آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
اقتصاد
۵

خبر

کشف یک میدان گازی با ظرفیت یک فاز  پارس جنوبی

شرکت ملی نفت ایران از کشف میدان گازی جدیدی در جنوب استان فارس خبر داد؛ ذخیره گاز درجای این میدان که «ارم» نام گذاری شده، 19 تریلیون فوت مکعب (540 میلیارد مترمکعب) است که 13 تریلیون فوت مکعب آن قابل برداشت است. این حجم تقریبا معادل یک فاز میدان گازی پارس جنوبی است. به گزارش شانا، شرکت ملی نفت ایران خبر کشف میدان گازی جدیدی را در جنوب استان فارس اعلام کرد که بر اساس اعلام مدیریت اکتشاف این شرکت، این میدان در فاصله 200کیلومتری جنوب شیراز، 60کیلومتری شمال عسلویه و 25کیلومتری جنوب باختری شهرستان خنج قرار دارد و از اثبات یکپارچه بودن دو تاقدیس دنگ و باغون که در سازندهای کنگان و دالان بالایی با یکدیگر مرتبط بوده و مخزن گازی یکپارچه ای به طول 50 کیلومتر و پهنای میانگین پنج کیلومتر را به وجود آورده، تشکیل شده است.

مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران درباره روند کشف این میدان توضیح داد: حفاری پس از 9 ماه با عبور از لایه های رسوبی مشتمل بر سنگ آهک، دولومیت، شیل، مارن، گچ و ماسه سنگ در عمق چهارهزارو 632 متری پایان یافت و پس از دریافت و تفسیر نمودارهای پتروفیزیکی و انجام لایه آزمایی، وجود گاز طبیعی در سازندهای مخزنی کنگان و دالان در میدان ارم اثبات شد. هم جواری میدان ارم با میدان های گازی شانول و هما در نزدیکی پالایشگاه گاز پارسیان و وجود زیرساخت های مناسب سبب می شود توسعه این میدان گازی برای جبران افت تولید میدان های هم جوار و تامین خوراک پایدار پالایشگاه گازی پارسیان مورد توجه قرار گیرد.

همچنین در این مراسم، سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، قرارداد دو پروژه لرزه نگاری را با دو شرکت ایرانی امضا کرد: پروژه لرزه نگاری دوبعدی «باشت» با شرکت عملیات اکتشاف نفت و پروژه لرزه نگاری سه بعدی «پانیذ» با شرکت تنکو. پروژه پانیذ، بزرگ ترین پروژه لرزه نگاری سه بعدی آبی - خاکی کشور خواهد بود که در پهنه ای به وسعت دو هزار کیلومترمربع از شهرستان های شادگان، آبادان، ماهشهر و دارخوین و با اعتباری بالغ بر سه هزار میلیارد ریال اجرا خواهد شد و مدت اجرای آن 32 ماه در نظر گرفته شده است. پروژه لرزه نگاری دوبعدی باشت هم با اعتباری بالغ بر 1.4 هزار میلیارد ریال در پهنه استان های کهگیلویه وبویراحمد، فارس و خوزستان ازسوی شرکت عملیات اکتشاف نفت (زیرمجموعه اویک) انجام خواهد شد و مدت اجرای آن 28 ماه برآورد شده است.

معاملات آتی پسته برای اولین بار در دنیا راه اندازی شد

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه در هیچ بورس کالایی در دنیا قرارداد آتی پسته وجود ندارد، گفت: ایران می تواند به عنوان مرجعیت قیمتی این محصول در جهان مطرح شود. به گزارش مهر، حامد سلطانی نژاد در مراسم آغاز معاملات آتی پسته گفت: اوراق بهادارسازی و توسعه ابزارهای مشتقه، ایجاد و به کارگیری ابزارهای تامین مالی و معاملاتی متنوع، گسترش اندازه و عمق بازار در کالاهای منتخب جهت مرجعیت کشف قیمت بازار و توسعه فعالیت جهت ارتقای تجارت کشور با بازارهای بین المللی از راهبردهای بورس کالا در  حوزه کشاورزی است. مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به ارزش 12هزارو 500 میلیارد تومانی معاملات قراردادهای آتی محصولات کشاورزی از ابتدای سال تاکنون، افزود: تلاش در جهت استفاده از ابزارهای نوین بازرگانی محصولات کشاورزی براساس الگوهای جهانی به منظور کشف قیمت عادلانه، تامین مالی کشاورزان، ایجاد امکان برنامه ریزی برای تولید و پوشش ریسک ناشی از تغییرات قیمتی در دستور کار بورس کالای ایران است که راه اندازی قراردادهای آتی گام بلندی برای تحقق این اهداف به شمار می رود.

وی مزیت های قرارداد آتی برای بخش کشاورزی را پوشش ریسک، کشف قیمت عادلانه، نقدشوندگی بالای معاملات، تضمین معاملات توسط اتاق پایاپای، اهرم مالی و هزینه اندک معاملات دانست و گفت: بر همین اساس در سال 97 معاملات آتی زعفران نگین و پوشال معمولی راه اندازی شد و در تیر ماه امسال نیز زیره سبز به این جرگه پیوست و امروز نیز معاملات آتی پسته راه اندازی شد.

طرح «نکاشت» در جنوب تهران اجرا می شود

مجری طرح توسعه زراعت چوب با تشریح دلایل ضرورت اجرای این طرح در کشور، گفت: هدف اجرای طرح نکاشت این است که از آب های نامتعارف (آب فاضلاب تصفیه شده) برای این نوع زراعت بهره برداری کنیم. جواد میرعرب رضی در گفت وگو با مهر گفت: طرح توسعه زراعت چوب از سال 84 در کشور آغاز شده و در برنامه های توسعه ای نیز اجرای این طرح مورد تاکید قرار گرفته است؛ اگرچه در حال حاضر، اجرای آن قوت بیشتری گرفته است.