آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۵
جهان
۱۵

رویداد

اتمام حجت لیبرمن با نتانیاهو

رئیس حزب «اسرائیل خانه ما» حمله شدیدی را علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم و کابینه او آغاز و تاکید کرد که هرگز با او متحد نخواهد شد. او به دو حزب لیکود و آبی و سفید تا «عید غفران» برای توافق مهلت داده است و در غیر این صورت طرح ویژه خود را به آنها ارائه خواهد کرد.

تحریم آمریکا علیه چین به بهانه اویغورها

آمریکا به دلیل اقدامات چین علیه اقلیت مسلمان اویغور، نام 28 سازمان و شرکت دولتی چین را در لیست سیاه وارد کرده است. ویلبر راس، وزیر تجارت و بازرگانی آمریکا، در توضیح این اقدام گفته است ایالات متحده آمریکا «سرکوب خشن اقلیت های قومی» را تحمل نمی کند.

محکومیت حمله به معترضان عراقی

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، ضمن درخواست پایان تظاهرات اعتراضی اخیر، خشونت علیه تظاهرکنندگان و فشار بر رسانه ها را محکوم کرده است. او در سخنانی گفت که دولت و نیروهای امنیتی تاکید دارند که هیچ دستوری برای تیراندازی به سوی معترضان نداده اند و چنین دستوری هرگز توسط دولت و نهادهای دولتی صادر نشده است. در همین حال، خبرگزاری الفرات نیوز عراق گزارش داد که در اعتراض های دوشنبه شب در شهرک صدر بغداد، 15 نفر کشته شده اند.

افشای طرح تقسیم یمن به 3 اقلیم

بعد از شکست سازمان ملل در طول پنج سال گذشته و تلاش بی نتیجه آن برای ایجاد نقش هایی مشترک برای رسیدن به راه حل سیاسی فراگیر و پایان جنگ در این کشور، منابع اطلاع رسانی عربی و بین المللی از رویکرد منطقه ای و بین المللی برای تقسیم یمن به سه اقلیم خبر دادند.

لغو هشدار سفر به کشمیر

مقام های هند اعلام کردند این کشور هشدار سفر به کشمیر را روز پنجشنبه لغو می کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اقدام از سوی مقام های دهلی نو دو ماه پس از سرکوب امنیتی ناشی از لغو وضعیت ویژه کشمیر انجام می گیرد.

ناکامی سعد حریری در امارات

هرچند سعد حریری، نخست وزیر لبنان، تلاش دارد تا سفر خود به امارات را بسیار موفق جلوه دهد، اما موافقت امارات با سفر شهروندان خود به لبنان، تنها دستاورد این سفر است.

دیدار لاوروف با رهبران اقلیم کردستان

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در اربیل با نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، پشت درهای بسته دیدار و گفت وگو کرد، به گونه ای که روزنامه نگاران تنها در ابتدای دیدار و در زمان استقبال و احوال پرسی حضور داشتند.

وقوع انفجار در دانشگاه غزنی

در نتیجه وقوع انفجاری در یکی از کلاس های درس در دانشگاه غزنی در جنوب افغانستان بیش از 20 دانشجو زخمی شدند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، گفت که انفجار ناشی از مین جاسازی شده بوده و اکثر زخمی های این رویداد دانشجویان دختر هستند.

تماس تلفنی مهم نتانیاهو با پوتین

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که تماس تلفنی «بسیار مهمی» در مورد «امنیت اسرائیل» با رئیس جمهوری روسیه داشته است، اما دفتر رسانه ای نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در بیانیه ای اعلام کرد که او سه شنبه تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برقرار کرد و تولد 67 سالگی او را تبریک گفت.

اخراج بیش از هزار معلم مصری

روزنامه الشرق الاوسط گزارش داد که وزارت آموزش وپرورش مصر در بحبوحه تحولات اخیر در این کشور، هزار و 70 معلم را به اتهام عضویت در گروه «اخوان المسلمین» اخراج کرده است.

نشست وزرای اتحادیه اروپا درباره پناهندگی

در آستانه نشست وزیران کشور اتحادیه اروپا درباره هماهنگ کردن سیاست مهاجرپذیری و تقسیم پناه جویان، هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان، اعلام کرده که این کشور حاضر است یک چهارم پناه جویانی را که در جریان سفر خود به اروپا در آب های مدیترانه نجات یافته اند بپذیرد.