آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۵
بورس
۱۰

خبر

آغاز همکاری بورس های تهران و شانگهای

روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران: بورس تهران در ادامه توسعه روابط فرامرزی و جهت اجرای گام دیگری از برنامه های بین المللی سازی، یک سند همکاری با بورس شانگهای امضا کرد.

در مراسم امضای تفاهم نامه که به میزبانی بورس شانگهای و همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین در این کشور برگزار شد، فرصتی برای مقام های مسوول هر دو بورس جهت رایزنی و آشنایی با بازارهای سرمایه، فرصت ها و زمینه های همکاری فراهم آمد؛ ضمن آنکه هیات ایرانی جلساتی را با تعدادی از واحدهای بورس شانگهای برگزار کرد و موضوعات موردعلاقه طرفین بررسی شد. از مسوولان بورس میزبان برای بازدید رسمی از بورس تهران دعوت به عمل آمد. تفاهم نامه امضاشده امکان تبادل تجربه و اطلاعات بین طرفین، برگزاری دوره های آموزشی و همکاری در زمینه های سرمایه گذاری خارجی، طراحی محصولات از جمله انواع صندوق ها و اوراق مشارکت، توسعه زیرساخت های معاملاتی و نظارتی، ارتقای ساختار راهبری شرکتی، کنترل های داخلی و افشای اطلاعات و همچنین انجام پروژه های مطالعاتی مشترک را منطبق بر قوانین هر دو بازار فراهم می آورد. همچنین، پس از مراسم امضای سند همکاری، و به دعوت شرکت سپرده گذاری چین، نشستی با مقامات این موسسه انجام شد و طی آن گزارشی از قابلیت ها و سازوکارهای پس از معاملات به هیات ایرانی داده شد و برای همکاری با بازار سرمایه ایران اعلام آمادگی شد. بورس شانگهای اخیرا موزه ای را از مستندات و آثار تاریخی فعالیت بورس در این کشور به همراه اشیای اهدایی سایر بازارها، از جمله نشان و هدیه بورس تهران راه اندازی کرده است؛ مسوولان بورس تهران برای آشنایی با فعالیت های ترویج فرهنگ سرمایه گذاری در چین و توسعه آن در کشور از این موزه هم بازدیدی انجام دادند. یادآور می شود بورس شانگهای با ارزش بیش از چهار و نیم تریلیون دلار (اکتبر 2019) بزرگ ترین بازار اوراق بهادار چین و چهارمین بورس بزرگ دنیا پس از نیویورک، نزدک و گروه بورس ژاپن است.

آزادسازی سهام عدالت تا پایان سال

خبرگزاری فارس : رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: آزادسازی سهام عدالت منتظر تصویب لایحه مربوطه در مجلس است و سعی می کنیم تا آخر سال سهام عدالت دست مردم آزادسازی شود. علیرضا صالح در مورد آزادسازی سهام عدالت گفت: برای آزادسازی سهام عدالت یک لایحه در مجلس در حال بررسی و تصویب است که اگر به تصویب نهایی برسد و تبدیل به قانون شود، آزادسازی انجام می شود. آزادسازی سهام عدالت باید مستند به قانون و با مصوبه مجلس انجام شود. رئیس کل سازمان خصوصی سازی در مورد شیوه واگذاری سهام عدالت گفت: در ابتدا منتظر مصوبه مجلس هستیم.

این مصوبه برای تصویب به هیات واگذاری برده شده تا هیات واگذاری در مورد شیوه آزادسازی سهام عدالت تصمیم گیری کند. نمی گذاریم آزادسازی سهام عدالت مشمول مرور زمان شود؛ تصمیم گیری در خصوص شیوه و نحوه آزادسازی سهام عدالت به عهده هیات واگذاری است.  وی افزود: اگر مصوبه مجلس در مورد آزادسازی سهام عدالت زودتر بیاید، نحوه آزادسازی سهام عدالت نیز در هیات واگذاری مشخص می شود و سعی می کنیم تا آخر سال سهام عدالت آزادسازی شود.  براساس این گزارش، سهام عدالت به ارزش اسمی هر سهم یک میلیون تومان با هدف سهام دار کردن مردم در اقتصاد کشور از سال 1386 به مردم واگذار شد. قرار شد 6 دهک کم درآمد جامعه از این سهام برخوردار شوند و در مجموع حدود 49 میلیون نفر دارنده سهام عدالت هستند، اما این سهام هنوز آزاد نشده است.  قرار بود طبق نظر طراحان این طرح، بهای سهام عدالت برای دو دهک کم درآمد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی رایگان باشد و برای سایر اقشار از محل سود آینده شرکت های مشمول طی 10 سال مستهلک شود و بعد از 10 سال این سهام به نام مردم آزاد شود، اما بعد از گذشت 10 سال، دولت در سال 96 اعلام کرد، تنها 532 هزار تومان از هزینه سهام عدالت مستهلک شده و اگر کسی خواهان یک میلیون تومان ارزش اسمی این سهام است، باید بقیه پول را به حساب سازمان خصوصی سازی واریز کند، وگرنه در همان اندازه ارزش اسمی 532 هزار تومان مالک سهام عدالت  شده است.  دولت تاکنون دو نوبت سود سهام عدالت را به دارندگان این سهام به اندازه 75 هزار و 92 هزار تومان پرداخت کرده است.  در سبد سهام عدالت شرکت های مختلفی از جمله فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی های مهم، پالایشگاه های مهم و خودروسازی های مهم قرار دارند و اگر این سهام آزاد شود، حدود 49 میلیون نفر به تعداد سهامداران کشور اضافه خواهد شد و اثر مهمی در ایجاد تعلق اجتماعی مردم و همبستگی ملی نسبت به اقتصاد و تولید کشور خواهد داشت.