آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
بازار دیجیتال
۱۷

آغوش روسیه برای هوآوی بازتر می شود

به نظر می رسد روسیه قصد دارد به منظور مقابله با سیاست های دولت آمریکا، از حضور و فعالیت مخابراتی شرکت چینی هوآوی استقبال بسیار بیشتری کند. وقتی دولت ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا تحت تاثیر اتهامات مختلفی همچون جاسوسی و شنود مکالمات شهروندان و مقامات آمریکایی و همچنین همکاری و تحویل اطلاعات به دولت چین، فعالیت شرکت چینی هوآوی را در این کشور ممنوع اعلام کرد و از تمامی کشورهای هم پیمانش همچون کانادا، استرالیا، نیوزیلند، ژاپن، بریتانیا و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی خواست موجب منع فعالیت این اپراتور مخابراتی و غول تکنولوژی چینی شوند، روسیه از طرف دیگر راه را برای هوآوی باز کرد تا به توسعه زیرساخت های لازم برای شبکه نسل پنجم اینترنت5G در این کشور پهناور بپردازد.

پیش تر نیز اخبار و گزارش های متعددی مبنی بر استقبال روسیه از حضور و فعالیت های مخابراتی شرکت چینی هوآوی و دهان کجی به دولت ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا منتشر شده بود. حالا بر اساس گزارش مجله فوربس، ولادیمیر پوتین، ریاست جمهوری روسیه در جریان برگزاری فروم بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ در ملاقات با شی جی پینگ، رئیس جمهور چین، که در ژوئن 2019 میلادی برگزار شد، آمریکا را به تلاش های عامدانه و خصمانه برای بیرون انداختن هوآوی از بازارهای جهانی و تصاحب سهم آن در کشورهای مختلف متهم کرده و این اقدامات را آغاز جنگ های تکنولوژیک توصیف کرده بود.

حالا همزمان با ملی شدن اینترنت در روسیه، به نظر می رسد ضرورت بیشتری برای همکاری با شرکت چینی هوآوی در خصوص توسعه و راه اندازی شبکه های مخابراتی و اینترنتی دیده و تصمیم گرفته است که با آغوش باز پذیرای حضور و فعالیت بیشتر و گسترده شرکت هوآوی باشد. همان طور که از گزارش های منتشر شده هویداست، دولت روسیه قصد دارد از حضور و فعالیت هوآوی در زمینه توسعه شبکه 5G  بهره ببرد و به این ترتیب در زمانی که این شرکت به شدت از سوی دولت های غربی و متحد آمریکا تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته و از سوی بسیاری از غول های تکنولوژی همچون گوگل، کوالکام، اینتل و مایکروسافت نیز تحریم شده است، برای ورود و توسعه زیرساخت های لازم برای شبکه 5G  فرش قرمز انداخته است.

این در حالی است که برخی از کارشناسان پیش تر برآورد و اعلام کرده بودند که دولت روسیه تنها به منظور ارتقای سرویس های امنیتی، اطلاعاتی و نظامی تصمیم گرفته است شبکه نسل پنجم اینترنت 5G  را راه اندازی کند. اوایل سال 2012 میلادی بود که اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه ای برای توسعه تیم ارتباطات بین المللی موبایلی (IMT) برای افق 2020 و فرای آن (IMT-2020) آغاز کرد. در نتیجه رسما یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک به دنبال برقراری و راه اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت 5G  در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و... هستند و از توانایی ها و برنامه های خود در این زمینه رونمایی می کنند.

کشورهای بسیاری در سراسر جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و... با همکاری بزرگ ترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه 5G  هستند و در این زمینه فعالیت های گسترده ای را انجام داده اند. بسیاری از بزرگ ترین شرکت های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هوآوی، ال جی، اسپرینت و... به شدت در حال رقابت برای راه اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم 5G  هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه 5G ، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می شود.