آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
جامعه
۱۳

و حالا تحریم دارویی کره ای ها

شرکت های کره جنوبی به دلیل تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران صادرات دارو به ایران را متوقف کرده اند. البته این اولین بار نیست که شرکت های کره ای دست به چنین کاری می زنند. سال گذشته نیز شرکت ال جی با استناد به تحریم ها از صادرات پلی اتیلن که برای ساخت ظرف سرم و مواد تزریقی به کار می رود، به ایران خودداری کرد و همین امر مشکلات زیادی را برای بیماران ایرانی به وجود آورد.

مقامات آمریکایی بارها اعلام کرده اند دارو و تجهیزات پزشکی و درمانی شامل تحریم نمی شود اما با شروع  دور جدید تحریم ها، که روابط مالی و بانکی ایران با محدودیت های شدید روبه رو شده(ازجمله قطع سوییفت)، تاثیرات گسترده تحریم ها بر صنعت دارو و تامین داروهای وارداتی نمایان شده است. به طوری که به تازگی نیز برخی از شرکت های دارویی کشور کره اعلام کرده اند قادر به فروش دارو به ایران نیستند.

امیرحسین معینی زند، نایب رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو و فعال اقتصاد دارو دراین باره به «شرق» می گوید: «تقریبا چند روز پس از تحریم بانک مرکزی، یعنی حدودا نزدیک به دو هفته می شود که بانک های کره ای دیگر با ایرانی ها کار نمی کنند و از همان زمان شرکت های کره ای یک به یک به طرف های ایرانی شان اعلام کرده اند به دلیل اینکه بانک های کره ای نمی توانند مراودات مالی با ایران داشته باشند، دیگر قادر به فروش دارو به ایران نیستند. هرچند شرکت ها همچنان تمایل به همکاری با ما را دارند اما محدودیت های بانکی این کشور به آنها اجازه این کار را نمی دهد».

معینی زند در ادامه با اشاره به سهم داروهای کره ای  در بازار ایران گفت: «درحال حاضر آمار دقیقی از سهم داروهای کره ای در کشور ندارم اما به طور کلی سهم این دارو ها چندان زیاد نیست و تنها فراورده های خونی و چند قلم داروی ضدسرطان است؛ علاوه بر این مواد اولیه برخی داروها و مواد جانبی آنها نیز از کره وارد می شود که می توان برای آنها نیز به دنبال جایگزین بود».

او درباره واردات دارو از سایر کشور ها نیز گفت: «روند واردات دارو و مواد اولیه دارویی از کشور هند و چین همچنان مانند گذشته ادامه دارد».

با این حال روز گذشته غلامحسین مهرعلیان، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا، با تکذیب این خبر گفت: «تاکنون بازخوردی از تحریم دارو از طرف کره جنوبی به سازمان غذا و دارو اعلام نشده است و این موضوع را تایید نمی کنیم. علاوه بر این فقط چند قلم دارو و ماده اولیه دارویی از کره جنوبی به ایران صادر می شود».

تحریم ها بیماران ایرانی و خانواده هایشان را با چالش هایی جدی مواجه کرده است؛ به ویژه افراد مبتلا به بیماری های خاص و صعب العلاج که بخش مهمی از داروها یا مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت داروهایشان، وارداتی است. تحریم هایی که به ادعای مقامات دولت ترامپ، علیه دولت و حکومت است و به مردم آسیبی نمی رساند اما تجربه تحریم های گذشته نشان می دهد این تحریم ها نه تنها به دولت، بلکه به مردم نیز آسیبی جدی وارد می کنند؛ به ویژه بیماران که برخی از صدمات واردشده به آنها جبران ناپذیر است.

در شرایطی که مقامات آمریکایی، تاثیرگذاری تحریم ها بر حوزه بهداشت و سلامت ایران را یک «توهم» اعلام کرده بودند، شهریور سال جاری آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در گزارش مربوط به وضعیت حقوق بشر در ایران گفت: نهادهای حقوق بشری ابراز نگرانی کرده اند که تحریم ها و محدودیت های بانکی ایران ممکن است به طور غیرقانونی بر تولید، توزیع و دسترسی به داروها، تجهیزات و لوازم پزشکی در ایران تاثیر بگذارد. افزایش چشمگیر قیمت داروها و کاهش سهام موجود، همراه با افزایش خطر فساد و موانع توسعه صنعت داروسازی، همچنان بر بخش بهداشت و درمان ایران تاثیر خواهد گذاشت که این امر می تواند منجر به افزایش مرگ و میر قابل پیشگیری و تاثیر منفی بر بهره مندشدن مردم از حق سلامت شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به اظهارات مقامات ایران که 97 درصد داروها در ایران تولید می شود اما به مواد اولیه وارداتی متکی است، گفت: «داروهای خارجی به ویژه داروهای تخصصی مورد نیاز برای درمان بیماری های صعب العلاج مانند سرطان، بیماری های قلبی، تالاسمی و ام اس یا بیماری های نادر از اوایل سال 2018 در ایران کمیاب شده اند».

همچنین علاوه بر مشکلاتی که در حوزه انتقال ارز برای شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی ایجاد شده است، سال گذشته دولت آمریکا شرکت پارس ایزوتوپ را که تنها تامین کننده دارو های رادیواکتیو مورد مصرف مراکز پزشکی هسته ای کشور بود، در فهرست تحریم ها قرار داد؛ شرکتی که در حوزه پزشکی هسته ای و تولید رادیوداروها فعال بود و بیش از یک میلیون بیمار به صورت مستقیم از خدماتش بهره می گرفتند. همچنین آسیب هایی که سال گذشته به بیماران هموفیلی وارد شد، به قدری نگران کننده بود که کانون هموفیلی ایران تصمیم گرفت به فدراسیون جهانی هموفیلی نامه ای بنویسد. برخی از بیماران هموفیلی پیش ازاین به دلیل تحریم ها دچار معلولیت های بازگشت ناپذیر شده بودند.