آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
دنیا
۴

خبر

هفته پرآشوب هنگ کنگ

بلومبرگ : در جریان اعتراضات روزهای جمعه تا یکشنبه در هنگ کنگ دست کم 300 تن دستگیر و بیش از 70 تن زخمی شده اند. طبق گزارش پلیس هنگ کنگ، نیروهای پلیس و معترضان در فروشگاه های این شهر درگیر شدند و پلیس ضدشورش علیه معترضان از اسپری فلفل استفاده کرد و چند تن از آنان را دستگیر کرد. در جریان این اعتراضات، برخی مغازه ها و ورودی های مترو آسیب دیدند و برخی فروشگاه ها کار خود را زودتر از زمان معمول تعطیل کردند.

 رادیو و تلویزیون هنگ کنگ همچنین اعلام کردند مردی که به زبان ماندارین صحبت می کرده، در یک مرکز خرید با چاقو به چند تن حمله کرده و بخشی از گوش اندرو چیو، مشاور محلی حامی دموکراسی هنگ کنگ را بریده است. زبان ماندارین یک گروه از زبان های چینی است که در چین و تایوان به عنوان زبان رسمی از آن استفاده می شود اما در هنگ کنگ و ماکائو زبان رسمی نیست. گزارش شده است که شاهدان این حمله به فرد ضارب حمله کرده و او را مورد ضرب و شتم قرار داده اند. دولت هنگ کنگ در بیانیه ای اظهار کرد، این حمله را «به شدت محکوم» و از افراد با دیدگاه های متفاوت درخواست می کند که اختلافاتشان را کنار بگذارند و منطقی و خویشتن دار باشند و به تفاوت دیدگاه ها احترام بگذارند. به گفته سخنگوی اداره اطلاعات هنگ کنگ، در پی درگیری های روز یکشنبه دو تن در وضعیت بحرانی قرار دارند. طبق گزارش دولت هنگ کنگ، در مجموع 71 تن طی روزهای شنبه و یکشنبه به بیمارستان فرستاده شده اند. پلیس در اعتراضات یکشنبه باز هم از گاز اشک آور استفاده و یک خودروی آب پاش را برای متفرق کردن معترضان اعزام کرد.

فشار راست گرایان بر لیبرمن

شرق الاوسط : با شکست مذاکرات درباره تشکیل دولت ائتلافی میان بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس و افزایش نگرانی ها نسبت به احتمال برگزاری انتخابات مجدد و درنتیجه فروپاشی اردوگاه راست گرایان تعدادی از رهبران احزاب راست گرای اسرائیل به اعمال فشار بر لیبرمن برای لغو همکاری اش با گانتس و برگشتن به ائتلاف راست گرایان روی آورده اند. منابع سیاسی در تل آویو اعلام کردند که رهبران احزاب راست گرا می دانند که آویگدور لیبرمن، رئیس حزب «اسرائیل خانه ما» تنها کسی است که می تواند باعث شود راست گرایان به ریاست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حکومت باقی بمانند در نتیجه باید از این فرصت استفاده کرد. آنها می گویند فکر و عقیده لیبرمن همان عقیده راست گرایان است و دلیل آن این است که او با انتخاب رئیس کنست از حزب «کحول لفان» مخالفت کرد. همچنین مخالفتش را با تشکیل دولت به رهبری گانتس که به احزاب عربی وابسته باشد، اعلام کرد.

خصومت او با نتانیاهو شخصی است و باید راهی برای حل وفصل این مساله پیدا کرد. این رهبران با هم پیمانانشان برای کوتاه آمدن از مواضع دینی افراطی شان به نفع خواسته های لیبرمن تماس برقرار کرده اند و معتقدند لیکود می تواند مجددا آغوش خود را به روی لیبرمن با تقدیم پیشنهاد سخاوتمندانه پست معاونت نخست وزیر برای سه سال و پست نخست وزیری در سال چهارم و دادن پست های عالی رتبه وزارتی به اعضای فراکسیونش باز کند. آنها می گویند که جایگزین این مساله حکومت چپ گرایی است که به لیبرمن و احزاب عربی وابسته است. برخی از مسوولان ارشد فراکسیون راست گرایان می گویند لیبرمن تنها کسی است که می تواند اسرائیل را از انتخابات سوم نجات دهد. اما لیبرمن اظهاراتی علیه این تلاش ها ایراد کرده است. وی گفته نمی تواند نتانیاهو را نجات دهد. او با انتقاد از نتانیاهو در صفحه توییتر خود نوشت: نتانیاهو ما را برای بار سوم به سمت انتخابات می کشاند و مردم هرگز اجازه این را نخواهند داد.

