آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
دیپلماسی
۱۵

در سفر به تهران و در نشست خبری مشترک با روحانی

نخست وزیر پاکستان: نمی خواهیم شاهد درگیری دیگری باشیم

نخست وزیر پاکستان دیروز در تهران با رئیس جمهور ایران دیدار و گفت و گو کرد. عمران خان، در میانه گمانه زنی هایی به ایران آمد که سفر او را در راستای میانجیگری و رایزنی برای کاهش تنش میان ایران و عربستان سعودی از سویی و ایران و آمریکا از سوی دیگر می دیدند. پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری خبر داد روحانی در مجموعه سعدآباد به میزبانی عمران خان و مذاکرات دوجانبه با او پرداخته است.

عمران خان نشست خبری مشترکی با حسن روحانی داشت که در آن گفت: «دلیل اصلی سفر من و هیئت همراه این بود که نمی خواهیم درگیری جدیدی در این منطقه بروز کند». به گزارش ایرنا، عمران خان اشاره کرد: «این سومین جلسه مبسوطی است که با شما برگزار کردم. اولی در آوریل 2019، دومی در نیویورک بود و جلسه کوتاهی هم در بیشکک -پایتخت قرقیزستان- داشتیم». او افزود: «پاکستان هنوز کمک هایی که ایران در سال 1965 در جنگ به پاکستان کرد، از یاد نبرده است». او همچنین گفت: «از حمایت های دولت ایران از مردم کشمیر تشکر می کنم».

 عمران خان: می خواهیم تسهیل کننده باشیم

نخست وزیر پاکستان گفت: «دلیل اصلی سفر من این است که نمی خواهیم که درگیری جدیدی در این منطقه بروز کند، چرا که پاکستان در 15سال گذشته از این درگیری ها رنج برده است و 70هزار تلفات را در جنگ علیه تروریسم داده است. همچنین مردم افغانستان و سوریه هنوز از تبعات تروریسم رنج می برند؛ بنابراین نمی خواهیم شاهد درگیری دیگری در منطقه باشیم». عمران خان همچنین گفت ترامپ در نیویورک از او خواسته «تسهیل کننده دیالوگ» بین ایران و آمریکا باشد: «می دانیم که سختی هایی در این حوزه وجود دارد اما از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم که تحریم ها علیه ایران لغو شود و برجام دوباره به دست تمامی اعضای آن امضا شود». نخست وزیر پاکستان همچنین گفت: «ما علاقه مند هستیم به نقش خودمان به عنوان تسهیل کننده ادامه دهیم».

 روحانی: به حسن نیت پاسخ شایسته می دهیم

روحانی در این نشست خبری، مباحث مطرح شده در این سفر را ادامه مباحث نیویورک خواند. رئیس جمهور از ابراز نگرانی نسبت به «امنیت نفت کش ها» با اشاره به حادثه جمعه برای نفت کش ایرانی خبر داد و گفت: «سرنخ هایی را که در این زمینه به دست آوردیم، به نخست وزیر پاکستان ارائه دادیم». او تاکید کرد تحقیقات تا نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت: «اینکه کشوری فکر کند می تواند در منطقه ناامنی ایجاد کند و پاسخی دریافت نکند، اشتباه محض خواهد بود». رئیس جمهوری همچنین گفت: «نخست وزیر پاکستان بر این نکته تاکید داشتند که کلید حل وفصل مسئله، پایان یافتن جنگ یمن، آتش بس فوری و کمک به مردم یمن است». او ادامه داد: «دو کشور بر این نکته تاکید داریم که مسائل منطقه راه حل سیاسی دارد و باید از طریق گفت وگو مسائل میان کشورها به حل وفصل نهایی برسد». او افزود: «به آقای نخست وزیر تاکید کردیم هر گونه حسن نیت و کلام طیب پاسخ شایسته و طیبی خواهد داشت». رئیس جمهور با اشاره به «تروریسم اقتصادی» تحریم های آمریکا گفت درباره بازگشت برجام به روال سابق و اجرائی شدنش با عمران خان گفت وگو داشته و تاکید کردیم برای حل مشکلات آمریکا باید به برجام برگردد و تحریم ها را بردارد. او با تشکر از سفر عمران خان تصریح کرد: «حسن نیت و تلاشی را که نخست وزیر پاکستان برای حل وفصل مسائل منطقه با چهره ای گشاده دارند، یاری می کنیم تا صلح و ثبات کامل به منطقه حساس ما برگردد». عمران خان که در روزهای گذشته با مقامات عربستان سعودی دیدار و گفت وگو داشته است، بعد از دیدار با روحانی نیز سفر دوباره ای به ریاض را در برنامه دارد. مقامات پاکستان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در اوایل مهر نیز با مقامات ایران و عربستان سعودی دیدار کرده بودند.