آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
خبر
۲

رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد: راه اندازی زنجیره 30 تایی سانتریفیوژ نسل ششم

دنیای اقتصاد : علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی روز گذشته از راه اندازی زنجیره 30 تایی سانتریفیوژ نسل ششم خبر داد و گفت که بتن ریزی نیروگاه بوشهر دو، سه هفته آینده آغاز خواهد شد. اقدامی که با واکنش اتحادیه اروپا مواجه شد و آنها خواستار تجدیدنظر ایران شدند.

این در حالی است که به دنبال پایان یافتن سومین مهلت ایران به کشورهای اروپایی در جهت حفظ توافق هسته ای و برآورده کردن خواسته های ایران و در آستانه اعلام گام چهارم، علی ربیعی، سخنگوی دولت روز دوشنبه در سخنانی در پاسخ به این پرسش که گام چهارم کاهش تعهدات برجامی در چه سطحی عملیاتی می شود، گفت: «اجازه دهید همان روزی که کاهش تعهدات برجامی اعمال می شود خود رئیس جمهوری اعلام کند و پیش اعلامی نخواهیم داشت و در روز و ساعت مقرر آقای روحانی جزئیات آن را اعلام خواهد کرد.»

ربیعی در نشست خبری افزود: «قطعا بنا به وعده ای که داشتیم در گام های مختلف هم به اروپایی ها فرصت دادیم و هم افکار عمومی خودمان دیدند که با صبوری و صبر استراتژیک که داشتیم این ما نبودیم که خواستیم از برجام خارج شویم و این سیاست زورگویانه آمریکا و عدم مقاومت اروپا بوده که ما را به این نتیجه رسانده است.»

در آخرین اقدامات واشنگتن علیه ایران برخی سناتورهای جمهوری خواه آمریکا با وجود تمدید معافیت های هسته ای ایران از سوی واشنگتن به دنبال طرحی برای پایان دادن به این معافیت ها هستند. به گزارش «ایسنا» به نقل از سی بی اس نیوز، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با تمدید معافیت های هسته ای ایران که به شرکت های خارجی اجازه می دهد بدون مجازات با برنامه صلح آمیز هسته ای تهران همکاری کنند، یکی از آخرین اجزای توافق هسته ای 2015 را زنده نگه داشته است. این معافیت ها قرار بود روز سه شنبه منقضی شود اما وزارت امورخارجه آمریکا آن را برای یک دوره 90 روزه دیگر تمدید کرد که خبر مربوط به آن تا روز پنج شنبه منتشر نشد.

از زمانی که شورای عالی امنیت ملی ایران در 18 اردیبهشت ماه و در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام در بیانیه ای از کاهش برخی تعهدات برجامی و ارائه فرصت 60 روزه به طرف های مقابل و به ویژه اروپایی ها خبر داد سه گام از سوی ایران برداشته شد؛ البته طی این مدت، رایزنی های دیپلماتیک در جریان بوده و رفت و آمدهایی صورت گرفته است. همچنین طرح ها و ابتکاراتی از جمله ابتکار فرانسه و ژاپن نیز مطرح شد. ولی عملا هیچ کدام از این تلاش ها و طرح ها به دلیل مانع تراشی های واشنگتن و سنگ اندازی های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا عملیاتی نشده است.

