آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
جهان
۷

چندین غیرنظامی کرد با شلیک نیروهای تحت حمایت ترکیه کشته شده اند

ارتش سوریه در نزدیکی منبج

چند سالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در سخنرانی های خود بارها تکرار کرده که برای آنکارا گروه داعش و کردهای سوریه فرقی با هم ندارند و هر دو، گروهی تروریستی و تهدیدی برای امنیت ملی ترکیه به شمار می روند. با این حال، پنج روز بعد از آغاز عملیات نظامی جدید ترکیه در مناطق کردنشین شمالی سوریه، جنایات شبه نظامیان تحت فرمان ترکیه علیه غیرنظامیان کرد، تنه به تنه وحشیگری های داعش می زند. این گروه حتی از این جنایات جنگی ابایی ندارد و در حساب های خود در شبکه های اجتماعی تصاویری از این کشتارها را منتشر کرده است. طبق گزارش ها، چندین غیرنظامی و نظامی کرد با شلیک از نزدیک نیروهای تحت حمایت ترکیه کشته شده اند. آن طور که دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است، در میان افراد کشته شده هورین خلف، یکی از رهبران زن کرد و راننده او هم وجود داشته که در جنوب شهر تل ابیض کشته شدند. نیروهای دموکراتیک سوریه که تحت رهبری کردها قرار دارند درباره نحوه کشته شدن خلف گفته اند که «مزدوران تحت حمایت ترکیه او را از خودرو بیرون کشیده و اعدام کردند». به گفته کردها این کشتار گواه روشنی است که دولت ترکیه به سیاست جنایت کارانه اش علیه غیرنظامیان غیرمسلح ادامه می دهد. این رهبر زن 35 ساله یکی از مهم ترین چهره های کرد در دیدارهای دیپلماتیک با هیئت های خارجی بوده است. برخی گزارش ها از این اعدام ها به عنوان جنایت جنگی یاد کرده اند.

روز شنبه دو ویدئو از اعدام غیرنظامیان به دست نیروهای تحت حمایت ترکیه منتشر شد. در یکی از این ویدئوها، شبه نظامیان تحت حمایت آنکارا به یک مرد اسیر با دستان ازپشت بسته از فاصله نزدیک و «الله اکبر» گویان شلیک می کنند. پس از انتقادهای فراگیر از این جنایات وحشیانه، ستاد فرماندهی نیروهای ارتش ملی سوریه مجبور به واکنش شد و شنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد که به فرماندهان خود دستور داده تا برای جلوگیری از سوءاستفاده، مرتبا بر سربازان حاضر در خط مقدم نظارت کنند. به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، تا کنون دست کم 38 غیرنظامی و 81 نیروی کرد کشته شده اند. حدود 50 شبه نظامی تحت حمایت آنکارا هم در میان کشته شدگان هستند.

در چنین شرایطی، نبرد سنگین میان نیروهای دموکراتیک سوریه و نیروهای تحت حمایت ترکیه در مناطق شمالی سوریه ادامه دارد. به گزارش دیده بان حقوق بشر، پس از درگیری های شدید صبح روز یکشنبه، نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کردند که نیروهای آنها اکثر بخش های شهر مرزی راس العین را از شبه نظامیان تحت حمایت ترکیه پس گرفته اند. به گزارش این نهاد حقوق بشری، در پی این درگیری ها 17 شبه نظامی نزدیک به ترکیه کشته شدند و چهار نفر از نیروهای کرد نیز جان خود را از دست دادند.

هم زمان با ادامه درگیری ها در بخش های مرزی ترکیه و سوریه، برخی گزارش ها از استقرار نیروهای ارتش سوریه در نزدیکی شهر کردنشین منبج برای جلوگیری از حمله ارتش ترکیه به این شهر حکایت دارد. آ ن طور که یک منبع مطلع به خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفته است، نیروهای ارتش سوریه وارد شهر منبج در استان حلب شده اند. به گفته این منبع، این اتفاق در پی توافق روسیه و سوریه از یک سو و روسیه، ایالات متحده و نیروهای دموکراتیک سوریه از سوی دیگر بوده است. این توافق شامل انتقال یگان های ارتش سوریه با تجهیزات نظامی سنگین و متوسط به منبج بوده و قرار است پس از استقرار ارتش سوریه در این شهر پرچم سوریه در بالای ساختمان ادارات دولتی و ورودی ها و خروجی های این شهر برافراشته شود.

منبج در سال 2016 از گروه تروریستی داعش پس گرفته شد و از آن زمان تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه بود که مورد حمایت واشنگتن قرار دارند. آن طور که در گزارش ها آمده است، نیروهای آمریکایی هم در چند روز اخیر از این شهر خارج شده اند. یکی از منابع در استان حلب نیز به رسانه ها گفته است ارتش سوریه نمی خواهد به این شهر حمله کند بلکه امیدوار است به توافقی برسند که به این ارتش اجازه دهد با ورود به منبج از حمله نیروهای ترکیه به این منطقه جلوگیری کند. با وجود اینکه وزارت خارجه سوریه برگزاری گفت و گوهای صلح با کردها را رد کرده، ارتش سوریه همچنان در ارتباط با نیروهای کردی است تا به طور مسالمت آمیز وارد این شهر شود. در واکنش به این اخبار، «مصطفی بالی» سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه گفت: «نیروهای دولتی سوریه به سمت منبج در حال پیشروی هستند و این موضوعی است که به ما ارتباطی ندارد».