ممنوعیت استفاده از برقع برای زنان عربستانی

الجزیره : رویکرد مسوولان عربستانی درباره بهترین پوشش زنان عربستانی در جشنواره گردشگری ریاض دردسرساز شده و اکنون پس از ده ها سال پوشیدن بدون جنجال چادر عربی در عربستان، حضور زنان نقاب دار در این جشنواره ممنوع شد.

سما الحارثی، مدیرکل یکی از شرکت هایی که در جشنواره گردشگری ریاض شرکت دارد، اعلام کرد، پس از مشاهده نحوه برخورد مدیریت جشنواره ریاض با زنان برقع پوش، همکاری این شرکت با شرکت ورزشی «سلا»ی عربستان متوقف شد. سما الحارثی تاکید کرد: مدیریت جشنواره ریاض در برابر دیدگان جهان به عربستان توهین کرده و نظارتی بر مدیریت آن وجود ندارد. الحارثی گفت: شرکت بانی جشنواره گردشگری ریاض از من خواست به زنان روبنده دار اجازه ورود ندهم و دختران برگزارکننده مراسم نیز باید لباس رسمی امروزی پوشیده و اجازه پوشیدن چادر عربی و عبا را ندارند.  برای موضع گیری های آنها، زنان روبنده دار و آنهایی که چادر می پوشند، متاسفم. تلاش های ما برای گرفتن حق آنها و آغاز تحقیقی در این زمینه ادامه دارد. مریم الحازمی، یکی از مسوولان برگزاری این جشنواره نیز با انتشار تصاویر زنده ای، تماس شرکت برگزار کننده با او برای همکاری را نشان داد. در این تصاویر زمانی که الحازمی برای کار حاضر شد و او را دیدند، برخی مسوولان از جمله مدیر بخش رستوران ها اجازه حضور به او نداده و با استخدام الحازمی به این دلیل که برقع دارد، مخالفت کرد و از او خواست روبنده خود را بردارد. الحازمی روز بعد نیز با انتشار تصاویری از مقابل منطقه گردشگری ریاض اعلام کرد: متاسفانه امروز به ما اجازه ورود ندادند و نشان های ما را هم گرفتند و به ما اعلام کردند از امروز ورود شما ممنوع است.

گزارش دیده بان حقوق بشر علیه بن سلمان

القدس العربی : دیده بان حقوق بشر در گزارشی به تشدید اقدامات سرکوبگرانه آل سعود برای ساکت کردن مخالفان و منتقدان آن اشاره کرد. دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی با انتقاد از اقدامات سرکوبگرانه حکومت عربستان علیه مخالفانش نوشت: تشدید سرکوب در دوره محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روند اصلاحات در این کشور را مختل می کند و به رغم اصلاحات اجتماعی انجام شده به نفع زنان و جوانان، نقض های مداوم نشان می دهد قدرت قانون در عربستان همچنان ضعیف است و هر زمان که رهبری سیاسی این کشور اراده کند، می تواند آن را در هم بشکند. در این گزارش آمده است: ولیعهد سعودی بخشی را برای تفریح و سرگرمی تاسیس کرده و به زنان اجازه سفر و رانندگی داده است. اما مقامات عربستان بسیاری از اندیشمندان و فعالان برجسته اصلاح طلب این کشور را در دوره وی بازداشت کرده اند، این افراد درحالی بازداشت شده اند که خواستار انجام همین اصلاحات شده بودند. اگر عربستان درصدد انجام اصلاحات حقیقی است، نباید فعالان برجسته را تحت فشار قرار دهد یا آنها را بازداشت کرده و با آنها بد رفتاری کند. دیده بان حقوق بشر در ادامه گزارش خود آورده است: بازداشت شهروندان سعودی به دلیل انتقاد مسالمت آمیزشان از سیاست های دولت یا حمایت از حق و حقوقشان، موضوع جدیدی در عربستان نیست، اما تعداد زیاد بازداشت شدگان در یک دوره کوتاه و اقدامات سرکوبگرانه جدید، موج بازداشت های پس از 2017 را چشمگیر کرده است.