آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
خبر
۸

سایه روشن

واکنش ها به «ترویج چندهمسری»

دنیای اقتصاد : به دنبال انتشار پوستری تبلیغاتی از کارگاه آموزش چند همسری درفضای مجازی، روز گذشته محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه در حال حاضر اولویت کشور ازدواج جوانان است، گفت: از کسانی که می خواهند درخصوص ترویج ازدواج دوم فرهنگ سازی یا کمک کنند، خواهش می کنم که این هزینه را به خیرین ازدواج بدهند تا جوانان کشور که دچار موانع اساسی در امر ازدواج هستند، مشکلاتشان حل شود.

به گزارش «ایسنا» معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور بین جمعیت زنان و مردان تناسب برقرار است و در مرحله بحران نیستیم تا این موضوع را مطرح کنیم، اظهار کرد: اگر هم قرار است این اتفاق ترویج شود، بهتر است در مورد ازدواج مجدد برای کسانی که توانایی این را دارند که با زن سرپرست خانواری که سن بالایی دارد و گرفتار نگهداری فرزندانش است، ترویج شود. همچنین این ازدواج باید مشروط بر رعایت تمام حقوق همسر اول و با رضایت قانونی و ثبت شده وی باشد؛ اما این موضوع برای بانوان و دخترانی که در آستانه ازدواج اول قرار دارند صدق نمی کند و توصیه نیز نمی شود؛ چراکه این موضوع به بافت جمعیتی کشور برای ازدواج پسران جوان آسیب می رساند.ازسوی دیگر حمیده زرآبادی، نماینده قزوین وعضو فراکسیون زنان در نامه ای به علوی وزیر اطلاعات، رحمانی فضلی وزیر کشور و جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس خواستار بررسی دقیق و کارشناسانه برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع مهارت های ارتباطی خانواده های چند همسری شد.کارگاه آموزش چند همسری توسط یک موسسه خصوصی با عنوان «حیات حسنی» برگزار می شود. این مجموعه هم اکنون از متقاضیان شرکت به صورت رایگان ثبت نام می کند.

روایت امیرآبادی ازپیشنهاد «قائم مقام اجرایی رهبری»

دنیای اقتصاد : احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی روزگذشته در جمع خبرنگاران پارلمانی، در توضیح صحبت های امیرحسین قاضی زاده درخصوص انتخاب قائم مقام رهبری اظهار کرد: این موضوع به صورت رسمی در دستور جلسات هیات رئیسه مجلس نبود. وی افزود: معمولا در ابتدای جلسات هیات رئیسه، تبادل اخبار انجام می شود و اعضا اخبار روز کشور را مطرح می کنند. سه روز پیش[سایت] «انتخاب» بخشی از مصاحبه سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مشهد در مجلس را دریک برنامه تلویزیونی صداوسیما منتشر کرد که او درآن گفت وگو از طرح تعدادی از نمایندگان برای ایجاد «قائم مقام اجرایی» برای رهبری به جای منصب ریاست جمهوری خبر داده بود. قاضی زاده همچنین بابیان اینکه این پیشنهاد از طرف دوستان طرفدار دولت مطرح شده، از مخالفت علی لاریجانی رئیس مجلس با این موضوع خبر داده بود. درهمین ارتباط روز گذشته احمد امیرآبادی فراهانی در گفت وگو با انتخاب تاکید کرد که موضوع قائم مقام اجرایی برای رهبری هم توسط آقای مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس در همین جلسه هیات رئیسه مطرح شد.

واکنش کرباسچی به طرح جدید انتخاباتی اصلاح طلبان

دنیای اقتصاد : غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در رشته توییتی به مصوبه شورای عالی سیاست گذاری اصلاحات درباره واگذاری انتخاب لیست اصلاح طلبان به بدنه اجتماعی این جناح انتقاد کرد. او در بخشی ازاین توییت نوشت: بدنه اجتماعی اصلاحات از پایین به بالا شکل می گیرد، نه از بالا به پایین! چه کسی حق دارد بدنه اجتماعی اصلاحات را انتخاب کند؟ آنان باید ما را انتخاب کنند یا ما آنان را؟!

به گزارش «ایسنا» شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در جلسه یکشنبه شب خود، تصمیم گیری درباره لیست های انتخاباتی را به بدنه اجتماعی اصلاح طلبان واگذار کرد. با تصویب طرح «سرا» در جلسه امشب شورای عالی، بدنه اجتماعی اصلاح طلبان شامل اعضای احزاب اصلاح طلب و همه فعالان سیاسی و مدنی اصلاح طلب با عضویت در یک سامانه رای سنجی می توانند در گزینش نامزدهای اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس شرکت کنند.به گزارش «ایرنا» شامگاه یکشنبه شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان، در بیست و دومین نشست خود کلیات طرح سرا (سامانه رای سنجی اصلاح طلبان) را تصویب کرد. بر اساس توضیحات شورا این طرح گام جدید شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان به سمت انتخاب دموکراتیک تر، شفاف تر و کارآتر نامزدهای جبهه اصلاح طلبان در انتخابات مجلس است.

آخرین وضعیت پرونده شبنم نعمت زاده

فارس نوشت : امیرمسعود مظاهری، وکیل شبنم نعمت زاده دررابطه با وضعیت موکلش با به اتمام رسیدن قرار بازداشت در تاریخ 16 آبان گفت: در اتهاماتی که متوجه ایشان است بازداشت موقت یک سال است و بعد از آن باید به قرار دیگری تبدیل شود.مظاهری درگفت وگو با خبرگزاری فارس افزود: اما با توجه به اینکه آخرین دفاع از خانم نعمت زاده اخذ شده، پیش بینی ما این است چون تحقیقاتی که ما تصورمان بوده نیز انجام شده، شاید نظر دادگاه این باشد که تعیین تکلیف ایشان منوط به احراز موضوعات اشخاص دیگر نباشد.وی اظهار کرد: در این شرایط به نظر می رسد دادگاه، حکم را خواهد داد و ادامه ماندگاری خانم نعمت زاده با حکم دادگاه تعیین می شود و اگر تا 16 آبان، حکم دادگاه صادر نشود قرار بازداشت باید به وثیقه دیگری تبدیل و خانم نعمت زاده با آن وثیقه آزاد شود.

دستگیری سارقان دیواره های صوتی بزرگراه ها

ایسنا نوشت : فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران از دستگیری سارقان دیواره های صوتی بزرگراه ها خبر داد. سردار کریم بیات در مورد ربودن دیواره صوتی بزرگراه های تهران گفت: چندی پیش 9 نفر از سارقانی که اقدام به ربودن دیواره های صوتی کردند، شناسایی شدند که توسط پلیس آگاهی دستگیر شدند.