آرشیو دو‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۹
روزنامه فردا
۱۶
روزها

هر دختری حق دارد

جمعه 19 مهر -11 اکتبر- روز جهانی دختر بود. روز جهانی  دختر، اولین بار در سال 2012 از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شد. هدف از اعلام این روز «کمک به افزایش شور و شوق در سراسر جهان برای اهداف بهتر زندگی دختران» تعریف شده  و قرار است «فرصتی  برای دختران فراهم شود تا اهداف خود را دنبال و پتانسیل درونی شان را برای رسیدن به آنها شکوفا کنند». در روزهای گذشته سلبریتی ها و شخصیت های مشهور جهان در این باره سخنان مختلفی گفته اند و در مراسم های مختلفی شرکت کرده اند مثلا میشل اوباما در برنامه ای که با هدف جمع آوری کمک مالی برای آموزش  دختران شکل گرفته بود، شرکت کرد. اما ویدئویی که مگان دوشس ساسکس در اینستاگرام منتشر کرد، بیش از همه مورد توجه قرار گرفت.

در این کلیپ، مگان از دختران در سرتاسر جهان می خواهد که «همچنان سوال کنند، به پیش روند و همچنان به  درخشش خود ادامه دهند».

این کلیپ همچنین حاوی یک گزارش تلویزیونی از مگان در زمان کودکی است، هنگامی که او به عنوان یک دختر علیه کلیشه های جنسیتی در تبلیغات استدلال و بر اهمیت نامه نویسی و مقابله با تبعیضات موضوعات اجتماعی تاکید می کند. در ویدئوی منتشرشده مگان می گوید: «هر دختر پتانسیلی دارد. او  حق یادگیری، حق شنیده شدن، حق بازی و حق کشف را دارد و این حق را دارد که دقیقا  همان  کسی باشد که هست». همچنین بخشی از سخنرانی او در کنفرانس سازمان ملل در سال 2015 نیز در این ویدئو به چشم می خورد. در آن زمان او به عنوان مگان مارکل، بازیگر سریال «دادخواست»، بود. او در این سخنرانی می گفت: «گفته می شود دختران با رویاهایشان می توانند  زنانی با چشم انداز باشند».