آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۸
رسانه
۵

نشست خبری عوامل سریال پناه آخر در روابط عمومی صدا و سیما برگزار شد

«پناه آخری» در ایستگاه آخر

نوشین مجلسی

رسانه: عوامل سریال «پناه آخر» دیروز با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان روابط عمومی صداوسیما (162) با مخاطبان سریال تلفنی گفت وگو کردند. به گزارش جام جم، پس از این گفت وگو، نشست خبری سریال با حضور غلامرضا الماسی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما؛ بهرنگ ملک محمدی، مدیر فیلم و سریال مرکز سیمافیلم؛ داریوش یاری، کارگردان؛ داود شاه بابایی، تهیه کننده؛ امین زندگانی، عباس غزالی، حدیث میرامینی، بازیگران؛ محمود یارمحمدلو، تدوینگر سریال؛ حمید خواجه نژاد مدیر روابط عمومی معاونت سیما و خبرنگاران در اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما برگزار شد.

از تهران تا سرپل ذهاب

 غزالی، بازیگر نقش امیرعلی بیان کرد: از خدایم است در اثری حضور داشته باشم که مخاطب آن را ببیند و دوست داشته باشد. همیشه قبل از شروع یک کار از خدا می خواهم آبرومند باشد. خدا را شکر در صحبت با مردم متوجه شدم نتیجه آبرومند بوده است. امروز از تهران، پرند و سرپل ذهاب با من تماس گرفتند. خوشحالم مردم در سرپل ذهاب بعد از آن واقعه تلخ و مشکلات ناشی از آن تلویزیون می بینند و هنرمندانشان را دوست دارند. در مقابل این محبت ها وظیفه ما این است کارمان را درست انجام دهیم.

او ادامه داد: آثار مناسبتی ارزشمند است اما خطری هم دارد و آن این است که شعاری بشود. خوشبختانه فیلمنامه به گونه ای بود که قلاب آن از قسمت اول به دل مخاطب افتاد و مناسبتی بودن آن در قصه تنیده شده بود. امروز که به برکت فضای مجازی ارتباط هنرمند با بیننده نزدیک است، تعدادی از مخاطبان در صفحه من می نوشتند که ما پایان سریال را از الان حدس می زنیم. قرار است فلانی با فلانی ازدواج کند و...، اما خوشبختانه سریال پایانی داشت که دور از کلیشه بود و حدس های اولیه را باطل کرد که این متاثر از هوشمندی کارگردان، نویسنده و تهیه کننده است.

تلویزیون را دوست دارم

یارمحمدلو، تدوینگر سریال گفت: من تلویزیون را خیلی دوست دارم چون در کنار قرآن و شاهنامه روی طاقچه ها نشسته است. این سریال هم کارگردانی و انتخاب بازیگران خوبی داشت و همین کار من را به عنوان تدوینگر سخت می کرد. نکته ای که بسیاری از مخاطبان در تماس هایشان گفتند، کوتاه بودن سریال بود.

تقدیم به شهدای دیروز تا امروز

ملک محمدی، مدیر گروه فیلم و سریال سیمافیلم هم بیان کرد: از ابتدا می خواستم این سریال که ساخته شد آن را به شهدای دیروز تا امروز کشورمان تقدیم کنیم. او ادامه داد: ما رقیبی مثل شبکه نمایش خانگی داریم که البته شرایطش خیلی روشن نیست و در آن پول های عجیبی جا به جا می شود اما تلویزیون همیشه تلویزیون است و مخاطبانش را دارد. تلویزیون با دست خالی و رعایت شوونات آثاری می سازد که با خانواده می شود نگاه کرد. برخلاف برخی دوستان که از حضور در کار های مناسبتی احساس شرم دارند، بازیگران و عوامل این مجموعه با کمال افتخار حاضر شدند. بازخوردها هم همواره نشان داده است که مردم کار مناسبتی را دوست دارند و آثار رمضانی و محرمی معمولا پرمخاطب می شود.

قصه های آرمانی

خوشحال، نویسنده پناه آخر بیان کرد: بازخوردهای بسیار خوبی از مخاطبان گرفتیم. اکثرشان راضی بودند و قصه سریال را دنبال کردند. برای بسیاری شخصیتی که خانم میرامینی بازی کردند، الگو بود. شخصیتی که با تمام سختی ها سعی می کند به پدر، مادر و خواهر کوچک ترش احترام بگذارد و از مسیر درستی که پدر برایش تعریف کرده خارج نشود.

او همچنین راجع به شعاری بودن عملکرد برخی شخصیت ها گفت: بستگی دارد ما چه رسالتی برای سریال و به طور کلی هنر داشته باشیم. ما قصه می نویسیم. شاید بعضی اتفاق های آن در حقیقت وجود نداشته باشد، اما ما دنبال آرمان ها و مسائلی هستیم که دوست داریم اتفاق بیفتد نه این که حتما وجود داشته باشد.

