آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
استان ها
۱۹

تور مالیاتی کسب و کارهای پزشکی عمل نمی کند!

گریز پزشکان خوزستانی از کارتخوان

محمد علاف پور

دنیای اقتصاد - اهواز : مدیرکل سازمان امور مالیاتی خوزستان گفت: از میان 3 هزار و 287 شغل پزشکی، فقط 38 درصد پزشکان استان اقدام به نصب کارتخوان کردند. جهانشاه ارزانی بیرگانی تاکید کرد: نظام جامع مالیاتی برای رفاه مردم قدم برمی دارد و انتظار داریم با افزایش فرهنگ مالیاتی بین مردم، دادن مالیات به حدی معمول شود که خود مردم محافظ اطلاعات و فرهنگ مالیاتی باشند.

ارزانی اظهار کرد: امسال، قانون گذار صنف پزشکان و مشاغل وابسته به آنها را مشمول نصب صندوق یا سامانه فروش کرده که در استان متاسفانه مشارکت صنف پزشکان در قالب ارائه صندوق های فروش بسیار کم است. مدیرکل سازمان امور مالیاتی خوزستان ادامه داد: پزشکان، نخبگان جامعه و بازار کار ایران هستند اما متاسفانه استقبال کمی از پرداخت مالیات کرده اند و امیدواریم بقیه پزشکان تا پایان سال از این قانون پیروی کنند. وی اظهار کرد: از ابتدای سال آینده نیز 15 شغل دیگر مشمول ثبت سامانه مربوط به صندوق های فروش و سازمان مالیاتی می شوند. ارزانی با اعلام فراخوان مردمی برای گزارش تخلفات پزشکان گفت: این سازمان از عموم مردم می خواهد با ارائه گزارش تخلفات درخصوص عدم ثبت فعالیت پزشکان یا عدم استفاده از دستگاه های کارتخوان مسیر اجرای قانون را هموار کنند؛ یعنی اگر شهروندان از خدمات پزشکی استفاده می کنند ولی پزشکان از صندوق فروش یا کارتخوان استفاده نمی کنند اطلاعات آنها را از طریق سامانه 1526 وزارت اقتصاد گزارش کنند تا ماموران سازمان امور مالیاتی در موقع مقرر اقدام قانونی را انجام دهند.

همچنین شماره تماس 30007287 سامانه پیامکی دریافت اطلاعات و گزارش های مردمی است. وی در ادامه با بیان اینکه نزدیک به 10 سال از اجرای طرح جامع مالیاتی در کشور می گذرد، گفت: 32 طرح بزرگ را به نام طرح جامع مالیاتی در حوزه فناوری اجرا کردیم که هدف اصلی آن کاهش دخالت نیروی انسانی در تعیین مالیات با تاکید بر اطلاعات، اسناد و مدارکی است که در نتیجه فعالیت های اقتصادی مودیان است. وی افزود: سازمان مالیاتی این حرکت را گام نخست خود تعریف کرده است. در گام دوم نیز با استفاده از ریزداده ها و بانک های اطلاعاتی در سراسر کشور فعالیت های مودیان را از طریق آنها ثبت، ضبط، نشر و پیدا می کنیم و هرکدام را که مشمول قانون مالیات است، اطلاع می دهیم. ارزانی ادامه داد: در گام دوم، محاسبه مالیات براساس روش هایی که سازمان معمولا در چارچوب قانون به نام اظهارنامه برآوردی، اظهارسنجی یا راستی آزمایی صورت می دهد شکل گرفته و اگر اجرا شود به کاهش فرار مالیاتی در حد معقول و استاندارد جهانی تبدیل می شود. مدیرکل سازمان امور مالیاتی خوزستان اظهار کرد: بزرگ ترین مشکل ما در کشور این است که دوسوم فعالیت مودیان رسمی یا غیررسمی در قالب فرار مالیاتی از پرداخت مالیات فرار می کنند.

وی با اشاره به میزان بودجه های تخصیصی اظهار کرد: برای سال جاری 87 هزار میلیارد ریال یعنی 8 هزار و 700 میلیارد تومان بودجه تخصیصی اعتبار و مصوبه قانونی داریم که نمی دانیم چقدر از آن محقق می شود. همچنین سال گذشته 59 هزار میلیارد ریال درآمد مالیاتی در استان خوزستان داشتیم. مدیرکل سازمان امور مالیاتی خوزستان ادامه داد: 2 هزار و 180 میلیارد تومان در سال گذشته درآمدهای عوارض ناشی از ارزش افزوده و آلایندگی خارج از استان و درون استانی داشتیم که بین جمعیت شهری، روستایی و روستاهای بدون دهیاری توزیع شد که بیش از 76 شهرداری از آن بهره مند شدند. ارزانی تصریح کرد: به موجب قانون از سال 93 چهار شرکت بزرگ نفتی آغاجاری، مسجدسلیمان، کارون و مارون سالانه حدود یک هزار میلیارد تومان بدهی دارند که موظف به پرداخت هستند؛ این رقم با توجه به قیمت فروش نفت متغیر می شود و به صورت تقریبی نیز سهم شهرداری اهواز حدود 16 میلیارد تومان است.