آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۶
صفحه آخر
۱۲

سردار حسین نجات، معاون فرهنگی سپاه در گفت و گو با «رسالت» عنوان کرد : شکست هیمنه فرهنگی آمریکا

گفتگو: حسن شجاعی

13 آبان 98 درحالی به پایان رسید که حسب بیانات مقام معظم رهبری، دولت ایالات متحده آمریکا ضعیف تر از هر زمان دیگر اما متوحش از همیشه در برابر ملت های آزادیخواه رجزخوانی می کند و به فرموده ایشان «ما هم از این طرف هر کار توانسته ایم، در مقابل آمریکا کرده ایم، در موارد زیادی هم طرف را گوشه رینگ برده ایم؛ نتوانسته از خودش درست دفاع کند، این هم کاملا واضح است.»

نکته مهمی که در بیانات معظم له بیش از همه نمود دارد ضعف حکومت فعلی ایالات متحده آمریکا و نیز اقدامات و برنامه هایی است که از سوی جمهوری اسلامی ایران برای ضربه زدن به این دولت صورت گرفته و به تعبیر ایشان آمریکا را در گوشه رینگ قرار داده است.  ایشان در سخنرانی خود در جمع دانش آموزان بر نکته مهم دیگری نیز تاکید کردند و آن عدم مذاکره با آمریکا به انگیزه بستن راه نفوذ دولت ایالات متحده است.

این کلمات کلیدی در سخنان ایشان در حوزه های مختلف قابل تسری است و توجه به آن می تواند نقشه راه مقاومت در برابر زیاده خواهی های این دولت استکباری باشد.

سردار حسین نجات معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی د رگفت و گو با «رسالت» ضمن تاکید بر این نکته که قطعا پشت بیانات مقام معظم رهبری منطقی نهفته است که باب مذاکره با آمریکا را بسته می داند، افزود: مذاکره وقتی معنی پیدا می کند که قائل به حل مسئله ای باشد اما دولت مستکبر آمریکا همواره در کنار این مذاکرات از موضع قدرت حرف زده و به دنبال امتیازگیری است.

وی ادامه داد: رهبری در مثال های خود به کوبا و کره شمالی اشاره کردند که اشاره های درستی بود و تجربه این کشورها نشان می دهد این کشور تنها به دنبال امتیازگیری و قدرت نمایی است.

معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شکستن هیمنه آمریکا  را سیره انقلاب اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: در زمان اشغال لانه جاسوسی آمریکا، امام راحل از تعبیر شکستن هیمنه آمریکا استفاده کردند و در طول سالیان پیروزی انقلاب اسلامی این اتفاق به کرات افتاده است و به لطف خدا همچنان این روند ادامه خواهد داشت. تنها شرط این تداوم همراهی و همدلی بین مردم و ولایت است و با شناختی که از مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی وجود دارد آمریکا همچنان در مقابل ملت ایران بازنده خواهد بود.

سردار نجات در پاسخ به این سوال که در حوزه فرهنگی شکست هیمنه آمریکا را چگونه ارزیابی می کنید، خاطرنشان کرد: انقلاب ما انقلاب فرهنگی است و قطعا بسیاری از شکست های آمریکا در حوزه فرهنگی رقم خورده است. در زمینه کارهای فرهنگی در مقابله با تهاجم فرهنگی آمریکا اقدامات خوبی طی سال های پس از پیروزی انقلاب صورت گرفته اما کارهای زمین مانده زیادی هم وجود دارد که باید صورت گیرد. یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری در این زمینه تبیین حادثه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در کتاب های درسی است تا نسل های آینده نیز از خباثت های آمریکا در زمان حضور در ایران آگاهی یابند.

وی افزود: صرف شعار دادن برای تبیین و نهادینه کردن فرهنگ مبارزه و مقاومت کافی نیست و باید حوزه احساسی با پشتوانه عقلی هماهنگ شده و با باور قلبی در جان ها رسوخ کند. آن زمان است که تهاجم و شبیخون فرهنگی دشمن نمی تواند در سد آهنین ملت خللی وارد کند و راه نفوذ بسته خواهد شد. اگر بتوانیم شعار را تبدیل به شعور کنیم آنگاه پیام فرهنگی انقلاب به درستی تبیین شده است.معاون فرهنگی سپاه در تشریح نهادینه کردن فرهنگ مقاومت در بین نسل های جدید انقلاب خاطرنشان کرد: اگر این اتفاق به درستی صورت بگیرد دنیا نیز شاهد تحولات مثبت زیادی در جهت مقابله با زیاده خواهی های استکبار به ویژه آمریکا خواهد شد. وظیفه ماست تا برای نسل های تازه انقلاب خوراک فرهنگی مناسب با توجه به رویکرد امپریالیسم مهیا کنیم که متاسفانه در مقاطعی در این زمینه دچار کاستی و کم کاری شده ایم.

سردار نجات در ادامه، رسانه ها را ابزار توسعه فرهنگی در جهان امروز عنوان کرد و با تاکید بر اینکه شبکه های اجتماعی در این زمانه نقش پیشران را در این حوزه ایفا می کنند گفت: امروزه شبکه های اجتماعی در نزد جوانان نقش بسزایی را در اطلاع رسانی برعهده دارد و اگر به خوبی این حوزه مورد توجه قرار گیرد شاهد تحولات خوبی در توسعه فرهنگی کشور خواهیم بود. متاسفانه در کشور برای توسعه فضای شبکه های اجتماعی ملی اقدامات مناسب و درخوری صورت نگرفته و به نوعی رها شده است. به اعتقاد من یکی از راه های مقابله با تهاجم فرهنگی آمریکا و شکست هیمنه آن توجه به شبکه اطلاعات ملی است تا براساس آن سخت افزار و محتوای تولید شده در اختیار خودمان باشد و بتوانیم بر آن مدیریت کنیم. امروزه کشورهای بزرگی نظیر روسیه و چین در این زمینه اقدامات مهمی انجام داده اند و شبکه اطلاعات داخلی خود را براساس ارزش ها و فرهنگ خود راه اندازی کرده و آرام آرام از شبکه جهانی متعلق به آمریکا دور شده اند  تا بتوانند از خود در برابر تهاجم فرهنگی آمریکا دفاع نمایند.

وی ادامه داد: در این زمینه برخلاف صحبت هایی که مطرح می شود ظرفیت های بالایی در کشور در بین جوانان و نیز حوزه فنی وجود دارد که باید به درستی به کار گرفته شود. در این حوزه جوانان علاقه مند در بخش هوش مصنوعی می توانند ظرفیت های خوبی را در کشور ایجاد کرده و ما را از شبکه های جهانی که در اختیار دشمنان قرار دارد بی نیاز سازند. من اعتقاد دارم راهکار تهدید و بستن فضای مجازی دیگر کاربرد ندارد و باید با استفاده از ظرفیت های خود در برابر تهاجم فرهنگی دشمن ایستادگی کنیم.