکلیف انتخابات ریاست جمهوری هم هنوز مشخص نشده است. خبر اعطای جایزه نوبل پزشکی به دو محقق آمریکایی و بریتانیایی در صفحه یک الشرق الاوسط منتشر شده است. 

نکته: صفحه یک الشرق الاوسط متاثر از وقایع اخیر سوریه است.