آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
ورزش
۱۴

باخت دور از انتظار ایران برابر ژاپن

توازن قدرت در والیبال آسیا به هم ریخته است؟

والیبال ایران با شکست سنگینی که در رقابت های جام جهانی 2019 برابر ژاپن متحمل شده، این نگرانی را به وجود آورده که مبادا توازن قدرت این رشته در آسیا برهم زده شود. شاگردان ایگور کولاکوویچ که نمایش چندان قدرتمندی را در این دوره از رقابت های جام جهانی نداشته اند، روز گذشته در نهمین دیدار خود به مصاف رقیب دیرینه شان رفتند و با نتیجه 3 بر یک، باخت تلخی را تجربه کردند. ژاپنی ها که تیم نوظهوری را روانه میادین جهانی کرده اند، برخلاف ایران از ابتدای بازی ها شروع خوبی داشتند، طوری که از مجموع 9 دیداری که تا به اینجای کار پشت سر گذاشته اند، صاحب هفت پیروزی شده اند. اگرچه ایران در دیدار با سامورایی ها به دلیل غیبت سیدمحمد موسوی و مصدومیت فرهاد قائمی و امیر غفور تیم ناقصی را در اختیار داشت، اما همه اینها نمی تواند دلیلی باشد که نماینده کشورمان با داشتن عنوان قهرمانی آسیا تا این حد دور از انتظار نتیجه را واگذار کند.

تیم ملی والیبال ژاپن در دو دوره گذشته جام جهانی مغلوب ایران شده بود. دو تیم در آخرین دیدار نیز در لیگ ملت های 2019 مقابل هم قرار گرفته بودند که با برتری 3 بر صفر ملی پوشان ایران همراه شد. جمشید حمیدی، کارشناس والیبال، درباره شکست ایران برابر ژاپن به «شرق» می گوید: «اشتباه بزرگ آقای کولاکوویچ این است که نمی خواهد قبول کند مهره های کلیدی تیم ما خسته هستند و به جای آنها از جوانان استفاده کند. ملی پوشان اصلی تیم، از ابتدای سال در کوران مسابقات قرار دارند و به دلیل فشار زیادی که به بدن آنها وارد شده نمی توانند دیگر کاری بکنند. مسئله اینجاست که چرا ما نمی توانیم از تیمی که خولیو ولاسکو برایمان ساخت به درستی و در زمان خودش استفاده کنیم، اما درمقابل می بینیم که ژاپن با یک مربی نه چندان مطرح می آید و چنین تیمی را می سازد. والیبال ایران روزبه روز دارد تحلیل می رود و درواقع چیزی بدتر از بد است. ژاپن می آید یک بازیکن چپ دست مثل نیشیدا را پدیده آسیا می کند و ما درمقابل پدیده هایمان را ناپدید می کنیم. ژاپنی ها با نمایش فوق العاده ای که در رقابت های جام جهانی داشتند ثابت کردند که دارند قدرت والیبال آسیا را از ایران می گیرند. شکست والیبال ایران درواقع از لیگ جهانی دو سال پیش شروع شد؛ جایی که ایگور کولاکوویچ نخواست به جوانان میدان بدهد و برای آنها در تیم ملی جا باز کند. والیبال ایران در چند رویداد مهم از ابتدای سال شرکت کرده که فقط با نفرات اصلی به میدان رفته است. وقتی هم که شکستی می خورند آقای سعید معروف می آید و به راحتی می گوید فدای سرمان!». او به مسائل فنی بازی ایران و ژاپن اشاره می کند: «واقعیت این است که ما در بازی با ژاپن در بحث فنی هم خیلی دچار مشکل بودیم. بچه های ما اصلا آماده دریافت های ژاپنی ها نبودند. سبک والیبال ژاپن تغییر کرده و مدرن شده و درعین حال سرعت ذاتی خودش را هم حفظ کرده است. ما نتوانستیم هیچ تاکتیکی در مقابل آنها پیدا کنیم. ژاپن در 10 سال گذشته تیمی به این خوبی نداشته است. اما همه اینها دلیلی نبود که این تیم آسیب پذیر نباشد. کولاکوویچ طوری تیمش را کوچ می کرد که انگار اصلا بازی ژاپن را ندیده و آنالیز نکرده بود. خداراشکر که برای بازی های المپیک 2020 توکیو ژاپن خودش میزبان است. ایران شانس آورده که در رقابت های انتخابی المپیک به ژاپن نمی خورد وگرنه اتفاق بد را آن موقع می دیدیم».

در این بازی ایران 42 امتیاز از آبشار، 12 امتیاز از دفاع روی تور، تنها یک امتیاز از سرویس و 23 امتیاز از خطاها و اشتباهات بازیکنان ژاپن کسب کرد. اما تیم ژاپن 61 امتیاز از آبشار، 6 امتیاز از دفاع روی تور، 8 امتیاز از سرویس و 26 امتیاز از خطاها و اشتباهات بازیکنان ایران به دست آورد. «یوجی نیشیدا» و «یوکی ایشیکاوا» هر دو با کسب 23 امتیاز برای ژاپن، امتیازآورترین بازیکنان زمین شدند. پوریا یلی و امیرحسین اسفندیار نیز به ترتیب 13 و 11 امتیاز را برای ایران کسب کردند. ژاپن درحال حاضر با کسب 7 پیروزی از 9 بازی انجام شده در رده چهارم جدول رده بندی جام جهانی 2019 قرار دارد. درمقابل ایران با 4 برتری از 9 دیدار، رده هشتم را دارد. تیم های برزیل، لهستان و آمریکا رده های اول تا سوم را در اختیار دارند. میزبانی جام جهانی والیبال به غیر از دو دوره اول که در لهستان و آلمان شرقی برگزار شد، به صورت دائمی برعهده ژاپن قرار دارد. روسیه با 6 طلا، 2 نقره و 2 برنز پرافتخارترین تیم تاریخ این مسابقات محسوب می شود. ایران تاکنون سه بار در جام جهانی والیبال شرکت کرده است. تیم ملی والیبال ایران در سال 1991 یازدهم، در جام جهانی 2011 نهم و در سال 2015 هشتم شد. تیم ملی کشورمان امروز در دهمین بازی خود از ساعت 9:30 برابر ایتالیا قرار خواهد گرفت.