آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۸
سیاست: داخلی/خارجی
۲

سایه روشن

وزارت خارجه ادعای وال استریت ژورنال را تکذیب کرد

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، ادعای نشریه وال استریت ژورنال مبنی بر پیشنهاد راه اندازی خدمات کنسولی میان ایران و آمریکا را به شدت تکذیب کرد.

وال استریت ژورنال در گزارشی با موضوع روابط ایران و آمریکا مدعی شده بود ایران پیشنهادی برای برقراری خدمات کنسولی ارائه کرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: یک مقام ایالات متحده می گوید ایران اخیرا از طریق سوئیس که حافظ منافع ایالات متحده در تهران است، خواستار راه اندازی خدمات کنسولی شده است.

بر اساس این گزارش، این مقام ایالات متحده می گوید ایران امیدوار است خدمات کنسولی بتواند برای تسهیل مذاکرات در زمینه تبادل زندانیان به کار گرفته شود. دولت ترامپ هنوز به این درخواست پاسخی نداده که این نشانه ای دیگر از سردی عمیق روابط است. دولت آمریکا هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده است. / فارس

کرباسچی:به فکر کارآمدی اصلاحات باشیم

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با انتقاد از تصویب کلیات طرح سامانه رای سنجی اصلاح طلبان (سرا) و واگذاری تهیه فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان به بدنه اجتماعی، خاطرنشان کرد: آنچه انتخابات را معنادار می کند و به مردم رغبت رای دادن می بخشد، نتیجه رای دادن است و نه مناسک آن؛ به فکر کارآمدی اصلاحات باشیم.

غلامحسین کرباسچی در حساب توییتری خود با انتقاد از مصوبه شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان نوشت: «بدنه اجتماعی اصلاحات از پایین به بالا شکل می گیرد، نه از بالا به پایین! چه کسی حق دارد بدنه اجتماعی اصلاحات را انتخاب کند؟ آنان باید ما را انتخاب کنند یا ما آنان را؟

وی ادامه داد: شکل گرایی و مناسک گرایی سیاسی چه برای حکومت چه برای اصلاحات بیراهه است. به فکر کارآمدی اصلاحات باید بود./ ایرنا

روایت ربیعی از جزئیات نامه روحانی به پادشاه عربستان

علی ربیعی، سخنگوی دولت با اشاره به ارسال نامه رئیس جمهور کشورمان به پادشاه عربستان گفت: رئیس جمهور محترم نامه هایی ارسال کرده اند؛ اساس نامه ها صلح و ثبات منطقه بوده است؛ ما معتقدیم دوجانبه های متعددی می تواند در منطقه شکل گیرد و فشارهای آمریکا نباید باعث دوری همسایگان شود./ فارس

وزارت خارجه عراق حمله به کنسولگری ایران را محکوم کرد

وزارت خارجه عراق تعرض به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران را در کربلا  محکوم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق بر پایبندی این وزارتخانه به تعهداتش درباره مصونیت هیات های دیپلماتیک براساس توافق وین و ضرورت دور نگه داشتن این هیات ها از هرگونه خطر امنیتی تاکید شده است.

وزارت خارجه عراق افزود امنیت هیات های دیپلماتیک و کنسولگری ها خط قرمز ما است و دستگاه امنیتی کشور همه تدابیر لازم را برای جلوگیری از هرگونه تعرض امنیتی به هیات های دیپلماتیک اتخاذ کرده است./ ایسنا

شناسایی و برخورد با عوامل قاچاق گوشی تلفن همراه

در پی اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) و با بهره گیری از توان سامانه های هوشمند، عوامل اصلی قاچاق تلفن همراه شناسایی و با دستور مقامات قضایی بازداشت شدند.

بنابر این گزارش ارزش کالای قاچاق شناسایی شده اولیه به کشور توسط این متخلفان، بیش از 1200میلیارد ریال برآورد شده است. متخلفان با دور زدن قوانین امور گمرکی و سوء استفاده از اطلاعات هویتی مسافران و زائران عازم خارج از کشور، اقدام به رجیستر گوشی های قاچاق به صورت مسافری کرده بودند.

براساس این بیانیه فرآیند شناسایی و برخورد با قاچاقچیان تلفن همراه و سوء استفاده کنندگان از تسهیلات مسافری به طور مستمر در حال انجام است و دیگر مظنونین به قاچاق تلفن همراه نیز شناسایی شده اند که پس از تکمیل پرونده به مراجع قضایی معرفی خواهند شد و برخوردهای لازم با ایشان صورت خواهد پذیرفت./فارس