آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
صنعت و معدن
۳

خبر

توسعه و تعمیق مناسبات تجاری ایران و بلاروس

شاتا : وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در دیدار با خاتسکو آناتولی، وزیر کشاورزی و غذای کشور بلاروس بر توسعه و تعمیق مناسبات تجاری میان دو کشور تاکید کرد. رضا رحمانی در این دیدار که در حاشیه برنامه های نمایشگاه بین المللی واردات چین انجام گرفت، با اشاره به ظرفیت های دو کشور ایران و بلاروس در حوزه کشاورزی و مواد غذایی افزود: گسترش مناسبات تجاری و تسهیل فعالیت تجار و بازرگانان دو کشور باید در دستور کار قرار بگیرد.

رحمانی در دیدار با وزیر تجارت ازبکستان نیز، بر گسترش و توسعه مناسبات و مراودات تجاری و فعال سازی کریدور ارتباطی شمال به جنوب تاکید کرده بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از شرکت در هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری های شانگهای در تاشکند ازبکستان، برای شرکت در افتتاحیه نمایشگاه بین المللی واردات چین و انجام چند دیدار و برنامه کاری مهم به کشور چین سفر کرد.

قول چین برای تامین مواد اولیه دارویی ایران

دنیای اقتصاد : اعضای یک هیات تجاری تخصصی از استان هوبی چین که در زمینه مواد اولیه و تجهیزات تولید دارو فعال هستند، با حضور در اتاق بازرگانی تهران و دیدار با نمایندگان این حوزه تاکید کردند آمادگی لازم برای تامین نیازهای صنعت داروی ایران در حوزه مواد اولیه و تجهیزات را دارند.

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، یک هیات تجاری از استان هوبی چین با حضور در اتاق بازرگانی تهران برای توسعه مراودات دوجانبه با فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران بحث و گفت وگو کردند. اعضای این هیات تجاری که در حوزه تولید مواد اولیه و تجهیزات تولید دارو فعال هستند، در گفت وگو با همتایان ایرانی خود به بررسی زمینه همکاری های دوجانبه پرداختند و همچنین اعلام کردند که این استان قادر به تامین نیازهای تولیدکنندگان دارو در ایران است. در این نشست، حسام الدین حلاج، سرپرست معاونت امور بین الملل اتاق تهران با بیان اینکه هیات کنونی، دومین هیاتی است که از استان هوبی چین به اتاق تهران آمده است، به سابقه و حجم مبادلات تجاری ایران و چین اشاره کرد و گفت: ایران و چین، روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دیرینه ای با یکدیگر دارند و نمونه آن همکاری بر مبنای جاده ابریشم است.

اگرچه سطح روابط دو کشور به دلیل اعمال تحریم ها تا حدودی تنزل یافته اما چین همچنان به عنوان یکی از شرکای اصلی ایران شناخته می شود.  او در ادامه با معرفی اجمالی اتاق بازرگانی تهران و پتانسیل های اقتصادی استان، یکی از راهکارهای توسعه روابط میان تهران و هوبی را معرفی تشکل ها و انجمن های متناظر برای شناسایی ظرفیت های متقابل و متعاقب آن، ارتقای سطح مناسبات دانست. در ادامه این جلسه، منگ چونلین که ریاست هیات تجاری استان هوبی را بر عهده داشت، روابط ایران و چین را قابل توجه و ادامه دار توصیف کرد و گفت: چین از طریق توسعه مناسبات با دیگر کشور ها از جمله ایران در حال پیشرفت است و ما به توسعه هر چه بیشتر این روابط می اندیشیم. چون ما هم به این همکاری ها نیاز داریم.

چونلین در ادامه ضمن اشاره به اهمیت تبادل هیات های تجاری میان دو کشور، از اتاق تهران خواست که به توسعه همکاری بازرگانان و صنعتگران استان های هوبی و تهران کمک کند.  در ادامه این نشست، دو طرف نسبت به تبادل اطلاعات شرکت های متناظر و همچنین نیازهای شرکت های ایرانی در حوزه مواد اولیه و ماشین آلات تولید دارو توافق کردند و فعالان اقتصادی دو طرف در مورد زمینه های همکاری با یکدیگر مذاکره کردند.

ارائه ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی از طریق یونیدو

دنیای اقتصاد : معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح وضعیت اقتصادی و حوزه صنعت در کشورمان طی برگزاری هجدهمین کنفرانس عمومی سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل (یونیدو) اظهار کرد: ایران از قابلیت ها و ظرفیت های بسیاری در حوزه های مختلف نظیر منابع انسانی، منابع طبیعی و زیرساخت ها برخوردار است.