گازدهی زنجیره ماشین های میانی IR6

از سوی دیگر روز گذشته علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی از اقدامات انجام شده در گام های قبلی به ویژه گام سوم در سایت نطنز بازدید کرد. به گزارش «ایسنا» در چارچوب گام سوم که از 16 شهریور آغاز شد، تولید محصول غنی سازی با ماشین های سانتریفیوژ نسل جدید، گازدهی ماشین های سانتریفیوژ IR6s، راه اندازی زنجیره 20تایی IR4 و گازدهی زنجیره 20تایی IR6 در همان تاریخ 16 شهریور آغاز شد اما برخی فعالیت ها در این گام به یک تا دوماه بعد از آن موکول شد که روز دوشنبه با حضور علی اکبر صالحی از این اقدامات بازدید شد. در این مراسم با حضور صالحی از راه اندازی و گازدهی زنجیره ماشین های میانی IR6 در سایت هسته ای نطنز رونمایی شد. به گزارش «ایسنا» رئیس سازمان انرژی اتمی در تشریح فعالیت زنجیره 30تایی ماشین های IR6 گفت: «اینجا مجموعه ای تحت عنوان S8 است که سانتریفیوژهایی را که تحت تست قرار می گیرند ابتدا به این محل می آورند و تثبیت های مکانیکی و تست های فرآیندی را انجام می دهند در واقع اینجا محل تست آزمایش و تحقیق و توسعه است.» صالحی افزود: «تعداد سانتریفیوژهایی که در دو ماه در این محل نصب کردند 15 سانتریفیوژ نسل جدید است که یک دستاورد عظیم است و ملت بزرگوار ایران به این ترتیب متوجه می شوند که عزیزان ما در سازمان انرژی اتمی همواره فعال بوده اند، هیچ گاه فعالیت های سازمان انرژی اتمی با کندی روبه رو نبوده و متوقف نشده بود، اگر چنین بود که نمی توانستیم در عرض دو ماه بیش از 2660 سو به ظرفیت سویی که الان داریم یعنی 6 هزار سو اضافه کنیم، در واقع الان مقدار سو ما به 8660 سو رسیده است.» رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه تاکید کرد: «تولید اورانیوم ما هم که قبل از گام سوم 450 گرم در روز بوده اکنون به بیش از 5 هزار گرم در روز رسیده یعنی 10 برابر شده است. این فقط در فاصله دو ماه بوده و عزیزان ما شبانه روز کار کردند.»

چالش سیاسی

همچنین به گفته صالحی روز گذشته سه افتتاحیه به صورت نمادین انجام گرفت که یکی از آنها زنجیره میانی 30تایی IR6 است. پیش از این زنجیره 20تایی در 20 فروردین نصب شده بود. وی ادامه داد: «یک زنجیره 10تایی هم داشتیم، بنابراین الان تعداد ماشین های IR6 به 60 ماشین رسیده که هر کدام 10 سو و در مجموع 600 سو به تنهایی به ظرفیت موجود اضافه کردند.» رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به اینکه قرار نبود زنجیره 30تایی را اکنون راه اندازی کنیم و قرار بود بعد از اینکه کارها را در زنجیره 20تایی به سرانجام می رسانیم سه، چهار سال بعد این کار انجام شود، گفت: «اما در یک چالش سیاسی قرار گرفتیم و دستور مقامات ارشد کشور این بود که این چالش را حتما به نمایش بگذاریم، که توان و اراده جمهوری اسلامی ایران آن چنان است که اراده کنند به فوریت آنها را عملیاتی می کنند و این کاری که همکاران ما انجام دادند را بزرگان این فناوری و نخبگان می دانند که چه کار بزرگی است.»وی همچنین در نشست خبری با خبرنگاران گفت که بتن ریزی نیروگاه بوشهر دو، سه هفته آینده آغاز خواهد شد. صالحی به حق دیگر ایران در زمینه تحقیق و توسعه نیز اشاره کرد و افزود: «در هیچ کدام حقوقمان را واگذار نکردیم فقط محدودیت زمانی و عددی را پذیرفته بودیم.»

واکنش اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا روز دوشنبه به راه اندازی زنجیره سانتریفیوژهای نسل ششم توسط سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد و بار دیگر از تهران خواست از گام های تقابلی خود صرف نظر کند. به نوشته پایگاه خبری شبکه «الجزیره»، در بخشی از بیانیه کمیسیون اروپا آمده است: «به ایران توصیه می کنیم در تصمیم خود برای راه اندازی سانتریفیوژها تجدیدنظر کرده و به محتوای توافق هسته ای پایبند باشد.»

موضع بی طرفانه آژانس در قبال ایران

از سوی دیگر درحالی که به تازگی رافائل گروسی به عنوان مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی منصوب شده است از عملکرد بی طرفانه اش درخصوص مساله ایران خبر داد. به گزارش «ایسنا» گروسی در پاسخ به سوال خبرنگاری که درخصوص رویکرد وی در مواجهه با مسائل هسته ای ایران می پرسید، وعده داد که به صورت مستقل و بی طرفانه عمل خواهد کرد. وی حاضر نشد بیش از این درخصوص جزئیات رویکرد خود درخصوص ایران صحبت کند. در عین حال کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص موضع ایران در قبال انتخاب مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «جمهوری اسلامی ایران همواره بر حرفه ای گری، استقلال و بی طرفی آژانس تاکید کرده و انتظار دارد که این رویکرد باید در هر شرایطی توسط آژانس و مقامات آن حفظ شود و کشورهای عضو نیز از اعمال فشار به آژانس جدا خودداری کنند.»