آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۸
صفحه اول
۱

درباره علی میلانی، رقیب جدی نخست وزیر فعلی انگلستان

یک ایرانی 24 ساله مقابل جانسون

زهرا ساختمانیان

 طی روزهای اخیر، نام علی میلانی به دفعات در فضای سیاسی و رسانه ای انگلیس شنیده می شود، خصوصا زمانی که روزنامه گاردین بخش مهمی از روزنامه را به این جوان ایرانی الاصل اختصاص داد و رسانه های انگلیسی از او به عنوان سیاستمداری یاد کردند که به اصول اسلامی پایبند است و به نماز جمعه می رود.

چهره جدید مسلمانی که حالا موردتوجه مجامع رسانه ای و سیاسی بریتانیا قرارگرفته است. آنها درباره او می نویسند: «جوان 24 ساله ایرانی و یکی از اعضای حزب کارگر انگلیس، که کرسی بوریس جانسون در انتخابات سراسری ماه دسامبر را هدف قرار داده است!»

سایت رسمی حزب کارگر انگلیس، اخیرا خبر انتخاب علی میلانی را به عنوان نامزد موردحمایت این حزب در حوزه انتخاباتی آکسبریج و رویسلیپ جنوبی را رسما اعلام کرده است. این کرسی حساس، هم اکنون در اختیار بوریس جانسون و حزب محافظه کار قرار دارد. اگر جانسون در این حوزه انتخابی از رقیب ایرانی جوان خود ببازد، دیگر شانسی برای بقا در راس معادلات سیاسی و اجرایی انگلیس نخواهد داشت.

 مردم آکسبریج، جانسون را نمی خواهند

علی میلانی خود را جوانی باانگیزه می داند که قصد دارد به صورت جدی با بوریس جانسون رقابت کند. این عضو جوان حزب کارگر انگلیس معتقد است انرژی سیاسی فوق العاده او از یک سو و رویگردانی ساکنان آکسبریج از جانسون، احتمال پیروزی وی بر نخست وزیر انگلیس را در این حوزه انتخابی افزایش می دهد.

نکته حائز اهمیت این که در تاریخ انگلیس، تاکنون سابقه نداشته است که یک نخست وزیر، به واسطه شکست در حوزه انتخابی خود، مقام اجرایی اصلی خود را از دست بدهد. اتفاقی که علی میلانی امیدوار است این بار به واسطه حضور او در قبال بوریس جانسون رخ دهد!

 کوربین، حامی میلانی

میلانی یک فعال دانشجویی در دانشگاه برونل (واقع در لندن) و فارغ التحصیل رشته روابط بین الملل است. او از پنج سالگی به همراه خانواده خود از ایران به انگلیس مهاجرت کرد. در ابتدا به عضویت هیات اجرایی اتحادیه ملی دانشجویان در آمد و سپس مسیر پیوستن خود به حزب موردعلاقه اش (حزب کارگر انگلیس) را هموار کرد.

حضور پررنگ تر جرمی کوربین در حزب کارگر، نقش به سزایی در افزایش وزن سیاسی او در این حزب داشته است.

کوربین یکی از حامیان اصلی علی میلانی و از مدافعان زمینه سازی برای حضور وی در انتخابات، آن هم در حساس ترین حوزه ممکن محسوب می شود.

 آنتی تز جانسون

زمانی که علی میلانی 13 سال داشت، بوریس جانسون شهردار لندن شد. با این حال جانسون تصور نمی کرد 11 سال بعد، یعنی در 2019 میلادی، این جوان 24ساله ایرانی به رقیبی پرانگیزه برای رقابت با او تبدیل شود. توییت های علی میلانی در انتقاد از اقدامات و حتی ماهیت رژیم صهیونیستی منجر به خشم لابی های طرفدار اسرائیل در انگلیس که اتفاقا در بسیاری از احزاب این کشور نیز نفوذ دارند، شده است.

طی روزهای اخیر، هر یک از رسانه های انگلیسی، از یک منظر خاص به بررسی حضور علی میلانی در انتخابات می پردازند. روزنامه گاردین از وی به عنوان سیاستمدار جوانی یاد می کند که می تواند آرای تعداد زیادی از جوانان آکسبریج را به سود خود جذب کند.

گاردین از او به عنوان جوانی مسلمان یاد می کند که دانشجویان زیادی در دانشگاه برونل از وی حمایت می کنند. حتی گاردین در فیلمی ویدئویی، از وی به عنوان جوان مسلمانی نام برده است که عزم راسخی برای به چالش کشیدن موقعیت سیاسی نخست وزیر فعلی انگلیس دارد.