به گزارش «ایسنا» برات قبادیان با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی ایران، کمک به شرکت های داخلی در صنایع مختلف برای همکاری با شرکت ها و سازمان های بین المللی به منظور تبادل فناوری است، از تمایل کشورمان برای همکاری با سایر کشورهای در حال توسعه در حوزه های صنعتی، فنی و مهندسی خبر داد. قبادیان حوزه صنعت را یکی از کلیدی ترین حوزه های اقتصاد و اساس رشد و توسعه اقتصادی هر کشور عنوان کرد؛ به طوری که دستیابی به توسعه اقتصادی بدون دستیابی به توسعه صنعتی امکان پذیر نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بعد از اجرای برجام، شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی تمایل فراوانی برای حضور در حوزه صنعت ایران ابراز کردند، عنوان کرد که متاسفانه این فرصت ها به دلیل رفتار غیرقانونی آمریکا و اقدامات زورمدارانه یک جانبه این کشور علیه ایران، تحت تاثیر قرار گرفتند. خروج یک جانبه آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم های غیرقانونی، اثر مخربی بر سرمایه گذاری خارجی در حوزه صنعت ایران داشته است.

معاون وزیر صمت در این رابطه اعلام کرد که ایران از یونیدو انتظار دارد به طور کامل به مسوولیت خود برای توسعه صنعتی اعضای سازمان ملل عمل کند و فعالانه در پروژه های توسعه صنعتی ایران مشارکت کند. هجدهمین کنفرانس عمومی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) از تاریخ 12 آبان 1398 (3 نوامبر 2019) به مدد پنج روز در شهر ابوظبی امارات متحده عربی آغاز به کار کرد. کنفرانس عمومی اصلی ترین ارگان یونیدو به شمار می رود که وظیفه تعیین خط مشی و سیاست های کلی این سازمان را بر عهده دارد و هر دو سال یک بار تشکیل جلسه می دهد.

این چهارمین بار از زمان تبدیل شدن یونیدو به یک آژانس تخصصی ملل متحد است که کنفرانس عمومی در مکانی غیر از مقر اصلی یونیدو در شهر وین اتریش برگزار می شود. ایران از اعضای فعال یونیدو محسوب می شود و در ارگان های اصلی آن از جمله هیات مدیره، کمیته برنامه و بودجه و کنفرانس عمومی حضوری فعال دارد. هیاتی از جمهوری اسلامی ایران مرکب از کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر سازمان ملل متحد در وین، برات قبادیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، سید مهدی میرصالحی مدیرکل دفتر مالکیت معنوی وزارت صمت، در این اجلاس حضور دارد.

راه اندازی 3500 نیروگاه خورشیدی خانگی در ایران

دنیای اقتصاد : تاکنون از منابع تجدیدپذیر حدود چهار میلیارد و 329 میلیون کیلووات ساعت، انرژی تولید شده که این میزان تولید برق توانسته از انتشار حدود دو میلیون و 974 هزار تن گاز گلخانه ای در کشور بکاهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، این میزان تولید انرژی های نو باعث شده بیش از یک میلیارد و 230 میلیون مترمکعب از مصرف سوخت های فسیلی در ایران که جزو عوامل اصلی آلایندگی هوا در کشور است، کاسته و بیش از 952 میلیون لیتر در مصرف آب نیز صرفه جویی شود. عملکرد نیروگاه های تجدیدپذیر، 476 میلیون کیلووات ساعت کاهش تلفات در شبکه برق را به همراه داشته و موجب عدم انتشار 18 هزار تن آلاینده های محلی شده است. هم اکنون 377 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی های نو به 834 مگاوات رسیده است. همچنین تاکنون 115 نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و 37 نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است. بر اساس این گزارش، تاکنون سه هزار و 558 نیروگاه خورشیدی مقیاس کوچک در کشور نصب شده و دو هزار و 350 نیروگاه دیگر نیز در حال نصب است. همچنین حجم سرمایه گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از 124 هزار میلیارد ریال رسیده است. بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حکایت از آن دارد که 41 درصد نیروگاه های تجدیدپذیر کشور از نوع خورشیدی، 36 درصد از نوع بادی، 10 درصد از نوع برق آبی کوچک، 2 درصد از نوع بازیافت حرارتی و توربین های انبساطی و یک درصد نیز از نوع زیست توده است.

آخرین وضعیت پروژه انتقال آب خزر به فلات مرکزی

دنیای اقتصاد : پرونده انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران درحالی صفحات نهایی خود را طی می کند که موافقت با اجرای آن با اعتراض بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران مواجه شده است. با این حال به نظر نمی رسد که دولت برنامه ای برای توقف آن داشته باشد و آن طور که وزیر نیرو توضیح داده است، امور مربوط به پروژه طبق روال در حال اجرا بوده و مطالعات زیست محیطی آن درحال تکمیل شدن است.

