آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
سیاست
۶
روزنه

دادستان کل کشور خبر داد: 5 قاضی فاسد را از دستگاه قضا جدا کردیم

خبر دیروز دادستان کل کشور که پنج قاضی فاسد شناسایی و برکنار شده اند، نشان از عزم جدی دستگاه قضا برای مقابله با فساد درون سازمانی خود دارد؛ تصمیمی که در درازمدت باعث افزایش اعتماد عمومی به سیستم قضائی خواهد شد.

 حجت الاسلام منتظری  در توضیح شناسایی پنج قاضی فاسد گفته است: در محکمه عالی، پنج قاضی فاسد را از دستگاه قضا جدا کردیم. نباید دستگاه قضائی با حضور اندک افراد فاسد چهره نورانی قضات را مخدوش کند و چند نفر فاسد در حوزه قضا یا حوزه اداری نباید بدنه توانمند دستگاه را بد نشان دهند. دستگاه قضائی بیشتر از سایر دستگاه ها نیازمند این است که در مبارزه با فساد جدی ورود یابد. این موضوع تعارف و خط قرمزی نمی شناسد، اما درون دستگاه باید در اولویت اول باشد. اگر می خواهیم با جرم و مجرم برخورد کنیم و آلودگی ها را از جامعه بزداییم، لازمه آن مبرابودن دستگاه خودمان از آلودگی هاست. 

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه دستگاه قضا مصمم به برخورد با مفسدان در درون و بیرون دستگاه بوده و با کسی در سمتی تعارف نداریم، تصریح کرد: اگر ما با عناصر زیرمجموعه خود برخورد جدی کردیم، می توانیم به سایر دستگاه ها نیز تعرض کرده و برخورد جدی کنیم. وی بیان کرد: بیش از 11 هزار قاضی داریم که اکثریت قضات با سلامت نفس با تمام مشکلات کاری با پاکیزگی و پاکدامنی زندگی و کار می کنند، تعداد اندکی باعث بدنامی می شوند که نباید اجازه جولان دادن به آنها داد. تاکید ما این است که کانون وکلا و کارشناسان که دو بازو و بال دستگاه قضا هستند، پاک سازی شوند. منتظری خاطرنشان کرد: اگر وکیل ناپاک شد، دستگاه قضا را ناپاک می کند و اگر قاضی ناپاک شد، وکلای ناپاک را به کار می گیرد. دستگاه قضا، وکلا و کارشناسان باید پاک سازی شوند. در دستگاه قضا این تصمیم جدی را داریم و مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست قوه قضائیه نیز بوده که رئیس قوه قضائیه مکررا بحث مبارزه با فساد را در درون و بیرون دستگاه مورد تاکید قرار دادند، مسئولان عالی دستگاه قضا و بدنه نیز مصمم هستند. 

منتظری همچنین با اشاره به اینکه در بخش قضائی مقام معظم رهبری تاکید کرده و رئیس قوه قضائیه اصرار کردند، ما نیز موظفیم در راستای رونق اقتصادی و رفع مشکلات اقتصادی کشور، آنچه را در توان داریم در کنار مسئولان اجرائی به کار بگیریم، تصریح کرد: ما مکررا بیان کرده و در عمل ثابت کردیم که افراد در دستگاه قضائی باید در کنار مسئولان اجرائی تلاش کنند تا هر مشکل حقوقی و قضائی که دستگاه ها و بنگاه های اقتصادی و کارخانه ها دارند، برطرف شود. هیچ دستگاه اقتصادی، کارخانه و مرکز تولیدی نباید به خاطر مشکلات حقوقی و قضائی تعطیل بوده یا کندی کار داشته باشد. دادستان کل کشور اضافه کرد: دادستان ها و روسای دادگستری ها باید مشکلات حقوقی آنها را برطرف کنند، البته حقوق افراد و شکایت کنندگان باید لحاظ شود، اما نباید کار به خاطر پرونده قضائی یا مشکل حقوقی معطل شود. در جلسات با کارآفرینان و بنگاه های اقتصادی بر این مسئله تاکید کردیم. دادستان استان و رئیس دادگستری نیز در این حوزه تلاش خواهند کرد. دادستان وظایف و مسئولیت های زیادی دارد و انتظار من این است که در این حوزه تلاش کند. 

وی با بیان اینکه دادستان قاضی نشسته نیست، بلکه قاضی ایستاده است، عنوان کرد: دادستان باید در حوزه کاری خود حضور جدی داشته باشد. شب و روز و ساعت کار برای دادستان معنا ندارد، 24 ساعت باید در خدمت شهروندان باشد. وظایف و مسئولیت های گسترده و گوناگون دادستان متوجه بقیه نیست. دادستان به عنوان مدعی العموم وظیفه و مسئولیت زیادی دارد که باید با ابزارهای کاری تلاش کند.