آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۸
صفحه اول
۱
یادداشت

پیام سانتریفیوژهای نسل نو

دکتر حسن بهشتی پور

افزایش توان هسته ای ایران با در مدار قرار گرفتن سانتریفیوژهای جدید و رونمایی از 15 نوع جدید آن مقابل خبرنگاران، اتفاقی مهم و با اهمیت است. آنچه اهمیت دارد این که ظرفیت غنی سازی ایران به بالای 6000 سو رسیده و قدرت غنی سازی ایران سه الی چهار برابر شده است.

 این اقدام پیام مهمی را به طرف مقابل می دهد؛ از این جهت که با وجود همه محدودیت هایی که برای ایران ایجاد کردند در بحث صنعت هسته ای متوقف نشدیم و هر روز شاهد پیشرفت آن هستیم و حتی می توان ادعا کرد قدرت هسته ای ایران حتی از قبل برجام هم بیشتر شده است. طبعا انتظار می رود این مساله، طرف مقابل را در بخش مربوط به نوع تعاملش با ایران در بحث برجام به تجدیدنظر وادار کند.

اما با این وصف در بحث تحریم ها و مسائل اقتصادی که مورد نظر ایران است بعید است تجدید نظری صورت بگیرد. متاسفانه آمریکایی ها این تحلیل غلط را دارند که می توانند از طریق افزایش فشارهای اقتصادی، ملت ایران را به زانو درآورند. این تحلیل غلط باعث شده آنها به جای تجدید نظر در سیاست های خود در مقابل جمهوری اسلامی ایران همچنان روند افزایش فشار را ادامه دهند. گمان می کنم توان هسته ای ایران قاعدتا طرف مقابل را به تامل وا می دارد اما آن چیزی که قطعا تاثیرگذارتر است این خواهد بود که ما از نظر اقتصادی هم بتوانیم وضعیت کشور را به مرحله ای برسانیم که تحریم ها عملا بی اثر یا کم اثر باشد.

 تحت آن شرایط است که می توانیم به طور قطع اعلام کنیم آمریکایی ها در سیاست های خود تجدید نظر خواهند کرد. با این وصف، این موفقیت که از سوی مسوولان سازمان انرژی اتمی ایران بیان شده از این امر حکایت می کند که برخی تبلیغات منفی درباره توان هسته ای ایران پس از برجام، باطل است. در چند ماه گذشته ایران توانسته به خوبی توان خود را در غنی سازی اورانیوم به نمایش بگذارد.  همچنین توجه به این نکته هم حائز اهمیت است که این مساله چیزی نیست که فقط از سوی ایران عنوان شود بلکه در آینده در گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی این مساله حتما بیان و به این موفقیت ها اشاره خواهد شد.