آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۶
بین الملل
۹

مداخله جویی علنی کاخ سفید در امور داخلی انگلیس

خشم ترامپ از بلاتکلیفی سیاسی در لندن

بخش بین الملل رسالت:  دخالت مستقیم کاخ سفید در امور داخلی ا نگلیس همچنان ادامه دارد.  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا   از بوریس جانسون نخست وزیر و نایجل فاراژ رهبر حزب برگزیت خواست تا برای محافظت از پیمان تجاری آمریکا-انگلیس پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، با یکدیگر متحد شوند.ترامپ در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: بوریس جانسون و فاراژ هر دو دوستان من هستند ولی جانسون در شرایط کنونی، فرد مناسبی برای اداره امور است.

فاراژ اخیرا  تاکید کرده است که برای تصاحب کرسی در پارلمان انگلیس در انتخابات 12 دسامبر شرکت نخواهد کرد و به جای آن همه تمرکز خود را برای مقابله با توافق برگزیت که بین جانسون و اتحادیه اروپا حاصل شده، معطوف خواهد کرد.پس از مخالفت پارلمان انگلیس با توافق برگزیت بین لندن و بروکسل، جانسون که وعده داده بود تا پایان اکتبر با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام 12 دسامبر یعنی 21 آذرماه شده است.جانسون پس از شکست های متوالی طی هفته های اخیر، سرانجام به یک پیروزی کم سابقه در پارلمان دست یافته و نمایندگان مجلس عوام با 438 رای موافق در برابر 20 رای مخالف با این درخواست موافقت کرده اند. این طرح اکنون باید در مجلس اعیان به تصویب برسد.

وی در پاسخ به این سوال که از کدام یک از رهبران انگلیس حمایت می کند، گفت: من هر دو را دوست دارم و تصور می کنم بوریس فرد مناسبی در شرایط کنونی است هر دو دوست من هستند. به نظر من نایجل و بوریس باید با یکدیگر متحد شوند.ترامپ افزود: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باید به گونه ای برنامه ریزی شود که تجارت بین بریتانیا و ایالات متحده را تسهیل کند!

ترامپ هفته گذشته نیز در امور سیاسی انگلیس دخالت کرد و گفت: جرمی کوربین رهبر حزب کارگر در صورت پیروزی در انتخابات انگلیس، برای این کشور بسیار بد خواهد بود.

واقعیت امر این است که ترامپ با پارادوکس پیچیده ای در قبال لندن مواجه شده است. نخست وزیر انگلیس در بن بست سیاسی بسیار سختی گرفتار شده است: او باید میان یک پیروزی بسیار وحشتناک و البته یک مرگ سیاسی سخت دست به انتخاب بزند! او از یک سو با جرمی کوربین رهبر حزب کارگر و لیبرال دموکرات هایی مواجه است که رسما تلاش خود را برای جلوگیری از خروج انگلیس  از اتحادیه اروپا آغاز کرده اند. اما از سوی دیگر، جانسون با ملی گرایانی رو به روست که به جز برگزیت سخت، پذیرای گزینه دیگری نبوده و توافق مدنظر جانسون و اتحادیه اروپا را نیز توافقی بیهوده و سرتاسر زیان آور تلقی می کنند. 

بوریس جانسون اخیرا پیشنهاد «نایجل فاراژ»  رهبر حزب برگزیت در خصوص ایجاد ائتلاف انتخاباتی را رد کرد . فاراژ  شرط  کرده بود که در ازای ائتلاف انتخاباتی با جانسون و گردش آرای حامیان برگزیت به سبد رای وی، نخست وزیر انگلیس از برگزیت نرم چشم بپوشد و برگزیت سخت (برگزیت بدون توافق با اروپا) را  در دستور کار قرار دهد. با این حال جانسون و سران حزب محافظه کار رسما این پیشنهاد را رد کردند. آنها ائتلاف با ملی گرایان انگلیس را آغازی برای پیوند خود و جریان راست افراطی در این کشور می دانستند. این مسئله به خودی خود، منجر به رویگردانی بسیاری از هواداران حزب محافظه کار می شد. در مقابل، «فاراژ» اعلام کرده است که حزب متبوعش (حزب برگزیت) به تلافی این اقدام جانسون، در انتخابات سراسری شرکت نخواهد کرد. به عبارت بهتر،  جانسون در انتخابات سراسری پیش رو نمی تواند بر روی گردش آرای ملی گرایان افراطی (که جمعیت زیاد و تعیین کننده ای را در حال حاضر شامل می شوند) حساب باز کند. از سوی دیگر، با توجه به مخالفت لیبرال دموکرات ها و حزب کارگر با بقای جانسون در مسند نخست وزیری، او تنها می تواند بر روی آرای محافظه کاران متمرکز شود. در میان محافظه کاران نیز جانسون به صورت سنتی مخالفانی دارد. نباید فراموش کرد که حدود 40 درصد از اعضای حزب کارگر، از ابتدا با حضور وی در مسند نخست وزیری موافق نبوده و خواهان حضور افرادی مانند جرمی هانت در قدرت بودند. مجموع این عامل سبب شده است تا استمرار نخست وزیری جانسون در هاله ای از ابهام قرار گیرد. امروز کمتر کسی در انگلیس بر روی بقای جانسون در قدرت حساب باز می کندو حتی برخی رسانه ها پیشاپیش از وی به عنوان سومین قربانی برگزیت(پس از دیوید کامرون و ترزامی) یاد کرده اند. 

ماجرا به این نقطه ختم نمی شود! دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا که پس از استعفای اجباری ترزا می از قدرت، حمایت خود را از بوریس جانسون اعلام کرده و از او   به عنوان نخست وزیری باهوش یاد می کرد، اکنون معتقد است که طرح نخست وزیر انگلیس برای خروج از اروپا به هیچ عنوان مناسب نیست و مناسبات اقتصادی واشنگتن- لندن را به خطر خواهد انداخت. استناد ترامپ به بندهایی از توافق است که متضمن ادامه تعلق اقتصادی لندن به اتحادیه اروپا ، طی 5 سال آینده می باشد. ترامپ از یک سو تاکید کرده است که توافق لندن- بروکسل بسیار بد و غیر قابل پذیرش است. البته او به صورت همزمان، نسبت به حضور جرمی کوربین در راس معادلات سیاسی لندن هشدار داده است! هر چند کلیت دخالت ایالات متحده در امور داخلی انگلیس، محصول بازی دو حزب کارگر و محافظه کار در زمین واشنگتن (در دهه های گذشته و  اخیر) بوده است، اما اظهارات رئیس جمهور آمریکا نشان می دهدکه ترامپ از نخست وزیر بعدی انگلیس تنها یک چیز می خواهد:خروج سخت و بدون توافق از اتحادیه اروپا!