آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
جهان
۷

خبر

دونالد ترامپ دستور داد: بازگشت سربازان آمریکایی از افغانستان

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت: به فرماندهان نظامی اطلاع دادم باید نیروهای ما که 19 سال است در افغانستان باقی مانده اند، بازگردند. به گزارش الجزیره، ترامپ افزود: امنیت و ثبات در خاورمیانه اکنون در مقایسه با پیش از دخالت آمریکا در عراق به بهانه تسلیحات کشتار جمعی کمتر است. او ادامه داد: بسیاری از سربازان خود را بدون هیچ فایده ای در عراق از دست دادیم و آنجا تریلیاردها دلار هزینه کردیم.

او درباره تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکا از خاک سوریه نیز گفت: ما باید سربازان خود را از جنگ هایی که پایانی ندارد، خارج کنیم. ما 10 سال در سوریه باقی ماندیم. ترامپ گفت: در صورتی که ترکیه به اقلیت ها در شمال شرق سوریه آسیب برساند، تحریم های شدیدی را علیه ترکیه اعمال خواهم کرد. او همچنین اظهار کرد که بسیاری از عناصر داعش از کشورهای اروپایی آمده اند و مقامات این کشورها حاضر نیستند که آنها به موطن شان بازگردند.

رئیس جمهور آمریکا در زمان تبلیغات انتخاباتی اش در سال 2016 به خروج نیروها از افغانستان و پایان دادن به جنگ های طولانی آمریکا وعده داده بود؛ اما در عمل شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان را افزایش داد و جنگ در این کشور را نیز تشدید کرد. همچنین گفت وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان که یکی از موارد اساسی آن خروج یا کاهش نیروها از افغانستان بود، ماه گذشته به دستور ترامپ متوقف شد و مشخص نیست که خروج نیروها که ترامپ روی آن بارها تاکید کرده، بر اساس توافق صلح با طالبان خواهد بود یا اینکه آمریکا بدون توافق با طالبان تصمیم بر کاهش یا خروج نیروهایش از افغانستان را دارد.

اعلام ممنوعیت رفت وآمد در اکوادور/ نشست رئیس جمهوری با معترضان

نخستین نشست رئیس جمهوری اکوادور و رهبران معترضان روز گذشته و در پی تشدید اعتراض ها و اقدام ارتش مبنی بر منع رفت وآمد برگزار شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، نشست دولت با نمایندگان معترضان در حالی برگزار شد که اعتراض های اخیر در این کشور منطقه آمریکای لاتین تاکنون شش کشته و بیش از دو هزار مجروح و بازداشتی داشته و معترضان روز شنبه یک ایستگاه تلویزیونی و دفتر یک روزنامه را هدف قرار دادند.

بر اساس اعلام مقامات اکوادور به دنبال ناآرامی های روز گذشته 34 نفر بازداشت شدند و درگیری های شدیدی در پایتخت میان نیروهای پلیس و معترضان رخ داد. در این حال لنین مورنو، رئیس جمهوری اکوادور که پیش تر در پی اعتصاب و اعتراض های سراسری علیه حذف یارانه سوخت در این کشور وضع اضطراری اعلام کرده بود، متعهد شده تا حکم حذف یارانه سوخت را ارزیابی و پیامدهای این قانون جنجالی را بیش از پیش بررسی کند تا مطمئن شود این قانون، خلاف خواست جوامع محلی نباشد. او در عین حال گفت که بخش درخور توجهی از کیتو، پایتخت اکوادور به دنبال اعمال قانون منع آمدو شد شبانه در بحبوحه درگیری ها میان پلیس و معترضان آرامش خود را مجددا به دست آورده و به همین خاطر تا اطلاع ثانوی این منع آمدوشد باقی خواهد ماند و از ارتش تقاضای کمک کرد.

این اعتراض ها پس از آن آغاز شد که دولت در راستای اجرای بسته اصلاحاتی اقتصادی و مالی یارانه سوخت را حذف کرد. این برنامه های ریاضتی بخشی از شرط لازم برای دریافت بسته کمک مالی از صندوق بین المللی پول محسوب می شود؛ اما در پی عملیاتی شدن این طرح، رانندگان تاکسی، اتوبوس و کامیون ها خیابان های پایتخت و دومین شهر اکوادور را مسدود کردند. همچنین ایستگاه های اتوبوس تعطیل شد و اتحادیه ها، دانشجویان و گروه های قومی بومی به معترضان پیوسته و با آتش زدن لاستیک جاده ها را بستند.

در این حال گروه بومی کنفدراسیون ملت های بومی اکوادور که اصلی ترین سازمان دهنده این اعتراضات محسوب می شود، اعلام کرد که با برگزاری مذاکرات مستقیم با مورنو برای گفت وگو حول محور لغو این دستور موافق است. این گروه افزود: تصمیم اولیه ما برای برگزاری مذاکرات مستقیم با مورنو احتمالا به دنبال سرکوب نظامی به خطر می افتد. این گروه دقیقا اعلام نکرد که چه موقع اعتراضات را برگزار خواهد کرد یا اینکه آیا این کار را در اعتراض به مقررات منع آمدو شد شبانه انجام می دهد یا خیر.

دولت اکوادور می گوید یارانه سوخت سالانه حدود یک میلیاردو 300 میلیون دلار هزینه لازم دارد و دیگر برایش مقدور نیست که این یارانه را که سابقه 40 ساله دارد، تامین کند. مورنو در عین حال تاکید دارد برنامه های ریاضت اقتصادی لغو نخواهد شد؛ اما یافتن راهی برای کاهش بدهی اکوادور به یک میلیارد دلار تا سال 2020 میلادی لازم و ضروری است.