آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
بازار دیجیتال
۱۷

از آن سو

اپل؛ همچنان سردمدار بازار تبلت

ایسنا : آمارهای منتشر شده از سه ماه سوم سال جاری میلادی حاکی است که آی پدهای اپل همچنان سردمدار بازار فروش تبلت در جهان هستند. تازه ترین آمار و گزارش های منتشر شده از سوی کارشناسان فعال در موسسه تحقیقاتی و آماری IDC نشان می دهد که بازار جهانی فروش تبلت سرانجام در سه ماه سوم سال 2019 نشانه های حیاتی از خود به نمایش گذاشته و شاهد یک رشد و افزایش 9/ 1 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است. بر اساس این گزارش، می توان به وضوح دریافت که تبلت های عرضه شده توسط شرکت های اپل، آمازون و سامسونگ به ترتیب موفق شده اند در این بازه زمانی جایگاه های نخست تا سوم رده بندی محبوب ترین و پرفروش ترین تبلت های جهان را از آن خود کنند.

طبق اطلاعات و داده هایی که در وب سایت gsmarena آمده است، سهم فروش آی پدهای اپل در سومین فصل 2019، به تعداد 8/ 11 میلیون دستگاه گزارش شده در حالی که این رقم برای مدت مشابه سال قبل، 7/ 9 میلیون دستگاه گزارش و اعلام شده بود. به طور کلی، سهم اپل از بازارهای جهانی فروش تبلت در سال جاری میلادی 4/ 31 درصد و در سال 2018، معادل 3/ 26 درصد بوده است. رشد فروش آی پدهای اپل در طول یک سال اخیر 8/ 21 درصد گزارش شده است. سهم تبلت های توسعه داده شده توسط آمازون در این بازه زمانی 5/ 5  میلیون و در 2018، به تعداد 4/ 4 میلیون دستگاه بوده است. این به آن معناست که در مجموع، آمازون 5/ 14 درصد از بازار فروش تبلت در جهان در 2019 و 8/ 11 درصد در 2018 را به خود اختصاص داده است. رشد فروش تبلت های آمازون در طول یک سال اخیر 6/ 26 درصد گزارش شده است. تبلت های سامسونگ در سه ماه سوم سال جاری میلادی 6/ 4 میلیون و در همین بازه زمانی در سال 2018، به تعداد 4/ 5 میلیون از بازار فروش این محصول را از آن خود کرده اند. در مجموع سهم تبلت های سامسونگ در سال 2019، معادل 3/ 12 درصد و در سال 2018 میلادی 6/ 14 درصد بوده است. این به آن معناست که سامسونگ در طول یک سال اخیر، 9/ 13 درصد از سهم خود در بازارهای جهانی فروش این محصول را از دست داده است. تبلت های هوآوی و لنوو نیز به ترتیب با قرار گرفتن در جایگاه های چهارم و پنجم جدول رده بندی، رشدی منفی 4/ 4 درصدی و مثبت 6/ 7 درصدی را در طول یک سال اخیر تجربه کرده اند.

شکایت از سه سازمان آمریکا برای استفاده از فناوری شناسایی چهره

مهر : «اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا» از اف بی آی، اداره مبارزه با مواد مخدر و وزارت دادگستری این کشور شکایت کرده و ادعا می کند این سازمان ها موارد دقیق استفاده از شناسایی چهره را اعلام نمی کنند. به گزارش نیواطلس، این اتحادیه ادعا می کند سازمان های مذکور درباره درخواست های آزادی اطلاعات که با شفافیت اجرای قانون استفاده از فناوری شناسایی چهره مرتبط است، پاسخی ارائه نمی کنند. ACLU در این شکایت ادعا می کند در ژانویه 2019 درخواست آزادی اطلاعات را به 3 سازمان دولتی آمریکا (وزارت دادگستری، اف بی آی و اداره مبارزه با مواد مخدر) ارسال کرده است. در این درخواست از سازمان های مذکور خواسته شده به طور دقیق مشخص کنند از فناوری های شناسایی چهره در چه زمان، چه مکان و به چه شکلی استفاده شده است. در شکایت نامه آمده است: ایجاد چنین سوابقی کمک می کند شیوه های استفاده از فناوری های احراز هویت بیومتریک و ردیابی آنان در دولت برای عموم مردم قابل درک شود. این دو فناوری، گستره نظارت های مشکوک، مداوم و غیرقابل ردیابی را بیشتر می کنند. چنین نظارتی به دولت اجازه می دهد هر حرکت مردم را رصد کند و تهدیدی در برابر ارزش های بنیادین قانون اساسی آمریکا است.