آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۶
بین الملل
۹

خبر

بازگشت کاردار مجارستان به دمشق

معاون وزیر خارجه سوریه گفت: کاردار سفارت مجارستان در دمشق روز گذشته به سوریه بازگشته و در ابتدای سال آتی میلادی این سفارت بازگشایی خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فارس،«ایمن سوسان» معاون وزیر خارجه سوریه خبر داد : سفارت مجارستان در آغاز سال آینده میلادی فعالیت خود را در دمشق از سر خواهد گرفت.روزنامه الوطن سوریه به نقل از سوسان گزارش داد : کاردار سفارت مجارستان در سوریه نیز وارد دمشق شده است.وی تصریح کرد : بستن سفارت خانه ها در دمشق، یکی از فشارهای سیاسی برای سلب مشروعیت از حکومت سوریه بود.این مسئول سوری تصریح کرد: بیشتر دیپلمات هایی که در دمشق حضور داشتند، هم اکنون در بیروت حاضر هستند «و چند وقت یک بار به دیدار ما می آیند و اعلام می کنند که مایلند بازگردند.» سوسان به نقل از دیپلمات ها گفت :  دولت آنان، به درخواستشان پاسخی نمی دهند.حکومت مجارستان اواخر شهریور سال جاری اعلام کرد :روابط سیاسی خود را با سوریه از سر خواهد گرفت. این برای نخستین بار است که یک کشور عضو اتحادیه اروپا چنین تصمیمی را درباره برقراری مجدد روابط با سوریه اتخاذ می کند.

جدال واشنگتن و پکن بر سر دریای جنوب

سخنگوی وزارت امور خارجه چین، اظهارات نماینده آمریکا در نشست آسه آن علیه پکن را محکوم کرد و گفت: واشنگتن نباید درباره مسائل دریای جنوبی چین موضع گیری کند. به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه چین به اظهارات روز دوشنبه «رابرت اوبراین» نماینده آمریکا که در نشست آسیایی «آسه آن» چین را به ارعاب کشورها در دریای جنوبی چین متهم کرده بود، واکنش نشان داد.به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز دوشنبه در نشست خبری، گفت: آمریکا نباید در مقابل مسائل دریای جنوبی چین موضع گیری های نمایشی انجام دهد.  رویترز نوشت، اوبراین ضمن سخنرانی در نشست آسه آن مدعی شد: «پکن از ایجاد ارعاب برای متوقف کردن تلاش ملت های عضو آسه آن جهت بهره برداری از منابع ساحلی و ممانعت و دسترسی آنها به تنها  2/5 تریلیون دلار پول از طریق منابع نفت و گاز استفاده می کند.» وی افزود: «این منطقه تمایلی به یک عصر امپراطوری جدید ندارد که در آن کشوری بزرگ بتواند طبق فرضیه تعریف درست و غلط، بر  سایرین حکومت کند.»

یکی از نگرانی های اصلی آمریکا و ناتو، افزایش قدرت چین در دریای جنوبی چین است. این در حالی است که پکن بارها اعلام کرده است پیشرفت های اقتصادی و نظامی این کشور تهدیدی برای سایر ملت ها نیست.

تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای براندازی دولت اریتره

وزارت اطلاع رسانی اریتره در بیانیه ای از تلاش سیا و موساد برای براندازی نظام حکومتی این کشور خبر داد.در این بیانیه آمده است: «ادله و شواهدی وجود دارد که دست داشتن سیا و موساد در تلاش برای براندازی نظام حکومتی اریتره را تایید می کند.»

طبق گزارش شبکه الجزیره، در این بیانیه اشاره شده است که آژانس اطلاعاتی آمریکا مابین سال های 2011 و 2012 از طریق اعمال تحریم های بین المللی و برنامه ریزی برای راه انداختن انقلاب مردمی یا دخالت نظامی خارجی، قصد براندازی نظام حکومتی ارتیره را داشته است.در بیانیه مذکور آمده است که موساد نیز در این توطئه دست داشته و با تهیه گزارش اطلاعاتی مدعی دست داشتن اریتره در قاچاق سلاح به نوار غزه از طریق مرز سودان شده بود.