آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
جهان
۷

رویداد

بازداشت خبرنگار آسوشیتدپرس توسط مقامات مصر

عمرو بدر، عضو سندیکای خبرنگاران مصر اعلام کرد: مسئولان مصری، «مصطفی الخطیب»، یکی از خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتدپرس را داخل منزلش در قاهره بازداشت کردند. خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش تر خبر مفصلی را منتشر کرد مبنی بر اینکه هشت دانشجوی خارجی دانشگاه انگلیسی «ادنبره» در مصر پیش از پایان دوره تحصیلشان این دانشگاه را ترک کردند.

فرانسه همچنان ملتهب از جنبش جلیقه زردها

فضای سیاسی فرانسه همچنان ملتهب از تظاهرات جلیقه زردهاست و این جنبش اعتراضی در آستانه تولد یک سالگی خود ابعاد و گستردگی بیشتری می گیرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز شنبه تولوز، به عنوان «مرکز ملی» تظاهرات جلیقه زردها تعیین شده بود که جمعیت حاضر در خیابان های این شهر بیش از سه هزار نفر تخمین زده می شد. علاوه بر تولوز، شهرهای متز، لیل، بوردو و همچنین پاریس شاهد حضور معترضان در خیابان ها بودند.

هائیتی همچنان ناآرام

تارنمای شبه تله سور گزارش داد که در اعتراض های بین جمعه و شنبه در پایتخت هائیتی دست کم چهار نفر دیگر کشته شدند که با احتساب این آمار شمار کشته شدگان اعتراض های یک ماه اخیر به 17 نفر افزایش یافت. اعتراض ها در پایتخت هائیتی در دو روز اخیر شدت گرفت؛ به طوری که نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان ضمن استفاده از گاز اشک آور، تیرهوایی شلیک کردند.

عدم تمدید مهلت 28 روزه نتانیاهو

منابع نزدیک به رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، اعلام کردند که مهلت 28 روزه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم، برای تشکیل کابینه به هیچ وجه تمدید نخواهد شد. بر اساس این گزارش، در صورتی که نتانیاهو موفق به تشکیل کابینه نشود، ریولین، بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید را مامور تشکیل کابینه خواهد کرد و او نیز 28 روز مهلت دارد تا کابینه خود را معرفی کند.

گفت وگوی تلفنی برهم صالح و گوترش

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، در تماسی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، درباره تحولات عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و تهدیدی که برای امنیت منطقه به همراه دارد، بحث و گفت وگو کرد.

راهکار جدید عربستان برای جذب گردشگر

پس از صدور ویزای توریستی ازسوی عربستان، حالا نوبت به سفرهای رایگان اینفلوئنسرهای خارجی به این کشور رسیده است تا ریاض، چهره خود را در جهان اصلاح کند. به گزارش ایسنا، این روزها تصاویر بسیاری از اینفلوئنسرهای خارجی در  شبکه های مجازی حین اقامت در هتل های مجلل، بازدید از مناطق باستانی یا رانندگی کردن در کویرهای عربستان  به چشم می خورد.

تکذیب امضای توافق نامه با دولت مستعفی یمن

منبعی در ریاست شورای انتقالی جنوب یمن به شبکه روسیا الیوم گفت که هنوز توافق نامه با دولت مستعفی یمن امضا نشده است و این اتفاق بعد از توافق با تمامی بندهای پیش نویس صورت خواهد گرفت. همچنین سخنگوی ارتش یمن در توییتی از انتشار یک گزارش رسمی در آینده نزدیک درباره جزئیات ترور رئیس جمهوری پیشین یمن خبر داد.

دعوت سیسی از سودان برای شرکت در مذاکرات صلح

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، به منظور مشارکت در مذاکرات صلح میان هیئت هایی از دولت سودان و جنبش های مسلح در این کشور که جوبا در اواسط ماه جاری میزبان آن است، دعوت نامه ای دریافت کرد.

سفر فرستاده سازمان ملل به ریاض

نماینده سازمان ملل در امور سوریه به منظور دیدار با اعضای کمیته قانون اساسی از اپوزیسیون سوریه به ریاض سفر کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، در جریان این سفر، گی یر پدرسن، فرستاده سازمان ملل، با اعضای کمیته قانون اساسی از هیئت اپوزیسیون سوریه در ریاض درباره قواعد کاری کمیته قانون اساسی دیدار و گفت وگو کرد.