آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۵
جامعه
۱۳

خبر

تجهیز 17 گرمخانه پایتخت در آستانه فصل سرما

ایسنا: مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران از آغاز تجهیز گرمخانه های پایتخت به وسایل گرمایشی و... با آغاز سرما خبر داد. نجم الدین محمدی، با اشاره به آغاز فصل سرما با بیان اینکه تمامی 17 گرمخانه سطح شهر در حال تجهیز به وسایل گرمایشی و... هستند، گفت: با سردشدن هوای پایتخت میزان استقبال افراد بی خانمان و کارتن خواب ها از مراکز نگهداری شهرداری افزایش می یابد. وی با بیان اینکه به مراکز ابلاغ شده که نهایتا تا آبان نسبت به کنترل و تجهیز گرمخانه ها اقدام کنند، گفت: در صورتی که استقبال از گرمخانه ها بیش از حد ظرفیت مراکز باشد، آمادگی داریم تا نسبت به ایجاد گرمخانه های موقت در سطح شهر اقدام کنیم.

وجود 24 هزار ناشنوا وکم شنوا در استان تهران

ایسنا: مدیرکل بهزیستی استان تهران پیشنهاد داد تا برای تسهیل در ارائه خدمات به افراد ناشنوا در مراکز و سازمان های دولتی، به ویژه بیمارستان ها، دادمسلط به زبان اشاره استقرار داشته باشند. داریوش بیات نژاد با بیان اینکه بیش از 24 هزار معلول کم شنوا و ناشنوا در استان تهران حضور دارند، گفت: حدود 10 هزار و 500 نفر از این تعداد زنان و 13 هزار نفر مردان هستند. وی با بیان اینکه 50 درصد از ناشنوایی ها علت ژنتیکی دارد، اظهار کرد: 50 درصد از علل ناشنوایی نیز اکتسابی است. انجام اقدامات پیشگیرانه، مشاوره های ژنتیک و غربالگری های قبل از ازدواج به شکل خودکار بخش علل ژنتیک ناشنوایی را کاهش می دهد. حدود 17 درصد از معلولیت های تحت پوشش بهزیستی استان تهران مربوط به ناشنوایان است. مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه بیش از هزار مورد در سال کاشت حلزون در استان تهران انجام می شود، توضیح داد: بیش از 90 درصد کودکان استان تهران در بدو تولد غربالگری شنوایی می شوند و این موضوع به درمان و ارتقای کیفیت شنوایی آنها کمک زیادی می کند. همچنین مشاوره های قبل از ازدواج و... به پیشگیری از این نوع معلولیت کمک کرده است. بیات نژاد با بیان اینکه یکی از نیازمندی های این افراد «سمعک» است، گفت: با توجه به امکانات جدید سمعک ها و شرایط اقتصادی ای که وجود دارد، قیمت سمعک ها افزایش یافته و تامین و تهیه آنها سخت شده است، به طوری که اعتبارات سازمان بهزیستی پاسخ گوی این همه نیاز نیست. وی با اشاره به اینکه نیازهای این بخش از افراد می تواند از طریق حوزه شهرداری و تبلیغات شهری پیگیری شود، اظهار کرد: نیاز است تا در تالیف کتاب های درسی به نیازهای این افراد بیشتر پرداخته شود. یکی از مطالبات بحق ناشنوایان این است که همه سازمان های دولتی باید بستری را فراهم کنند که ناشنوایان مراجعه کننده بتوانند به راحتی ارتباط برقرار کنند. به عبارت دیگر افرادی که به زبان اشاره مسلط هستند باید در سازمان ها و نهادهای مختلف، به ویژه بیمارستان ها، ادارات دولتی و... مستقر باشند تا پاسخ گوی افراد ناشنوا باشند.

آمار اختلالات روان در ایرانیان

ایسنا: معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ضمن تشریح اقدامات بهداشتی و درمانی درخصوص بیماران روان گفت: از 23.6 درصد افرادی که در گروه 15 تا 64 ساله نیازمند مداخله روان پزشکی شناخته شده اند، 12.7 درصد دارای اختلال افسردگی و 14.6درصد دارای اختلالات اضطرابی هستند. علی اسدی، با اشاره به پیمایش ملی سلامت روان در سال 90 گفت: طبق این پیمایش که جمعیت هدف، افراد 15 تا 64 ساله بودند، مشخص شد که 23.6 درصد افراد جامعه به دریافت خدمات روان پزشکی نیاز دارند. البته این عدد نمی تواند نگران کننده باشد؛ چراکه آمار و ارقام اکثر کشورها به همین منوال است. معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: از 23.6 درصد افرادی که در گروه 15 تا 64 ساله نیازمند مداخله روان پزشکی شناخته شده اند، 12.7 درصد دارای اختلال افسردگی و 14.6 درصد دارای اختلالات اضطرابی هستند که در هر دو دسته آمار زنان نسب به مردان بیشتر است. وی با اشاره به اینکه اختلالات اضطرابی گروه گسترده ای را دربر می گیرند، تصریح کرد: به همین علت شایع ترین اختلال روانی، اختلالات افسردگی است. از طرف دیگر، موضوع بسیار حائز اهمیت برای دست اندرکاران سلامت کشور، توجه به افرادی است که در این پیمایش فاقد اختلال و سالم شناسایی شده اند. ارائه خدمات کنترلی به این افراد می تواند به عدم افزایش آمار مبتلایان به اختلالات روانی کمک کند.اسدی درباره نحوه ارائه خدمات به گروه 23.6درصدی شناسایی شده که نیازمند مداخلات روان پزشکی هستند، افزود: پس از اجرای طرح تحول سلامت برای این افراد بسته های خدمتی ویژه با حضور روان شناسان، کارشناسان ارشد سلامت روان و... در نظر گرفته شد که با غربالگری صورت گرفته تاکنون حدود هفت درصد جمعیت موردنظر به مراکز ما مراجعه کرده اند.