آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
اقتصاد
۵

گذر

تغییر اساسی در  روش واگذاری 15 شرکت دولتی

وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: روش واگذاری شرکت های دولتی تغییرات اساسی خواهد کرد.

فرهاد دژپسند در گفت وگو با ایلنا، در پاسخ به این پرسش که آیا مشکلات به وجودآمده در واگذاری های اخیر به ویژه شرکت هپکو باعث نمی شود این وزارتخانه در واگذاری 15 شرکت خود تجدید نظر کند، گفت: قرار است در روش های واگذاری و تعیین قیمت، تغییر اساسی دهیم و در آینده هم چگونگی این امر را اعلام خواهیم کرد.

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به جلسه هفته گذشته وزارت اقتصاد گفت: خوشبختانه در جلسه هفته گذشته «جلسه واگذاری»، به جمع بندی خوبی درباره تغییرات در واگذاری ها رسیدیم.

او ادامه داد: بخشی از 15 شرکتی را که مطرح است، از طریق «ETF» و «صندوق های معامله پذیر» واگذار خواهیم کرد.

دژپسند درباره اینکه چرا شرکت های یادشده به این طریق واگذار خواهند شد، بیان کرد: واگذاری ها را واحد به واحد انجام خواهیم تا همه توده مردم بتوانند آنها را خریداری کنند.

او تاکید کرد: واگذاری به اصطلاح «یونیت به یونیت» باعث می شود حواشی که وجود دارد به شدت کاهش یابد.

وزیر اقتصاد و دارایی درباره زمان واگذاری این شرکت ها نیز گفت: در قالب روش های جدید و در دو یا سه مرحله، این 15 شرکت را واگذار خواهیم کرد.

ترکیه تامین کننده اول مایحتاج اقلیم کردستان عراق است

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران، در گفت وگو با ایلنا درباره حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین سوریه گفت: به طور کل اقلیم کردستان نگران وضعیت کنونی منطقه است؛ زیرا درگیری های نظامی تبعات بسیار بدی برای مردم و کشورهای منطقه دارد.

وی ادامه داد: حمله نظامی و ناآرامی باعث بروز هرج ومرج و تهدیدات امنیتی و اجتماعی می شود که مهم ترین آنها تقویت داعش است. کردهای سوریه نقش مهمی در مقابله با داعش داشتند و منطقه تحت کنترل خود را از حضور آنها پاک سازی کرده و شرایط را به گونه ای به وجود آورده بودند که این گروه توان بازسازی خود را نداشت. اکنون با وضعیت پیش آمده، نگران این هستیم که این گروه دوباره خود را بازیابی کند؛ کما اینکه برخی اخباری که به ما رسیده حکایت از این موضوع دارد.

دباغ افزود: نکته دیگر بحث آوارگان است. ما اکنون نزدیک به 300 هزار آواره کرد داریم که با توجه به درگیری های اخیر، این تعداد افزایش خواهد یافت و بنا بر اطلاعاتی که داریم، بخشی از این آوارگان به سمت مرزهای اقلیم کردستان در حرکت هستند. این مسئله فشار زیادی به حکومت اقلیم وارد خواهد کرد؛ به هرحال بحث اسکان، ساماندهی و تامین مایحتاج اولیه این افراد مسئله مهمی است.

وی افزود: ما معتقد به دیپلماسی و مذاکره هستیم و به این امر باور داریم که با جنگ نمی توان مشکلی را حل کرد.

او درباره پویش تحریم کالاهای ترکیه که در شبکه های اجتماعی از سوی کردها مطرح شده است، گفت: افرادی که در این شبکه ها فعالیت می کنند، کسانی هستند که کم می بازند و زیاد می برند. ما به عنوان یک حکومت رسمی نمی توانیم احساسی و شعاری با موضوعات حساس برخورد کنیم. ما کرد هستیم و شرایط را درک می کنیم؛ اما باید نکات زیادی را رعایت کنیم.

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران درباره روابط تجاری اقلیم کردستان افزود: به دلیل مشکلات بانکی و تبادلات مالی که در راه تجارت با ایران وجود دارد، ترکیه تامین کننده اول مایحتاج اقلیم کردستان عراق است؛ به طوری که بیشتر کالاها از وسایل برقی و مصالح ساختمانی گرفته تا مواد غذایی و نیازمندی های روزانه از این کشور وارد می شود، بیشترین شرکت ها و اتباع خارجی مستقر در اقلیم کردستان عراق از ترکیه هستند و اکنون هیچ نگرانی بابت امنیت این افراد در مناطق اقلیم وجود ندارد.

صادرات چمدانی شیرینی به کانادا

رئیس اتحادیه قنادان تهران با اشاره به اینکه هیچ ممنوعیت صادراتی برای شیرینی و محصولات قنادی وجود ندارد، از صادرات چمدانی شیرینی به کانادا خبر داد.

به گزارش تسنیم، علی بهره مند اظهار کرد: در استان تهران بالغ بر سه هزار واحد صنفی قنادی و در سراسر کشور بیش از 35 هزار قنادی دارای مجوز وجود دارند که بر اساس برآوردهای موجود، بیش از 700 هزار نفر در این بخش مشغول فعالیت اند.

رئیس اتحادیه قنادان ادامه داد: البته با وجود این موضوع، صادرات شیرینی در کشورمان در حجم درخور توجهی نیست و در حجم های کم و اصطلاحا به صورت چمدانی به برخی کشورهای اروپایی و کانادا انجام می شود.