آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۶
صفحه آخر
۱۲
کتابخانه

یک روایت معتبر درباره شریف امامی و دولت آشتی ملی

کتاب «یک روایت معتبر درباره شریف امامی و دولت آشتی ملی» نوشته زهرا شکیب مهر توسط انتشارات به نشر منتشر و راهی بازار نشر شد.

این کتاب درباره نحوه شکل گیری دولت آشتی ملی و حوادث پس از آن به تازگی توسط انتشارات به نشر منتشر و راهی بازار نشر شده است.

در این کتاب، به حوادث مرتبط با شریف امامی و ماجرای کودتای 28 مرداد، نخستین دوره سناتوری وی، اشتباهات دولت آشتی ملی، ماجرای جمعه سیاه، ایران بعد از 17 شهریور، ماجرای رهبری در تبعید و کشتار 13 آبان به عنوان تیر خلاص دولت آشتی ملی پرداخته شده است.

کشتار دانش آموزان و دانشجویان در 13 آبان 1357 تیر خلاص دولت آشتی ملی بود، حوادث روز 13 آبان به اعلام هفته همبستگی ملی انجامید، دو روز بعد از کشتار 13 آبان سال 57 شاه به روی آنتن رفت و متنی را برای ملت خواند. «ملت عزیز ایران، صدای انقلاب شما را شنیدم». تیر خلاص این کشتار در کارنامه سیاه دولت آشتی ملی ثبت شد و شریف امامی با ناکامی های بسیار زیاد پرونده دولت خود را بست و در 14 آبان استعفا داد. کشتار مردم در 17 شهریورماه، کشتار مردم در مسجد جامع کرمان و کشتار دانش آموزان در 13 آبان ماه در کارنامه دولت آشتی ملی ثبت شد.

شریف امامی در 17 شهریور 1289 در تهران متولد شد و در مدرسه ابتدایی شریف درس خواند و برای ادامه تحصیل به مدرسه ایران و آلمان رفت. وی طبق اسناد موجود در دوران جوانی وارد لژ فراماسونری شد و کم کم مراحل ترقی را در آنجا طی کرد و پس از کودتای 1332 رئیس لژ فراماسون آلمانی شد در سال 1341 لژهای آلمانی، انگلیسی و فرانسوی منحل شد و یک لژ واحد به وجود آمد و شریف امامی در راس آن قرار گرفت و به این ترتیب رئیس لژ واحد فراماسونی ایران شد. شریف امامی در روزهای مبارزات انقلابیون با رژیم ستمشاهی و در پنجم شهریور 1357 به عنوان نخست وزیر، دولت آشتی ملی را تشکیل داد. این کتاب با 66 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت 9 هزار تومان منتشر شده است.