آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
بازرگانی
۵

خبر بنگاه ها

تولید روزانه 600 تن محصول در گروه صنعتی «مینو»

گروه بنگاه ها : مدیرعامل گروه صنعتی مینو با اشاره به تولید 400 نوع محصول به میزان 600 تن در روز در زیرمجموعه های این گروه از اجرای بالغ بر 100 پروژه بزرگ و کوچک طی 15 سال گذشته خبر داد.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، علیرضا عباسیانفر در نشست خبری که به مناسبت شصتمین سالگرد تاسیس شرکت «مینو» برگزار شد، گفت: برنامه توسعه 20 ساله ای برای شرکت طراحی و تدوین شده که شامل سرمایه گذاری در جهت بهبود وضعیت موجود، ورود خطوط جدید، بازسازی و بهسازی خطوط کنونی، تکمیل زنجیره تامین و تولید سایر محصولات غذایی است. وی با بیان اینکه دولت مالکیت این شرکت را از سال 59 تا 80 برعهده داشت، افزود: در زمان تصدی دولت، اقدام قابل توجهی جهت نوسازی و بازسازی خطوط تولید نشد که همین مساله متاسفانه منجر به فرسودگی آن شد. پس از اجرای اصل 44 و واگذاری شرکت های دولتی، مالکیت گروه «مینو» نیز به بخش خصوصی منتقل شد و از سال 83 سرمایه گذاری های بزرگی جهت نوسازی، بهسازی و تنوع محصولات با اجرای بالغ بر 100 پروژه کوچک و بزرگ صورت گرفت.

مدیرعامل گروه صنعتی «مینو» تصریح کرد: برای نخستین بار در کشور خط تولید آدامس بدون قند با سرمایه گذاری 20 میلیون یورویی در سال89 راه اندازی شد که این خط تولید در دنیا کم نظیر است. خط تولید شکلات با سرمایه گذاری 6میلیون یورویی، خط تولید اسنک با سرمایه گذاری 5/ 5 میلیون یورویی، تولید سافت ژل با ظرفیت تولید 60میلیون عدد در سال ازجمله این سرمایه گذاری ها است. عباسیانفر با اشاره به میزان صادرات محصولات گروه صنعتی مینو گفت: کشورهای همسایه، حوزه خلیج فارس، کشورهای حوزه سی آی اس، کانادا و حتی اروپا بازارهای هدف صادراتی این شرکت محسوب می شوند. وی در ادامه به مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی اشاره کرد و گفت: قوانین سختگیرانه بیمه، مالیات های چندباره و تعارضات و تعدد قوانین، کارآفرینان را با چالش های بسیاری مواجه کرده که از دولت انتظار داریم این موانع را برطرف کند.

برگزاری دوره آموزشی تعیین ارزش کالاهای وارداتی

گروه بنگاه ها : اولین جلسه از دوره آموزشی تعیین ارزش کالاهای وارداتی با حضور مجتبی شیشه چی، مدیرکل تعیین ارزش گمرک ایران، توسط مجمع عالی واردات در دفتر این تشکل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مجمع واردات، در این جلسه علاوه بر موضوعات کاربردی که معمولا موردتوجه تجار و فعالان اقتصادی حوزه تجارت خارجی قرار دارد، به مباحث کلان این حوزه نیز توجه ویژه ای صورت گرفت. مباحثی از قبیل نظام تعیین ارزش کالاهای وارداتی در قانون امور گمرکی، موافقت نامه تعیین ارزش سازمان تجارت جهانی و رویکرد اخیر گمرک در مورد رسیدگی به ارزش کالاهای گمرکی در مقایسه با استانداردهای پذیرفته شده بین المللی از جمله مهم ترین مباحث مطرح شده در این نشست بود. علاوه بر این، بحث هایی درخصوص حسابرسی پس از ترخیص در قانون امور گمرکی نیز از سوی حاضران در دوره آموزشی مطرح شد.

روزنامه «دنیای اقتصاد» برگزار می کند: دوره آموزشی برای بررسی جذاب ترین فرصت های صادراتی

دنیای اقتصاد : دوره آموزشی نرخ های جدید ارز و جذاب ترین فرصت های صادراتی با بررسی کشورهای همسایه و عمان توسط «دنیای اقتصاد» یکشنبه 19 آبان ماه برگزار می شود.

به گزارش واحد آموزش «دنیای اقتصاد»، فرصت های درآمد ارزی برای بسیاری جذاب است. با افزایش نرخ ارز در سال 1397، تقریبا صادرات هر چیزی به صرفه شد. کاهش و بعد تثبیت نرخ ارز در نیمه نخست 1398، باعث تغییر در جذابیت برخی کالاها شد، اما هنوز صادرات و درآمد ارزی در بسیاری موارد سودآورتر از فروش داخلی است. در ماه های اخیر تب صادرات به همسایگانی چون عراق، عمان، قطر، افغانستان و روسیه در میان مدیران و فعالان اقتصادی فراگیر شده و بسیاری از شرکت ها تمایل به بررسی بازار این کشورها دارند.

 ورود به بازارهای خارجی هم فرصت های خاص و هم چالش های خاص خود را دارد. اما مقررات و تعرفه های واردات و ثبت شرکت این کشورها و رقبای فعال در آن بازارها نیازمند شناخت است. گران بودن اکثر کشورهای همسایه هزینه های سفر اکتشافی را بالا می برد، بنابراین نیاز است تا قبل از هرگونه هزینه کرد، دیدی جامع از بازار این کشورها داشته باشیم. به همین منظور واحد آموزش روزنامه «دنیای اقتصاد» با برگزاری این دوره به مباحثی نظیر اینکه چه صادراتی با نرخ ارز فعلی جذاب است، مبحث SWIFT و فاینانس در شرایط تحریم و مدل های تهاتری و رمز ارزهای جایگزین، Re-Branding و Re-Export و چالش های تحریمی و ترانزیتی (مطالعه موردی: عمان، GCC و شاخ آفریقا) پرداخته است.

در این دوره آموزشی همچنین به جدیدترین آمار صادرات ایران و محصولات صادراتی اصلی به کشورهای همسایگان، مرور کلی مهم ترین واردات، فرصت ها و چالش های هریک از همسایگان، مقایسه ثبت شرکت، مالیات و برخی کشورهای همسایه (عراق، ترکیه، افغانستان، عمان، قطر و...)، تحلیل آماری صادرات و تجارت عمان و فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری در مناطق مختلف آن پرداخته می شود. در پایان نیز جمع بندی و پرسش و بحث، مقایسه حوزه خزر، خلیج فارس و شرق و غرب ایران برای تجار و بازرگانان و صنعتگران ایرانی انجام می شود. علاقه مندان و متقاضیان شرکت در این دوره آموزشی می توانند با بخش آموزش روزنامه «دنیای اقتصاد» با شماره تلفن های 87762411 و 87762416 تماس گرفته یا برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت مرکز آموزش به آدرس tc.den.ir مراجعه کنند.