مخاطبان ریزبین

حدیث میرامینی، بازیگر نقش نرگس گفت: از تماس های امروز متوجه شدم مردم چقدر آثار را با ریزبینی و دقت تماشا می کنند و این بار سنگین تری روی دوش ما می گذارد. آنها حتی درباره نکاتی مثل پوشش و بیان من هم در این سریال نظر می داند. خواهشم این است با جزئیات و انرژی بیشتری آثار را تولید کنیم چون وظیفه ما ارتقای سلیقه مردم است.

«پناه آخر» دوشادوش «ستایش»

زندگانی، بازیگر نقش بهروز درباره همکاری اش با مینی سریال پناه آخر گفت: ساخت کار آنتن دار سخت است. اگر تهیه کننده و عوامل ندانند دنبال چه چیزی هستند،

به سر منزل مقصود نمی رسند.  با این که سریال ده قسمتی بود و در طول پخش رقیبی چون «ستایش» داشتیم، مخاطب با سریال همراه شد و خوشبختانه اگر برنده رقابت نشدیم، شانه به شانه پیش رفتیم. یکی از اتفاق های خوب دیگر بازپخش قسمت های

یک تا پنج و شش تا ده سریال بود. این اتفاق کمک می کند تا بیننده سریال خود را پیدا و دنبال کند، اگر تلویزیون تکرار ها را بیشتر کند بهتر هم می شود زیرا همه ما به دنبال مخاطب بیشتر هستیم.

پناه آخر حق الناس

شاه بابایی، تهیه کننده «پناه آخر» در نشست خبری این سریال گفت: در صحبت هایی که با مخاطبان داشتیم، بیشتر آنها از پرداختن به موضوع حق الناس، جانباز، شهید و همچنین ماه محرم و صفر تشکر می کردند. در پناه آخر به این مناسبت که گاهی در برنامه ها و سریال ها کمتر دیده می شود، توجه شد.

حاج رضا، نماینده سلسله جوانمردان

یاری، کارگردان سریال بیان کرد: فیلمنامه سریال پناه آخر با نیت پاسخ دادن به جهان گمشده معنا نوشته شده است. جهانی که خیلی ها در جست وجویش هستند؛ فریاد انسان هایی که در جست وجوی معنا هستند را می شنویم. «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» معنای کامل و دوست داشتنی است که می شد دوباره در قاب تلویزیون طرحش کرد. وقتی صحبت از عاشورا می شود، یک تابلوی نقاشی به ذهنمان می آید که 32 هزار نفر یک طرف و 72 تن هم در طرف دیگر ایستاده اند. به نظرم عاشورا رویارویی صفت هاست؛ رویارویی 32 هزار صفت بد مثل کینه و دشمنی در برابر 72 صفت نیک نظیر صداقت، برابری، برادری، بخشش و آزادی. ما وقتی از خانه بیرون می آییم داریم میان این دو راه انتخاب می کنیم. آنچه گفتم در این سریال بین حاجی و برادرزاده اش معنا پیدا می کند. شخصیت های نرگس و... هم بر این اساس در سریال شکل گرفت. آنها مدام در حال تصمیم گیری بودند که طی آن لحظه های عاشورایی برایشان اتفاق می افتاد. در دل این تصمیم ها موضوع حکمت و اخلاق، احترام به بزرگ ترها، ارزش های معنوی و... مطرح شد. خوشحالم از زبان مردم شنیدم که آنها هم متوجه ارتباط این موضوع ها شدند.

او در پاسخ به چرایی سفید مطلق بودن شخصیت حاجی به خبرنگار جام جم گفت: او نماینده جماعتی است که در ایران با عنوان سلسله جوانمردان شناخته می شدند. وظیفه جوانمردان در جامعه ایرانی انتقال حکمت و اخلاق به بدنه جامعه بود. این افراد در بازارهای ایران نقش جدی داشتند. بعضی می گفتند چرا حاج مرتضی آن قدر خوب است؟ چون من راجع به سلسله جوانمردی مطالعه داشتم افسوس می خوردم و می گفتم ای وای جوانمردان ایرانی مثل اصحاب کهف شدند و هیچ کس دیگر آنها را نمی شناسد. در سلسله جوانمردان باید ستارالعیوب، دستگیر و صبور باشی. جوانمرد باید در موقع لازم سکوت کند تا حقیقت تسلیم شود و در برابرت زبان باز کند. خوشحالم آقای امکانیان به درستی این نقش را درک و به گونه ای بازی کرد که بتواند شخصیت جوانمردان در ایران را به ما نشان دهد و اگر سخت باورش می کنیم به این خاطر است که آنقدر در زندگی روزمره مان از حکمت و اخلاق دور هستیم.