آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

موسوی ادعای وال استریت ژورنال را «به شدت» تکذیب کرد

دنیای اقتصاد : سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ادعای نشریه «وال استریت ژورنال» مبنی بر پیشنهاد راه اندازی خدمات کنسولی میان ایران و آمریکا را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سیدعباس موسوی؛ سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه گزارش اخیر نشریه «وال استریت ژورنال» در مورد پیشنهاد ایران به آمریکا برای راه اندازی خدمات کنسولی را «به شدت» تکذیب کرد. نشریه «وال استریت ژورنال» روز یکشنبه در گزارشی با موضوع روابط ایران و آمریکا مدعی شده بود که ایران پیشنهادی برای برقراری خدمات کنسولی ارائه کرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «یک مقام ایالات متحده می گوید ایران اخیرا از طریق سوئیس که حافظ منافع ایالات متحده در تهران است، خواستار راه اندازی خدمات کنسولی شده است.» این گزارش می افزاید: «این مقام ایالات متحده می گوید ایران امیدوار است که خدمات کنسولی بتواند برای تسهیل مذاکرات در زمینه تبادل زندانیان به کار گرفته شود. دولت [دونالد] ترامپ [رئیس جمهور آمریکا] هنوز به این درخواست پاسخی نداده که این نشانه ای دیگر از سردی عمیق روابط است.» دولت آمریکا هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده است.

عراقچی به مسکو می رود

دنیای اقتصاد : سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیرخارجه ایران برای شرکت در کنفرانس بین المللی عدم اشاعه با عنوان «انرژی هسته ای- خلع سلاح و عدم اشاعه» به مسکو سفر می کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، کنفرانس بین المللی عدم اشاعه  یکی از بزرگ ترین کنفرانس ها با موضوع هسته ای است که قرار است از تاریخ 16 تا 18 آبان ماه با حضور 40 کشور و 250 شخصیت بین المللی در مسکو برگزار شود. در این کنفرانس که نمایندگانی از سازمان های بین المللی IAEA,CTBTO , UNODA نیز حضور خواهند داشت موضوعاتی از قبیل کنترل تسلیحات بین روسیه و آمریکا، جنبه های مختلف برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تنش های خاورمیانه، عدم پیشرفت در خلع سلاح هسته ای کره شمالی و سایر موضوعات مرتبط مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

عراقچی معاون سیاسی وزیرخارجه کشورمان که در این کنفرانس شرکت خواهد کرد در پنل اختصاصی با موضوع توافق هسته ای ایران، آخرین وضعیت برجام را تشریح خواهد کرد. در این پنل سرگئی ریابکوف، معاون وزیرخارجه روسیه، هلگا اشمید مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و فو کونگ مدیرکل دپارتمان کنترل تسلیحات و خلع سلاح وزارت خارجه چین نیز سخنرانی خواهند داشت. عراقچی دوم آبان ماه نیز به منظور دیدار با سرگئی ریابکوف همتای روس خود به مسکو سفر کرده بود.

دستیار وزیر امورخارجه ایران تشریح کرد: موضع ایران در قبال روند صلح افغانستان

ایسنا : دستیار وزیر امورخارجه ایران در نشستی مواضع ایران را درباره روابط صلح افغانستان بیان کرد. سیدرسول موسوی، دستیار وزیر امورخارجه ایران و مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امورخارجه در نشستی که عصر روز یکشنبه با حضور عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران برگزار شد، موضع ایران درباره مذاکرات صلح افغانستان را این گونه مطرح کرد: «جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که ایران در روند صلحی شرکت می کند که نماینده منتخب مردم در آن روند حضور داشته باشد.

هر روندی که نماینده مردم افغانستان که دولت این کشور است در آن حضور نداشته باشد جمهوری اسلامی ایران در آن روند نخواهد بود. نتیجه چنین موضعی تقریبا از دید آگاهان که در داخل کشور ما به مساله نگاه می کنند به جایی رسیده است که به نظر می رسد جمهوری اسلامی خارج از روندهای صلحی که الان درباره اش صحبت می شود، قرار دارد.»

موسوی در پایان گفت: «ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران صراحتا اعلام می کند که ما در هیچ روند صلحی که نماینده آن دولت افغانستان نباشد، شرکت نمی کنیم، همزمان هم ما تحلیل عمیقی داریم؛ آنچه داشت جلو می رفت صلح نبود بلکه جابه جایی بود و این یک جنگ مجدد بود. ما کارشناسی مان این است که امارت اسلامی افغانستان برای این کشور صلح نمی آورد بلکه دور جدیدی از جنگ ها را به دنبال خواهد داشت. حق تعیین هر سیستم حکومتی مربوط به مردم افغانستان است. بنابراین هر دولتی از خارج بخواهد به نام صلح دست به تغییر سیستم فعلی افغانستان بزند هم محکوم به شکست است و هم جمهوری اسلامی ایران در این روند شرکت نمی کند.»

خشنودی نتانیاهو از سیاست های ضدایرانی ترامپ

ایسنا : به دنبال اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران و به بن بست کشاندن راه های تعامل ایران و اروپا، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از این وضعیت ابراز خشنودی کرد. نتانیاهو در صفحه توییتر خود با اشاره به آغاز عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی مدعی شد: «مهم ترین مساله عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای است و ما با تلاش های این کشور برای ایجاد امپراتوری و اشغال کشورهای دیگر مقابله خواهیم کرد.»

نتانیاهو ادامه داد: «به نظر من سیاست دونالد ترامپ مبنی بر ایجاد فشار حداکثری علیه تهران سیاست درستی است و من بسیار خوشحال هستم که این سیاست اخیرا با وضع تحریم های بیشتر شدیدتر نیز شده است.» سخنان نتانیاهو درباره تلاش برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای درحالی مطرح می شود که این سلاح ها در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی نداشته و نخواهد داشت.

پایان ماموریت سفیر پاکستان در تهران

ایسنا : سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در تهران در پایان ماموریت خود با وزیرخارجه کشورمان دیدار کرد. خانم رفعت مسعود، سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در کشورمان با پایان ماموریتش بعدازظهر روز دوشنبه با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه دیدار و خداحافظی کرد.