آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
خبر
۸

خبر

رئیس جمهور قانون تشدید مجازات اسیدپاشی را ابلاغ کرد

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری : حسن روحانی رئیس جمهور، «قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن» را برای اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ کرد. درخبری دیگر حسن روحانی رئیس جمهور در پیامی توییتری قهرمانی تیم امید کشتی فرنگی ایران در مسابقات جهانی را تبریک گفت.

مخالفت رئیس قوه قضائیه با تقلیل مجازات حبس در مجلس

ایسنا : رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به طرح موضوع تقلیل مجازات حبس در مجلس، این امر را موجب تزلزل قانون مجازات اسلامی دانست و به نوعی مخالفت دستگاه قضایی با تصویب چنین طرحی را اعلام کرد.

آیت الله ابراهیم رئیسی، با اشاره به آمار ارائه شده از سوی رئیس سازمان پزشکی قانونی و همچنین گزارش یکی از پژوهشگران اجتماعی در نشست روز شنبه با فعالان حوزه مطالعات آسیب های اجتماعی تاکید کرد: سقط جنین، مادامی که با مجوز پزشک و در چارچوب رویکرد درمانی باشد، مانعی ندارد اما موارد غیرمجاز آن باید به عنوان حرام شرعی مسلم، قتل نفس محترمه و خلاف نظامات اجتماعی مورد توجه قرار گیرد و بر همین اساس دادستان ها باید به شدت با افرادی که برای سودجویی در مراکز زیرزمینی اقدام به این کار می کنند، برخورد کنند. در این زمینه لازم است نشست های مشترک با وزارت بهداشت و مسوولان حوزه سلامت نیز داشته باشیم تا به یک راهکار صحیح در این خصوص دست یابیم. رئیس قوه قضائیه همچنین گفت: تعامل با دولت، مجلس و دستگاه ها راهکار اصلی برون رفت از مشکلات کشور است.

ردطرح کاهش مجازات حبس در کمیسیون حقوقی

درهمین حال روز گذشته نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از رد شدن طرح کاهش مجازات حبس در این کمیسیون خبر داد. یحیی کمالی پور در گفت وگو با «ایسنا» با بیان اینکه دراین جلسه به بررسی طرح کاهش مجازات حبس که روز یکشنبه در مجلس شورای اسلامی دو فوریت آن به تصویب رسید، پرداختیم افزود: اما اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی با این طرح مخالف بودند و این طرح در کمیسیون رد شد. آنها معتقد بودند اجرایی شدن این طرح می تواند نظام حقوقی و قضایی کشور را بر هم بزند.

جزئیات طرح «حذف زندان از مهریه»

دنیای اقتصاد : سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس جزئیات طرح «حذف زندان از مهریه» راتشریح کرد. حسن نوروزی در گفت وگو با «ایسنا» در توضیح طرح مربوط به حذف زندان از مهریه گفت: کارگروهی در کمیسیون حقوقی طرحی درباره تعدیل مهریه را بررسی و تصویب کرده است که به موجب آن اگر مردی توانایی و ملائت برای پرداخت مهریه نداشته باشد به زندان نمی رود. حتی اگر مهریه آن خانم یک سکه باشد.

وی توضیح داد: اگر آن مرد ملائت داشته باشد و مهریه را پرداخت نکند و به رغم توان مالی لجبازی کند حکومت می تواند ورود کند و از او مهریه را بگیرد.نوروزی خاطرنشان کرد: ما می خواهیم کاری کنیم که مهریه به سمت نقدی شدن رود نه اینکه شاهد مهریه های 500 یا هزار سکه باشیم، بنابراین اگر پشتوانه کیفری پرداخت مهریه برداشته شود مردم خود به خود به سمت نقدی شدن مهریه می روند. باید قانون گذاری طوری باشد که این اتفاق رخ دهد. وی با یادآوری اینکه «این طرح در کارگروه این کمیسیون تصویب شده است» گفت: این طرح باید در کمیسیون حقوقی مورد بررسی قرار گیرد که در صورت تصویب، گزارش آن به صحن مجلس برای بررسی ارجاع خواهد شد.

هلال احمر از پرداخت مالیات معاف شد

درخبری دیگر ازمجلس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب استفساریه ای مقرر کردند که هلال احمر از پرداخت مالیات بر بودجه دولتی اختصاص یافته شده به این سازمان معاف است. مصوبه مجلس در صورت تایید نهایی شورای نگهبان اجرایی می شود.

اعلام وصول طرح ممنوعیت پخش اعترافات از رسانه ها

از سوی دیگر به گزارش «ایرنا» علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رئیسه مجلس از اعلام وصول طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما و سایر رسانه های گروهی خبر داد.در همین ارتباط محمود صادقی عضو فراکسیون امید درگفت وگو با «ایسنا» گفت که هدف از طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما و دیگر رسانه های گروهی جلوگیری از تکرار اتفاقاتی همچون پخش اعترافات متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته ای است. به گزارش «ایرنا» او همچنین در توییتی اعلام کرد: در صورت تصویب نهایی طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات متهمان، رسانه های پخش کننده اعترافات اشخاص به حبس از 6 ماه تا سه سال محکوم می شوند.همچنین به گزارش «ایسنا» نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح الزام دولت به تعیین سرفصل جنایات آمریکا در کتب درسی مدارس و دانشگاه ها موافقت کردند. درخبری دیگر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، طرح تشکیل استان مازندران غربی به مرکزیت شهرک نمک آبرود را اعلام وصول کرد.

رد طرح رفع انحصار زبان انگلیسی

ازسوی دیگر به گزارش خبرگزاری فارس، سیدحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از رد طرح رفع انحصار زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور در این کمیسیون با اکثریت آرا خبر داد.

مصباحی مقدم: FATF را نه رد می کنیم و نه قبول

خبرآنلاین : غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درگفت وگو با اعتماد آنلاین گفت: اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام در مسکوت گذاشتن CFT و پالرمو به هیچ وجه سیاسی نیست. چراکه اثبات یا نفی این دو لایحه هیچ گونه منفعتی برای اعضای مجمع ندارد. وی دربخش دیگری ازاین گفت وگو با بیان اینکه اعلام رد FATF هزینه ساز خواهد شد، گفت: به همین دلیل ترجیح مان این است که مساله در شرایط فعلی بماند. البته ما نمی خواهیم با کشورهای دیگر و جهان لج بازی کنیم. نگاه ما چیزی جز این نیست که صلاح مان در شرایط فعلی این است که نه قبول کنیم و نه رسما رد کنیم. ان شاءالله با گذشت زمان مساله حل خواهد شد. مصباحی مقدم همچنین گفت: دولت و مجلس در جایگاه تعیین مصالح نظام نیستند. تعیین مصلحت نظام بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام است.