آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
مسکن و عمران
۷

خبر

بسته پیشنهادی شهرداری برای ساخت مسکن اجتماعی

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه برنامه شهرداری تهران پیشنهاد ساخت سالانه 5 هزار مسکن در قالب مسکن قابل استطاعت است، گفت: 40 درصد خانوارها در شهر تهران زیر خط فقر مسکن و 20 درصد حاشیه نشین هستند.

به گزارش شهرنوشت، کاوه حاجی علی اکبری گفت: بر اساس مطالعات سازمان نوسازی، بین 5 تا 6 هزار واحد مسکونی برای اقشار کم استطاعت نیاز داریم و پیش بینی ما ساخت 5 هزار واحد مسکونی است. وی درباره اینکه در کدام یک از بخش های تهران قابلیت ساخت مسکن استطاعت پذیر وجود دارد، توضیح داد: تحلیل ها نشان می دهد 270 هزار پلاک مسکونی یا پلاک های کم دوام و ناپایدار در شهر تهران وجود دارد که بخشی از آنها در 10 سال آینده از شانس نوسازی برخوردار می شوند. این یکی از عرصه هایی است که می توان با برنامه ریزی مسکن استطاعت پذیر را ساخت. مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: مناطق فاقد کاربری خاص هم در پهنه جنوبی تهران شناسایی شده است که اراضی بالای یک هکتار هستند. در این بخش 45 درصد زمین برای تامین خدمات به شهرداری داده می شود. 55 درصد هم برای ساخت مسکن است که می توان بخشی از این 55 درصد را به مسکن قابل استطاعت اختصاص داد. به گفته حاجی علی اکبری؛ پروژه هایی که در پلاک های کم دوام سالانه به طور مثال، برای 10 واحد مسکونی پروانه می گیرند، می توانیم 20 درصد از آنها را به عنوان مسکن قابل استطاعت پیش بینی کنیم. وی با بیان اینکه از تیر امسال بررسی مسکن قابل استطاعت و الگوهای معماری و فضاهای پشتیبان آن آغاز شده است، گفت: مسکن قابل استطاعت قاعدتا مساحت پایین تری نسبت به مسکن عرفی در تهران دارد و برخی فضاها به صورت مشترک اجرا می شود. البته همه این موارد فقط در حد پیشنهاد سازمان نوسازی است. حاجی علی اکبری شهرداری تهران را به عنوان آورنده زمین و تخفیف عوارض، دولت را به عنوان ارائه دهنده یارانه و تخفیف مالیاتی و بخشودگی عوارض به گروه های هدف که خانوارهای فاقد مسکن و دهک های یک تا پنج هستند، دستگاه های حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی، بخش خصوصی به عنوان آورنده سرمایه و بانک ها که مدیریت تمام امور مربوط به اجاره داری را به عهده بگیرند از دخیلان طرح مسکن قابل استطاعت عنوان کرد. وی در ادامه بر توزیع واحدهای مسکونی قابل استطاعت در همه قسمت های شهر و تمرکز بر سیاست گذاری و تسهیل گری و نه مداخله مستقیم از سوی شهرداری تاکید کرد. مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ساخت واحدهایی به مساحت 25 تا 45 متر مربع به صورت تملیکی و استیجاری که اجاره در آن کنترل شود و اجاره به شرط تملیک باشد را از ویژگی های مسکن قابل استطاعت عنوان کرد و درباره تایید صلاحیت گروه های بهره بردار از مسکن قابل استطاعت هم گفت: مطلوبیت برای ما این است که احراز صلاحیت و تشخیص باید بر عهده نهادهایی باشد که به بانک های اطلاعاتی دسترسی داشته باشند.  حاجی علی اکبری این را هم گفت که بر اساس طرح پیشنهادی ما واحدهای مسکن قابل استطاعت الزامی برای تامین پارکینگ ندارند که در این صورت باید به ایستگاه های حمل و نقل عمومی، بازارهای روز و مراکز آموزشی نزدیک باشد. از طرف دیگر بخش تملیکی مسکن قابل استطاعت مربوط به بخش خصوصی است و می تواند این واحدها را به گروه های کم درآمد بفروشد اما شهرداری باید به صورت اجاره یا اجاره به شرط تملیک وارد شود.

تمرکززدایی از تهران در دستور کار

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان تهران بر ضرورت کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت تهران بر اساس طرح توسعه مجموعه شهری تاکید کرد و گفت: تقویت کانون های اصلی حوزه های شهری و شهرهای جدید اولین اقدام مهم برای تمرکززدایی از تهران است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،شیدا باقری گفت: با توجه به محدودیت های توسعه مجموعه شهری تهران به ویژه در زمینه تامین آب و ضرورت کنترل، مهار و جلوگیری از افزایش جمعیت، باید مجموعه اقداماتی در دو سطح ملی و شهری تهران انجام گیرد. باقری گفت: در مجموعه شهری تهران سقف جمعیتی 15میلیون نفر به ازای تحقق جمعیت 6/ 101 میلیون نفری کشور و سقف جمعیتی 14 میلیون نفر به ازای تحقق جمعیت 3/ 92میلیون نفری کشور در سال 1400 تعیین می شود که برای تحقق یافتن هدف جمعیتی فوق اقدامات باید در دو بخش بنیادی در سطح ملی و سطح مجموعه شهری تهران انجام شود. وی با تشریح راهبردهای طرح مجموعه شهری تهران افزود: کاهش تمرکز جمعیت و فعالیت در شهر تهران و توزیع آنها در سایر کانون های جمعیتی، ساماندهی و تجهیز کانون های جمعیتی عمده و تقویت ارتباط بین آنها، استفاده حداکثر از توان و ظرفیت زیرساخت های موجود، بازنگری در سیاست ها و برنامه های اسکان جمعیت در سطح ملی و استانی با تاکید برحل مساله اسکان غیررسمی و تامین مسکن کم درآمدها از مهم ترین راهبردهای این طرح است.