میلانی، معتقد است بوریس جانسون حضوری موثر در بین ساکنان منطقه آکسبریج ندارد و از دردها و مشکلاتی که مردم این منطقه دارند آگاه نیست. با این حال، میلانی خود را فردی می داند که طی سال های مختلف، با ساکنان غرب لندن در تماس بوده و نسبت به نیازها و نابسامانی هایی که در این حوزه انتخابی وجود دارد آگاه است.

او مدت هاست از خود تحت عنوان رقیب و حتی آنتی تز جانسون یاد می کند. در هر حال، سخنان این جوان 25ساله ایرانی در جریان سخنرانی های انتخاباتی (در رقابت با جانسون) طی هفته های پیش رو بسیار شنیدنی خواهد بود.

 رهبر انجمن مسلمانان حزب کارگر

نکته دیگر این که علی میلانی، رهبر انجمن مسلمانان حزب کارگر انگلیس نیز محسوب می شود. او پس از انتخاب خود به عنوان رقیب بوریس جانسون در توییتی خطاب به مقامات ارشد حزب کارگر مخصوصا جرمی کوربین نوشته است: «از اعضای حزب (کارگر) برای اعتمادی که به من کردید و مرا به عنوان یک عضو جوان و مسلمان، به عنوان نامزد حزب کارگر در حوزه انتخاباتی آکسبریج و رویسلیپ جنوبی برای رقابت با بوریس جانسون انتخاب کردید تشکر می کنم.» علی میلانی در ادامه خطاب به  نخست وزیر انگلیس گفته است: «بوریس! این جنبش (جنبش مخالفان جانسون) پایان تو و دولت تحت تسلط تو را رقم خواهد زد.»

طبق نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما: تلویزیون، انتخاب اول مخاطبان برای پیگیری برنامه های دینی و مذهبی است

مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما اعلام کرد: انتخاب اول مخاطبان برای تماشای برنامه های مذهبی و دینی، سیمای جمهوری اسلامی است و در این زمینه شبکه های سه، قرآن و یک سیما، گوی سبقت را از سایر شبکه ها ربوده اند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،  بنا بر  نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما از میزان پیگیری برنامه ها و مطالب دینی و مذهبی، 58.8 درصد پاسخگویان پیگیر برنامه ها و مطالب دینی و مذهبی از سیما یا سایر رسانه ها هستند. از این میزان 41.2 درصد این برنامه ها و مطالب را فقط از سیمای جمهوری اسلامی 5.1 درصد فقط از دیگر  رسانه ها و 12.2درصد هم از سیما و هم از سایر رسانه ها پیگیری کرده اند. نتایج به دست آمده در این نظر سنجی حاکی است میانگین مدت تماشای برنامه های دینی و مذهبی از سیما 34دقیقه و میانگین استفاده از دیگر رسانه ها در این زمینه ده دقیقه در شبانه روز است.

25.8درصد پاسخگویان بیشتر از شبکه سه، 14درصد از شبکه قرآن و 12.2درصد از شبکه یک سیما برنامه های دینی و مذهبی را تماشا می کنند.

پاسخگویان غیر از شبکه های سیما  8 درصد غالبا از شبکه های اجتماعی و 3.2 درصد از سایت های خبری اینترنتی برای پیگیری مطالب دینی و مذهبی استفاده می کنند.

آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرد

وزارت خزانه داری آمریکا  دیروز اعلام کرد نام 9 فرد و یک نهاد را به فهرست تحریمی این کشور علیه ایران اضافه کرده است.

به گزارش فارس، بر اساس آنچه وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده اسامی آقایان محمد باقری، حسین دهقان، حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی، غلامعلی حداد حادل، وحید حقانیان، حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی خامنه ای، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، غلامعلی رشید و علی اکبر ولایتی افرادی هستند که به فهرست تحریم ها علیه ایران اضافه شده اند.

ائتلاف «سائرون»: پرونده استیضاح عبدالمهدی تکمیل شد

ائتلاف «سائرون» روز دوشنبه اعلام کرد که پرونده استیضاح «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق تکمیل شد.

به گزارش فارس و به نقل از السومریه نیوز، ائتلاف مذکور که ریاست آن را سید مقتدی صدر بر عهده دارد، گفت که عبدالمهدی باید استعفا کند و انتخابات زودهنگام هر چه زودتر برگزار شود.در پی اعتراضات کنونی عراق به مسایل اقتصادی و شرایط نابسامان آن، درخواست هایی در خصوص استیضاح نخست وزیر و کابینه وی تحویل ریاست پارلمان عراق داده شده است.

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق دوشنبه هفته گذشته در سخنانی گفت که برای استیضاح نخست وزیر و چهار وزیر، در خواست هایی را دریافت کردیم و این درخواست ها تحویل ریاست پارلمان شده است.