آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
خبر
۸

سخنگوی دولت: تصمیم نهایی درباره سهمیه بندی بنزین اتخاذ نشده است

دنیای اقتصاد : سخنگوی دولت اعلام کرد که هنوز تصمیم نهایی درباره سهمیه بندی بنزین اتخاذ نشده است. علی ربیعی درخصوص آخرین وضعیت قیمت و سهمیه بندی بنزین گفت: چند سناریو در این رابطه در دولت مطرح بود و دنبال کردیم. سعی کردیم نظر کارشناسان را دریافت کنیم.

کارشناسان اقتصادی و اجتماعی نظرهای مختلفی داشتند اما هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است اما بنا بر نظر رئیس جمهور محترم صرف هزینه برای کاهش فاصله طبقاتی خواهد بود و این مبلغ به خزانه نخواهد رفت و این مبلغ به سمت اقشاری خواهد رفت که برخورداری کمتری دارند و به طور هوشمند هزینه خواهد شد.به گزارش «ایرنا»، وی ادامه داد: بنابر نظر رئیس جمهوری، هرگونه منابع حاصل از تغییرات قیمت با هدف عادلانه کردن توزیع منابع عمومی و در جهت کاهش فاصله طبقاتی به کار گرفته خواهد شد. تاکید می کنم ریالی از درآمدها به خزانه برای بودجه و مصارف دولتی نخواهد رفت.سخنگوی دولت تصریح کرد: آنچه از این منابع به دست خواهد آمد و با تاکید هم این موضوع را اعلام می کنم، این است که به سمت اقشاری که سهم کمتری از ثروت ملی را در اختیار دارند مانند حقوق بگیران ثابت، افراد با درآمد ثابت، کارگران، بازنشستگان کارمندان، گروه های هدف تعیین شده و بخش های کم برخوردار رفته و به شکل هوشمند توزیع خواهد شد.ربیعی یادآور شد: مطالعات ما تا امروز نشان می دهد که مشمولان ما حدود 7 دهک خواهند بود. این طرح، طرح حمایت اجتماعی و معیشتی است که در مقابل تکانه های تورمی تحریم، اطمینان از امنیت غذایی و بهبود معیشت مردم  صورت می پذیرد.

نامه هایی با محوریت صلح درمنطقه

وی در ادامه نشست خبری اش با تایید ارسال نامه رئیس جمهوری به پادشاه عربستان و بحرین گفت که اساس نامه ها موضوع صلح و ثبات منطقه بوده است. علی ربیعی در مورد این نامه ها گفت: رئیس جمهور محترم نامه هایی را ارسال کرده اند و اساس این نامه ها صلح و ثبات منطقه است. معتقد هستیم دوجانبه های متعددی می تواند در منطقه شکل بگیرد و فشارهای آمریکا نباید باعث دوری کشورهای خاورمیانه از هم شود. اگر منافع آمریکا ایجاب نکند حتی مردم کرد را به کار گرفته و بعد رها می کند؛ اما ما در این منطقه هستیم.به گزارش «ایسنا» ربیعی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: ما نباید برچسب «آمریکایی» را برای طرد و حذف دیگری به کار ببریم که اگر چنین کنیم در حق نسل های جدید جفا کرده ایم و یک خیانت بزرگ برای انتقال تجربه و حافظه تاریخی به نسل جدید کرده ایم.

واکنش به حمله به کنسولگری ایران در کربلا

سخنگوی دولت درپاسخ به سوالی در مورد موضع جمهوری اسلامی در قبال حمله به کنسولگری ایران در کربلا گفت: جالب این است که ترامپ آنقدر زود توییت می کند و تا عکسی می بیند ذوق می کند و توییت می زند. بحث عراق برای ما از جنبه های مختلف حائز اهمیت است. عراق همسایه ماست و سرنوشت دو کشور از گذشته به هم مرتبط بوده است.وی افزود: مردم عراق اعتراضات بحقی داشتند و دولت عراق هم پاسخ های مناسبی را به درخواست های مشروع مردمی داده و صدای آنان را شنیده است. مطمئن هستیم خواسته های مشروع مردم عراق میان همه اقشار و مذاهب قابل توجه است.ربیعی تاکید کرد: در این میان شواهد اطلاعاتی و توییت های عجولانه ترامپ و رفتار رژیم اسرائیل نشان می دهد که آنان روی موج خواسته های بحق مردم سوار شده و عملیات روانی انجام می دهند.وی ادامه داد: قطعا عده ای هم تحریک می شوند و به آنان نشانه های غلط داده می شود اما از اربعین و راهپیمایی آن، زمان زیادی نگذشته است. از حضور ایرانیان در خانه های مردم کربلا چندان نگذشته است و ما وظیفه همسایگان را در این می دانیم که در سیاست داخلی عراق دخالت نشود. با تعاملات میان ملت و دولت عراق رفاه و امنیت مردم عراق به دست می آید.

زمان رونمایی از طرح مسکن کارکنان دولت

به گزارش «ایرنا» ربیعی در پاسخ به سوالی درباره طرح مسکن اجتماعی کارکنان دولت گفت: پنج وزارتخانه و سازمان برای ساخت مسکن کارکنان دولت تفاهم نامه امضا کردند. وزارت مسکن و راه و شهرسازی با تک تک وزارتخانه ها تفاهم نامه امضا می کند و 15 آبان روز رونمایی و آغاز ثبت نام مسکن خواهد بود.وی افزود: 10 استان برای اقدام ملی مسکن انتخاب شدند. زنجان، اردبیل، سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری و همدان استان هایی هستند که این طرح در 15 آبان در آنها رونمایی و آغاز به کار می کند.

FATF؛ مانع ایجاد مشکلات بیشتر

ربیعی در مورد لزوم تصویب لایحه FATF نیز گفت: آنچه ما الان دنبال می کنیم لوایح خود دولت جمهوری اسلامی در این خصوص است. تصویب این لوایح متضمن منافع ماست. وی تاکید کرد: کسی ادعا نمی کند که در کوتاه مدت، تصویب لوایح مربوط به FATF، مساله ای را حل می کند ولی به هر حال، از ایجاد مسائل و مشکلات جدید برای ما جلوگیری خواهد کرد.سخنگوی دولت گفت: لوایح مربوط به FATF، فقط به این دولت اختصاص ندارد و دولت های قبل هم این موضوع را دنبال می کردند.