در این رابطه وزیر نیرو در گفت وگو با «ایسنا»، با تاکید بر این که موضع وزارت نیرو در اجرای پروژه انتقال آب خزر به سمنان، انجام مطالعات کامل فنی، اقتصادی، زیست محیطی و اجرای طرح ها برای مصالح عامه و بر اساس مقرراتی است که وجود دارد، اظهار کرد: البته ملاحظات اقتصادی و اجتماعی نیز حائز اهمیت است. وزارت نیرو هیچ طرحی را بدون ایجاد این مفاهمه نه اجرا و نه متوقف می کند.

اردکانیان ادامه داد: اساس کار این است که این طرح ها در خدمت توسعه کشور باشد و توسعه کشور هم وابسته به در نظر گرفتن همه ابعاد طرح های بزرگ است. هم ابعاد فنی، هم ابعاد اقتصادی، هم ملاحظات زیست محیطی و اجتماعی. وزیر نیرو به این سوال که آیا برای اجرای پروژه مذکور چالشی بین وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد، پاسخ داد: چالشی بین وزارت نیرو و سازمان محیط زیست وجود ندارد و کارها طبق روال درحال انجام شدن است. وی درمورد آخرین وضعیت اجرای پروژه نیز توضیح داد: اجرای پروژه در مرحله ای است که مطالعات زیست محیطی کامل شود و ارزیابی مطابق مصوبه هیات وزیران توسط سازمان حفاظت محیط زیست صورت بگیرد و آنها اظهار نظر کنند.

میزان بارش های کشور به 23 میلی متر رسید

ایرنا : میزان بارش های کشور تا چهل ودومین روز سال آبی جدید (مهرماه98 تا انتهای شهریور99) به 23 میلی متر رسیده است و این درحالی است که میزان پرشدگی سدها تا نوزدهمین روز مهرماه به 54 درصد کاهش یافته است.

میزان بارش های کشور براساس تازه ترین گزارش دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران تا دوازدهمین روز آبان به 23 میلی متر رسید و این درحالی است که میزان بارش نسبت به مدت مشابه پارسال با بارش 4/ 24 میلی متری رشد منفی 4/ 1درصدی را نشان می دهد. این میزان بارندگی نسبت به میانگین 51 ساله با بارش 1/ 15میلی متر رشد52 درصدی دارد و این مقدار بارش ها درحالی رخ داده که درصد پرشدگی یا همان حجم سدهای کشور که در شهریور امسال 56 درصد بود به 54درصد کاهش یافته و گویای آن است که بارندگی ها به میزانی نبوده که بتواند ذخیره آب پشت سد را افزایش دهد.

کشورمان دارای 6 حوضه آبی شامل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی،مرزی شرق و قره قوم است. میزان بارش ها در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جدید 7/ 70میلی متر است که در مقایسه با بارش های پارسال به میزان 4/ 72میلی متر رشد منفی 3/ 2درصدی را دارد. در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان بارندگی 7/ 20میلی متر ثبت شده که در مقایسه با بارش های پارسال با رقم 1/ 28با رشد منفی روبه رو است.

واردات کشور به میزان 10 میلیارد دلار کاهش می یابد

ایرنا : سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از برنامه های محوری وزارت صنعت، معدن و تجارت کاهش واردات به میزان 10 میلیارد دلار است که باید با داخلی سازی تا سال 1400 محقق شود. مهدی صادقی نیارکی در حاشیه افتتاح یک خط تولید شامپو و مایع دستشویی با سرمایه گذاری خارجی در شهر صنعتی البرز افزود: این واردات شامل مواد اولیه، قطعات و بخشی از محصولات نهایی است که در صورت داخلی سازی از خروج ارز و کاهش صادرات کشور جلوگیری خواهد کرد.

وی اضافه کرد: سیاست محوری دولت، افزایش ضریب خوداتکایی در کشور و توسعه صادرات غیر نفتی است و در این راستا نگاه وزارت «صمت» بر توان داخل بوده که منبعث از سیاست های اقتصاد مقاومتی و رویکرد صادرات محوری و برونگرایی است. صادقی نیارکی با بیان اینکه برنامه محوری سال 98 که مزین به رونق تولید بوده، پروژه نهضت ساخت داخل است، افزود: این طرح با پارادایم فکری همه سیاست گذاران کشور در دولت و حاکمیت شکل گرفته و به صورت جدی در شقوق مختلف پیگیری می شود. وی با بیان اینکه ایران در چهارراه دنیا قرار گرفته است، افزود: بخش عمده ای از کالاها می توانند از گذرگاه ایران با درصد قیمت تمام شده بسیار پایین تر به جنوب و شمال دنیا منتقل شوند و باید سرمایه گذاران به این امتیازات توجه کنند.